Волта а Каталуња 2012

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Волта а Каталуња 2012
Светска турнеја UCI 2012, трка 5 од 28
Volta a Catalunya 2012.png
Рутата на Волта а Каталуња 2012
Детали за трката
Датум(и) 19–25 март
Етапи 6[N 1]
Растојание 995,2 км
Време 24ч 15' 45"[1] (41.018 км/ч)
Добитници на наградите
Победник  Михаел Албасини (Швајцарија) (ГринЕЏ)
Втор  Самуел Санчез (Шпанија) (Еускалтел-Еускади)
Трет  Јурген ван ден Брук (Белгија) (Лото-Белисол)

Планински  Крис Анкер Соренсен (Данска) (Тим Саксо Банк)
Спринтерски  Томаш Марчињски (Полска) (Вакансолел-ДКМ)
Екипен Гармин-Баракуда
2011
2013

Волта а Каталуња 2012 било 92. издание на велосипедската етапна трка Волта а Каталуња. Започнала на 19 март во Калелја и завршила на 25 март во Барселона и се состоела од седум етапи. Таа била петти настан од сезоната 2012 во светската турнеја.

Трката била освоена од Швајцарецот Михаел Албасини од ГринЕЏ,[2] по освојувањето на првите две етапи на трката и одржувајќи ја неговата предност сè до крајот на трката. Албасини го освоил генералниот пласман со 90 секунди пред Самуел Санчез од екипата Еускалтел-Еускади. Третото место го освоил возачот на Лото-Белисол Јурген ван ден Брук, откако тринаесет возачи ја завршиле трката со дефицит од 92 секунди зад Албасини; Ван ден Брук го освоил најмалиот кумулативен резултат на етапните места, па поради тоа бил на највисокото место од групата возачи.[1] Во другите пласмани на трката, Томаш Марчињски од Вакансолел-ДКМ ја освоил белата маичка со најголемиот број бодови освоени од спринтовите,[1] додека возачот на Тим Саксо Банк Крис Анкер Соренсен го освоил планинскиот пласман,[1], а екипата Гармин-Баракуда завршила на чело на екипниот пласман.[1]

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Волта а Каталуња е настан од Светската турнеја UCI, сите 18 UCI ProTeam екипи се повикани автоматски и се обврзани да испратат екипа. На пет други екипи им доделени посебни покани за трката,[3] и така се создава групата од 23 екипи.

Екипите кои се натпреваруваат во трката се:[4]

Етапи[уреди | уреди извор]

Етапа 1[уреди | уреди извор]

19 март 2012 — Калелја до Калелја, 138,9 км[5]
Резултат од етапа 1 и генерален пласман по етапа 1
Возач Екипа Време
1  Михаел Албасини (ШВА) Red jersey ГринЕЏ 3ч 20' 04"
2  Антони Делаплас (ФРА) White jersey Сор-Сожасен + 42"
3  Никола Еде (ФРА) Кофидис + 1' 14"
4  Кени ван Хумел (ХОЛ) Вакансолел-ДКМ + 1' 32"
5  Бен Гастауер (ЛУК) Аг2р-Ла Мондијал + 1' 32"
6  Роџер Клуге (ГЕР) Проект 1т4и + 1' 32"
7  Ален Дејвис (АВС) ГринЕЏ + 1' 32"
8  Фабио Сабатини (ИТА) Ликвигас-Канондејл + 1' 32"
9  Давиде Аполонио (ИТА) Тим Скај + 1' 32"
10  Франческо Гаваци (ИТА) Астана + 1' 32"

Етапа 2[уреди | уреди извор]

20 март 2012 — Ѓирона до Ѓирона, 161 км[6]
Резултати од етапа 2
Возач Екипа Време
1  Михаел Албасини (ШВА) ГринЕЏ 3ч 52' 07"
2  Дарио Каталдо (ИТА) Омега Парма-Квик Степ и.в.
3  Ригоберто Уран (КОЛ) Тим Скај и.в.
4  Дамијано Кунего (ИТА) Лампре-ИСД и.в.
5  Рајдер Хесједал (КАН) Гармин-Баракуда и.в.
6  Серхио Пардилја (ШПА) Мовистар Тим и.в.
7  Арнолд Жанесон (ФРА) ФДЖ-БигМет и.в.
8  Алберто Лосада (ШПА) Катјуша и.в.
9  Ричи Порт (АВС) Тим Скај и.в.
10  Роберт Кишерловски (ХРВ) Астана и.в.
Генерален пласман по етапа 2
Возач Екипа Време
1  Михаел Албасини (ШВА) Red jersey ГринЕЏ 7ч 12' 11"
2  Рајдер Хесједал (КАН) Гармин-Баракуда + 1' 32"
3  Микаел Шерел (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 1' 32"
4  Стив Морабито (ШВА) БМЦ Рејсинг Тим + 1' 32"
5  Арнолд Жанесон (ФРА) ФДЖ-БигМет + 1' 32"
6  Даниел Мартин (ИРС) Гармин-Баракуда + 1' 32"
7  Ричи Порт (АВС) Тим Скај + 1' 32"
8  Јурген ван ден Брук (БЕЛ) Лото-Белисол + 1' 32"
9  Јакоб Фуглсанг (ДАН) РадиоШек-Нисан + 1' 32"
10  Дамијано Кунего (ИТА) Лампре-ИСД + 1' 32"

Етапа 3[уреди | уреди извор]

21 март 2012 — Ла Вал д‘ен Бас до Кантури, 154,2 км[7]

Првично одредено да се вози 210,9 километри од Ла Вал д‘ен Бас до Порт Аине,[8] етапата била скратена на 154,2 км поради снег на врвовите од екстра категорија, Порт дел Канто и завршницата во Порт Аине. Па така, обата врва биле повлечени од етапата и крајот на етапата бил преместен во Кантури. Но, подоцна било објавено дека етапата нема да се важи во генералниот пласман по одлуката за кратење на етапата.

Резултати од етапа 3[N 2]
Возач Екипа
1  Јанез Брајкович (СЛО) Астана
2  Михал Голаш (ПОЛ) Омега Парма-Квик Степ
3  Матео Карара (ИТА) Вакансолел-ДКМ
4  Микаел Шерел (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал
5  Крис Анкер Соренсен (ДАН) Тим Саксо Банк
6  Кристијан Ванде Велде (САД) Гармин-Баракуда
7  Томас Рорегер (АВТ) РадиоШек-Нисан
8  Јохан Чоп (ШВА) БМЦ Рејсинг Тим
9  Стевен Краусвејк (ХОЛ) Рабобанк
10  Ромен Барде (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал
Генерален пласман по етапа 3
Возач Екипа Време
1  Михаел Албасини (ШВА) White jersey ГринЕЏ 7ч 12' 12"[N 3]
2  Рајдер Хесједал (КАН) Гармин-Баракуда + 1' 32"
3  Микаел Шерел (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 1' 32"
4  Стив Морабито (ШВА) БМЦ Рејсинг Тим + 1' 32"
5  Арнолд Жанесон (ФРА) ФДЖ-БигМет + 1' 32"
6  Даниел Мартин (ИРС) Гармин-Баракуда + 1' 32"
7  Јурген ван ден Брук (БЕЛ) Лото-Белисол + 1' 32"
8  Јакоб Фуглсанг (ДАН) РадиоШек-Нисан + 1' 32"
9  Дамијано Кунего (ИТА) Лампре-ИСД + 1' 32"
10  Том Даниелсон (САД) Гармин-Баракуда + 1' 32"

Етапа 4[уреди | уреди извор]

22 март 2012 — Тремп до Аско, 199 км[9]
Резултати од етапа 4
Возач Екипа Време
1  Ригоберто Уран (КОЛ) Тим Скај 5ч 13' 12"
2  Денис Мењшов (РУС) Катјуша и.в.
3  Силвестер Шмид (ПОЛ) Ликвигас-Канондејл и.в.
4  Давид Монкутје (ФРА) Кофидис и.в.
5  Јурген ван ден Брук (БЕЛ) Лото-Белисол и.в.
6  Самуел Санчез (ШПА) Еускалтел-Еускади и.в.
7  Матео Карара (ИТА) Вакансолел-ДКМ и.в.
8  Дарио Каталдо (ИТА) Омега Парма-Квик Степ и.в.
9  Жилјен Симон (ФРА) Сор-Сожасен и.в.
10  Роберт Кишерловски (ХРВ) Астана и.в.
Генерален пласман по етапа 4
Возач Екипа Време
1  Михаел Албасини (ШВА) ГринЕЏ 12ч 25' 24"
2  Стив Морабито (ШВА) БМЦ Рејсинг Тим + 1' 32"
3  Јурген ван ден Брук (БЕЛ) Лото-Белисол + 1' 32"
4  Даниел Мартин (ИРС) Гармин-Баракуда + 1' 32"
5  Самуел Санчез (ШПА) Еускалтел-Еускади + 1' 32"
6  Ригоберто Уран (КОЛ) Тим Скај + 1' 32"
7  Серхио Пардилја (ШПА) Мовистар Тим + 1' 32"
8  Дамијано Кунего (ИТА) Лампре-ИСД + 1' 32"
9  Том Даниелсон (САД) Гармин-Баракуда + 1' 32"
10  Роберт Кишерловски (ХРВ) Астана + 1' 32"

Етапа 5[уреди | уреди извор]

23 март 2012 — Аско до Манреса, 207,1 км[10]
Резултати од етапа 5
Возач Екипа Време
1  Жилјен Симон (ФРА) Сор-Сожасен 4ч 58' 27"
2  Ригоберто Уран (КОЛ) Тим Скај и.в.
3  Силвестер Шмид (ПОЛ) Ликвигас-Канондејл и.в.
4  Самуел Санчез (ШПА) Еускалтел-Еускади и.в.
5  Дарио Каталдо (ИТА) Омега Парма-Квик Степ и.в.
6  Јурген ван ден Брук (БЕЛ) Лото-Белисол и.в.
7  Михаел Албасини (ШВА) ГринЕЏ и.в.
8  Денис Мењшов (РУС) Катјуша и.в.
9  Даниел Мартин (ИРС) Гармин-Баракуда и.в.
10  Роберт Кишерловски (ХРВ) Астана и.в.
Генерален пласман по етапа 5
Возач Екипа Време
1  Михаел Албасини (ШВА) ГринЕЏ 17ч 23' 51"
2  Јурген ван ден Брук (БЕЛ) Лото-Белисол + 1' 32"
3  Даниел Мартин (ИРС) Гармин-Баракуда + 1' 32"
4  Самуел Санчез (ШПА) Еускалтел-Еускади + 1' 32"
5  Ригоберто Уран (КОЛ) Тим Скај + 1' 32"
6  Дамијано Кунего (ИТА) Лампре-ИСД + 1' 32"
7  Том Даниелсон (САД) Гармин-Баракуда + 1' 32"
8  Серхио Пардилја (ШПА) Мовистар Тим + 1' 32"
9  Роберт Кишерловски (ХРВ) Астана + 1' 32"
10  Дарио Каталдо (ИТА) Омега Парма-Квик Степ + 1' 32"

Етапа 6[уреди | уреди извор]

24 март 2012 — Сан Фруитос де Бажес до Бадалона, 169,4 км[11]
Резултати од етапа 6
Возач Екипа Време
1  Самуел Санчез (ШПА) Еускалтел-Еускади 4ч 04' 50"
2  Алан Дејвис (АВС) ГринЕЏ + 2"
3  Жилјен Симон (ФРА) Сор-Сожасен + 2"
4  Хуан Хосе Аедо (АРГ) Тим Саксо Банк + 2"
5  Дамијано Кунего (ИТА) Лампре-ИСД + 2"
6  Франческо Гаваци (ИТА) Астана + 2"
7  Фабио Сабатини (ИТА) Ликвигас-Канондејл + 2"
8  Даниел Мартин (ИРС) Гармин-Баракуда + 2"
9  Давиде Аполонио (ИТА) Тим Скај + 2"
10  Јурген ван ден Брук (БЕЛ) Лото-Белисол + 2"
Генерален пласман по етапа 6
Возач Екипа Време
1  Михаел Албасини (ШВА) ГринЕЏ 21ч 28' 43"
2  Самуел Санчез (ШПА) Еускалтел-Еускади + 1' 30"
3  Јурген ван ден Брук (БЕЛ) Лото-Белисол + 1' 32"
4  Даниел Мартин (ИРС) Гармин-Баракуда + 1' 32"
5  Ригоберто Уран (КОЛ) Тим Скај + 1' 32"
6  Дамијано Кунего (ИТА) Лампре-ИСД + 1' 32"
7  Серхио Пардилја (ШПА) Мовистар Тим + 1' 32"
8  Роберт Кишерловски (ХРВ) Астана + 1' 32"
9  Дарио Каталдо (ИТА) Омега Парма-Квик Степ + 1' 32"
10  Матео Карара (ИТА) Вакансолел-ДКМ + 1' 32"

Етапа 7[уреди | уреди извор]

25 март 2012 — Бадалона до Барселона, 119,8 км[12]
Резултати од етапа 7
Возач Екипа Време
1  Жилјен Симон (ФРА) Сор-Сожасен 2ч 47' 02"
2  Франческо Гаваци (ИТА) Астана и.в.
3  Дамијано Кунего (ИТА) Лампре-ИСД и.в.
4  Ригоберто Уран (КОЛ) Тим Скај и.в.
5  Роберт Кишерловски (ХРВ) Астана и.в.
6  Јурген ван ден Брук (БЕЛ) Лото-Белисол и.в.
7  Стевен Краусвејк (ХОЛ) Рабобанк и.в.
8  Ромен Барде (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал и.в.
9  Мачеј Патерски (ПОЛ) Ликвигас-Канондејл и.в.
10  Денис Мењшов (РУС) Катјуша и.в.
Конечен генерален пласман
Возач Екипа Време
1  Михаел Албасини (ШВА) ГринЕЏ 24ч 15' 45"
2  Самуел Санчез (ШПА) Еускалтел-Еускади + 1' 30"
3  Јурген ван ден Брук (БЕЛ) Лото-Белисол + 1' 32"
4  Даниел Мартин (ИРС) Гармин-Баракуда + 1' 32"
5  Ригоберто Уран (КОЛ) Тим Скај + 1' 32"
6  Дамијано Кунего (ИТА) Лампре-ИСД + 1' 32"
7  Роберт Кишерловски (ХРВ) Астана + 1' 32"
8  Матео Карара (ИТА) Вакансолел-ДКМ + 1' 32"
9  Дарио Каталдо (ИТА) Омега Парма-Квик Степ + 1' 32"
10  Серхио Пардилја (ШПА) Мовистар Тим + 1' 32"

Поредок[уреди | уреди извор]

Етапа Победник Генерален пласман
Планински пласман
Red jersey
Бодовен пласман
White jersey
Екипен пласман
1 Михаел Албасини Михаел Албасини Михаел Албасини Антони Делаплас ГринЕЏ
2 Михаел Албасини Тим Скај
3 Јанез Брајкович Крис Анкер Соренсен Михаел Албасини
4 Ригоберто Уран Хулијан Санчез Гармин-Баракуда
5 Жилјен Симон Томаш Марчињски
6 Самуел Санчез
7 Жилјен Симон
На крај Михаел Албасини Крис Анкер Соренсен Томаш Марчињски Гармин-Баракуда

Забелешки[уреди | уреди извор]

 1. На Волта а Каталуња била одземена една етапа, иако првично биле најавени седум етапи со 1.206,1 километар, поради кратењето - а подоцна и поништувањето на резултатите - на етапата 3.
 2. Не е забележано официјално време.
 3. Извршено е номинално зголемување за една секунда во генералниот пласман за секој оној возач, кој успеал да ја заврши етапата.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 „"Volta" Ciclista a Catalunya A.E.: General Individual Después de la Etapa 7ª“ (на шпански) (PDF). Edosof. AS&A. 25 март 2012. http://www.edosof.com/2012/volta/resulta/libro-etapa7.pdf. посет. 25 март 2012 г. 
 2. Албасини ја зеде победата во Каталуња“, „Yahoo! Eurosport“, TF1 Group, 25 март 2012 (посет. 25 март 2012 г).
 3. Стелар ќе учествува на трката Волта а Каталуња“, „Cycling News“, Future Publishing Limited, 18 март 2012 (посет. 19 март 2012 г).
 4. 23 equips participaran a la Volta 2012“, „Волта а Каталуња“, Ciclista a Catalunya Associació Esportiva, 6 март 2012 (посет. 19 март 2012 г). (на каталонски)
 5. „Преглед на етапа 1“. Cycling News. Future Publishing Limited. 19 март 2012. http://www.cyclingnews.com/races/volta-a-catalunya-2012/stage-1. посет. 19 март 2012 г. 
 6. „Преглед на етапа 2“. Cycling News. Future Publishing Limited. 19 март 2012. http://www.cyclingnews.com/races/volta-a-catalunya-2012/stage-2. посет. 19 март 2012 г. 
 7. „"Volta" Ciclista a Catalunya A.E.: Clasificacion 3ª Etapa“ (на шпански) (PDF). Едософ. AS&A. 21 март 2012. стр. 2. http://www.edosof.com/2012/volta/resulta/libro-etapa3.pdf. посет. 21 март 2012 г. 
 8. „Преглед на етапа 3“. Cycling News. Future Publishing Limited. 19 март 2012. http://www.cyclingnews.com/races/volta-a-catalunya-2012/stage-3. посет. 19 март 2012 г. 
 9. „Преглед на етапа 4“. Cycling News. Future Publishing Limited. 19 март 2012. http://www.cyclingnews.com/races/volta-a-catalunya-2012/stage-4. посет. 19 март 2012 г. 
 10. „Преглед на етапа 5“. Cycling News. Future Publishing Limited. 19 март 2012. http://www.cyclingnews.com/races/volta-a-catalunya-2012/stage-5. посет. 19 март 2012 г. 
 11. „Преглед на етапа 6“. Cycling News. Future Publishing Limited. 19 март 2012. http://www.cyclingnews.com/races/volta-a-catalunya-2012/stage-6. посет. 19 март 2012 г. 
 12. „Преглед на етапа 7“. Cycling News. Future Publishing Limited. 19 март 2012. http://www.cyclingnews.com/races/volta-a-catalunya-2012/stage-7. посет. 19 март 2012 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]