Тош ван дер Санде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тош ван дер Санде
Ван дер Санде на Лиеж-Бастон-Лиеж 2011 под 23 години
Лични податоци
Цело имеТош ван дер Санде
Роден28 ноември 1990 (1990-11-28) (31 г.)
Вејнегем, Белгија
Висина1,78 м
Маса64 кг
Податоци за клубот
Мом. клубЛото-Судал
Дисциплинадрумски и
велодромски велосипедизам (порано)
Улогавозач
Аматерски клубови
2009–2010
2011
2011
Беверен 2000-Квик Степ
Омега Парма-Лото-Даво
Омега Парма-Лото (стажант)
Професионални клубови
2012– Лото-Белисол
Последна промена
25 февруари 2019

Тош ван дер Санде (холандски: Tosh Van der Sande; р. 28 ноември 1990) — белгиски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Лото-Судал.[1]

Допинг[уреди | уреди извор]

На 19 декември 2018 година, Ван дер Санде имал позитивен тест на софразолон (кој содржи преднизолон) во текот на Шест дена Гент. Подоцна бил суспендиран од Лото-Судал.[2]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2006
Национално велодромско првенство под 23 години
1. MaillotBélgica.PNG Бодовна трка
1. MaillotBélgica.PNG Скреч
2. Спринт
Национално јуниорско велодромско првенство
2. Медисон
2. Екипна потера
2007
Национално јуниорско велодромско првенство
1. MaillotBélgica.PNG Бодовна трка
1. MaillotBélgica.PNG Скреч
2. Медисон
2. Екипен спринт
3. Алст-Сент Труиден
3. UIV Куп, Гент
2008
Светско јуниорско велодромско првенство
1. Jersey rainbow.svg Бодовна трка
2. Медисон
Национално јуниорско велодромско првенство
1. MaillotBélgica.PNG Бодовна трка
1. MaillotBélgica.PNG Скреч
1. MaillotBélgica.PNG Медисон
1. MaillotBélgica.PNG Екипна потера
UIV Куп
1. Гент
2. Минхен
1. Етапа 4 Трофео Карлсберг
1. Етапа 2 Минстерланд
1. Етапа 2 Ронде ван Антверпен
2. Краен пласман Џиро дела Тоскана
1. Етапа 1
1. Етапа 3
2. Алст-Сент Труиден
2009
1. Етапа 4 Тур де ла Провинс де Намур
2010
10. Лиеж-Бастон-Лиеж под 23 години
2011
1. Лиеж-Бастон-Лиеж под 23 години
1. Етапа 1 Вуелта а Навара
2. Бегејнендејк
3. Краен пласман Тур де Лиеж
1. Етапа 5
3. Ла Кот Пикард
4. Краен пласман Триптих на планините и замоците
1. Етапа 1
1. Етапа 3
6. Флеш Ардене
8. Краен пласман Тур де Норманди
2012
1. Планински пласман Три дена Де Пане
3. Борсбек Индивидуел
7. Гулегем Курс
2013
9. ГП Импанис-Ван Петегем
2014
2. ГП Импанис-Ван Петегем
2. Париз-Тур
4. Омлоп ван хет Хутланд
2015
2. Париз-Тур
2016
1. Етапа 2 Тур де л’Ен
7. Краен пласман Три дена Западна Фландрија
10. Национале Слејтингспрејс
2017
2. Краен пласман Тур де Валони
2018
10. Хале-Ингоигем

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2013 2014 2015 2016 2017 2018
Jersey pink.svg Џиро 93 СО
Jersey yellow.svg Тур
Jersey red.svg Вуелта 127 49 109 114

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Lotto-Soudal“. Directvelo (француски). Association Le Peloton. Посетено на 3 јануари 2019.
  2. https://lottosoudal.be/en/news/positive-doping-test-tosh-van-der-sande

Надворешни врски[уреди | уреди извор]