Томаш Марчињски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Томаш Марчињски
Лични податоци
Цело име Томаш Марчињски
Роден 6 март 1984 (1984-03-06) (31 г.)
Краков, Полска
Висина 1,80 м
Маса 65 кг
Податоци за клубот
Мом. клуб ЦЦЦ-Спранди-Полковице
Дисциплина Друмски велосипедизам
Улога Возач
Вид на возач Скирмишер[1]
Аматерски клубови
1998–2002
2003–2005
Кракус Свошовице
Пацифик Торуњ
Професионални клубови
2006–2008
2009
2010–2011
2012–2013
Керамика Фламинија-Босини Доке
Мике-Силвер Крос-Селе Италиа
ЦЦЦ-Полсат-Полковице
Вакансолел-ДКМ
Значајни победи
MaillotPolonia.PNG Национален друмски првак (2007, 2011)
MaillotPolonia.PNG Национален хронометарски првак (2011)
Последна промена
31 октомври 2014

Томаш Марчињски (полски: Tomasz Marczyński; р. 6 март 1984 во Краков) — полски професионален друмски велосипедист, кој последно возел за UCI World Tour екипата Вакансолел-ДКМ[2].

Биографија[уреди | уреди извор]

Томаш Марчињски е роден на 6 март 1984 во Краков, Полска. Започнал со тренинг за екипата Кракус Свошовице, останувајќи со нив од 1998-2002 и потоа возејќи за Пацифик Торуњ од 2003–2005. Во 2006 ја започнал професионалната кариера за италијанската екипа Керамика Фламинија-Босини Доке. Во 2007 го освоил полското национално друмско првенство.[3]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2005
9. Трофео интернационале Бастијанели
2006
2. Полско национално друмско првенство
2007
1. Полско национално друмско првенство
3. ГП Кантон Аргау
8. Краен пласман Рут ду Суд
9. Краен пласман Вуелта Чихуахуа
10. ГП Триберг-Шварцвалд
2008
2. Краен пласман Класика Интернасионал де Алкобендас
5. Краен пласман Вуелта а Астурија
1. Етапа 4
2009
9. Трка Бриксија
2010
1. Краен пласман Трка околу Сеул
1. Етапа 1
2. Куп де Карпати
3. Краен пласман Шлаким Гродов Пјастовскич
1. Етапа 2
10. Краен пласман Вуелта а Мурсија
2011
1. MaillotPolonia.PNG Национално друмско првенство
1. MaillotPolonia.PNG Национално хронометарско првенство
1. Краен пласман Трка околу Малополска
3. Меморијал Хенрика Ласака
2012
1. Jersey white.svg Планински пласман Вуелта а Мурсија
1. Jersey violet.svg Планински пласман Трка околу Полска
1. Jersey white.svg Спринтерски пласман Волта а Каталуња
3. Трка околу Келн
8. Краен пласман Трка околу Пекинг
13. Краен пласман Вуелта а Еспања
2013
1. Jersey violet.svg Планински пласман Трка околу Полска
2014
8. Краен пласман Шлакјем Гродув Пјастовскич

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]