Метју Холмс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Метју Холмс
Холмс на Трката околу Британија 2018
Лични податоци
Цело имеМетју Холмс
Роден8 декември 1993(1993-12-08)(30 г.)
Виган, Англија,  Обединето Кралство
Податоци за клубот
Мом. клубЛото-Дстни
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за искачување
Професионални клубови
2012–2013
2014–2019
2020-
Тим Рали–ГАК
Медисон Џенезис
Лото-Судал
Последна промена
31 јануари 2020

Метју Холмс (германски: Matthew Holmes; р. 8 декември 1993) — британски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Лото-Дстни.[1] Во октомври 2020 година бил именуван во почетниот состав за Џиро д’Италија 2020.[2]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2011
2. Краен пласман Трка околу Велс (јуниори)
1. Планински пласман
2012
2. Национално друмско првенство под 23 години
2016
1. Краен пласман Тотнес-Вире
7. Краен пласман Ан Пост Рас
9. Трофеј Бомон
2017
3. ГП Линколн
5. Краен пласман Тур де Јоркшир
2018
2. ГП Лисјен ван Импе
2019
2. Краен пласман Трка Резервоар
4. Токио 2020 тест-трка
6. Краен пласман Тур де Јоркшир
2020
1. Етапа 6 Тур Даун Андер

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2020 2021 2022
Џиро 81 116
Тур
Вуелта СО

— = не учествувал; СО = се откажал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Lotto Soudal“. UCI.org. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот на 1 January 2021. Посетено на 1 January 2021.
  2. „103rd Giro d'Italia: Startlist“. ProCyclingStats. Посетено на 2 October 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]