Жилјен Симон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Жилјен Симон
Лични податоци
Цело имеЖилјен Симон
Роденоктомври 4 1985 (1985-10-04) (36 г.)
Рен,  Франција
Висина1,76 м
Маса65 кг
Податоци за клубот
Мом. клубКофидис
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2007 Супер Спорт 35
Професионални клубови
2008
2009–2013
2014-
Кредит Агрикол
Бесон Шосир-Сожасен
Кофидис
Значајни победи
Тур ди Финистер (2012)
Гран при де Плимелек-Морбијан (2012)
Гран при де Валони (2012)
Последна промена
28 август 2018

Жилјен Симон (француски: Julien Simon; р. 4 октомври 1985 во Рен) — француски професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Кофидис.

Симон се приклучил на екипата Кофидис за сезоната 2014,[1] откако неговата претходна екипа – Сожасен – се распаднала на крајот на сезоната 2013.

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2011
1. Пруеба Вилјафранка де Ордизија
2012
1. Тур ди Финистер
1. Гран при де Плимелек-Морбијан
1. Гран при де Валони
Волта а Каталуња
1. Етапа 5
1. Етапа 7
3. Краен пласман Тур ди О Вар
2013
3. Гран при де Плимелек-Морбијан
6. Рут Адели
8. Ле Букл ди Суд Ардеш
8. Трка Вандеја
9. Краен пласман Тур ди О Вар
9. Гран при де Фурмие
9. Тур ди Дуа
9. Гран при де Валони
10. Гран при д’Изберг
2014
1. Гран при де Плимелек-Морбијан
2. Рут Адели
2. Тур ди Финистер
3. Краен пласман Сиркут де ла Сарт
6. Гран при д’Увертир ла Марселеза
6. Париз-Камемберт
6. Гран при д’Изберг
7. Краен пласман Критериум Интернасионал
7. Гран при де Валони
9. Тур де Вандеја
10. Бриселски велосипедски класик
10. Тур ди Дуа
2015
3. Тур ди Финистер
2016
2. Класик Сид-Ардеш
4. Краен пласман Тур ди О Вар
4. Класика Ла Дром
2017
2. Краен пласман Тур ди О Вар
1. Етапа 2
2. Тур ди Финистер
4. Краен пласман Тур ди Лимузен
5. Гран при де Плимелек-Морбијан
2018
2. Гран при де Плимелек-Морбијан
5. Класика де Сан Себастијан

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018
Jersey pink.svg Џиро
Jersey yellow.svg Тур 92 87 109 94 117 101
Jersey red.svg Вуелта 74

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Julien Simon at Cofidis“. L'Équipe (француски). Éditions Philippe Amaury. 2 октомври 2013. Посетено на 7 ноември 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

{{|Julien Simon}}