Кејлеб Јуан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кејлеб Јуан
Јуан на Трката околу Британија 2018
Лични податоци
Цело имеКејлеб Јуан
ПрекарЏебна ракета (The Pocket Rocket)
Роден11 јули 1994 (1994-07-11) (25 г.)
Сиднеј, Австралија Австралија
Висина1,65 м[1]
Маса61 кг[1]
Податоци за клубот
Мом. клубЛото-Судал
ДисциплинаДрумски и велодромски
УлогаВозач
Вид на возачСпринтер
Аматерски клубови
2013–2014
2014
Џајко-АИС Академија
Орика-ГринЕЏ (стажант)
Професионални клубови
2014–2018
2019-
Орика-ГринЕЏ
Лото-Судал
Значајни победи
Големи трки
Џиро д’Италија
1 индивидуална етапа (2017)
Вуелта а Еспања
1 индивидуална етапа (2015)

Еднодневни трки и класици

Пиплс Чојс Класик (2017)
ЈуроАјс Класик (2016)
Вуелта а Ла Риоха (2015)
Класика де Алмерија (2018)
Последна промена
27 февруари 2019

Кејлеб Јуан (англиски: Caleb Ewan; р. 11 јули 1994 во Сиднеј) — австралиски професионален велодромски и друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Лото-Судал.[2]

Негова специјалност е спринтот. Има сличен стил на возење на Марк Кевендиш, со исклучително ниска положба што му дава значајна аеродинамична предност.[3]

Биографија[уреди | уреди извор]

Јуан започнал со трки во велосипедизам на десет години. Во 2010 година станал национален јуниорски друмски првак. Следната година освоил повеќе дисциплини на националните јуниорски велодромски првенства и станал светски првак во омниум на Светското јуниорско велодромско првенство.

Во 2013 година, Јуан започнал да вози за Џајко-АИС Академија. Таа година ја освоил првата етапа како и генералниот пласман на Заливскиот класик. Исто така, победил на Ла Кот Пикард, Гран Премио Палио дел Речото и етапи на Тур Алзас, Трката околу Тирингија и Тур де л’Авенир. На крајот на годината завршил четврти на друмската трка под 23 години на Светското друмско првенство.

Јуан потпошал преддоговор со екипата Орика-ГринЕЏ во октомври 2013 година, приклучувајќи се на екипа од Светската турнеја како стажант од август 2014 година и како професионален од октомври.[4][5] На почетокот на август, пред да се приклучи на екипата, Јуан учествувал на друмската трка на Комонвелтските игри 2014, настапувајќи за Австралија. Австралиската репрезентација се обидела да ја контролира трката за спринт на Јуан, но не успеале во тоа. Откако се обидел да стигне сам до тројцата предводници, се повлекол назад и бил последен кој ја поминал целта; завршил на 12. место, над 11 минути зад освојувачот на златниот медал Герајнт Томас (Велс).[6]

Негови први професионални победи биле втората и третата етапа на Хералд Сан Тур 2015. Еден месец подоцна, на Тур де Лангкави ја освоил втората професионална победа и водството во генералниот пласман. Иако го загубил водството на трката, Јуан ја освоил втората етапа (трета победа во кариерата) и бодовниот пласман. Бил вклучен во почетниот состав за Вуелта а Еспања 2015,[7] каде ја освоил петтата етапа,[8] но се повлекол од трката на десеттата етапа.[9]

Во 2016 година, Јуан учествувал на Тур Даун Андер и ја освоил првата етапа во масовен спринт.[10] Стигнал со втора победа и на шестата етапа.[11] Победил и на втората етапа на Хералд Сан Тур, уште една австралиска трка.[12]

Бил вклучен во почетниот состав за Џиро д’Италија 2016.[13] Возел на Џиро д’Италија 2017, каде што ја освоил седмата етапа во групен спринт.[14]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

Друмски[уреди | уреди извор]

2010
1. MaillotAustralia.PNG Национално јуниорско друмско првенство
2011
1. MaillotAustralia.PNG Национално јуниорско првенство во критериум
2012
1. MaillotAustralia.PNG Национално јуниорско првенство
1. Етапа 4 Ротхаус Реџо-Тур Интернационал
1. Етапа 2б Лиеж-Ла Глез
1. Гент-Менен
2. Светско јуниорско друмско првенство
2. Краен пласман Заливски класик
1. Етапа 2
1. Етапа 4
2. Трофео Комуне ди Вертова
2. Трофео Емилио Паганеси
3. Краен пласман Кезер дер Јуниорес
2013
1. Краен пласман Заливски класик
1. Етапа 1
1. ГП Палио дел Речото
1. Ла Кот Пикард
Трка околу Тирингија
1. Бодовен пласман
1. Етапа 4
1. Етапа 7
Тур де л’Авенир
1. Етапа 1
1. Етапа 2
1. Етапа 2 Тур Алзас
3. ГП Индустри дел Мармо
4. Светско друмско првенство под 23 години
2014
1. MaillotAustralia.PNG Национално првенство во критериум под 23 години
1. MaillotAustralia.PNG Национално друмско првенство под 23 години
1. Етапа 2 Тур де л’Авенир
2. Светско друмско првенство под 23 години
2. Трофео Чита ди Сан Вендемијано
3. Краен пласман Заливски класик
1. Етапа 4
3. Даун Андер Класик
6. Трофео Пива
2015
1. Краен пласман Заливски класик
1. Етапа 1
1. Етапа 2
1. Етапа 3
Хералд Сан Тур
1. Етапа 2
1. Етапа 3
Тур де Лангкави
1. Jersey blue.svg Бодовен пласман
1. Етапа 3
1. Етапа 6
1. Вуелта а Ла Риоха
1. Пласман под 23 години
1. Краен пласман Тур де Кореја
1. Етапа 2
1. Етапа 3
1. Етапа 5
1. Етапа 7
1. Етапа 5 Вуелта а Еспања
2. Национално првенство во критериум
2. Национално друмско првенство
2016
1. MaillotAustralia.PNG Национално првенство во критериум
1. Краен пласман Заливски класик
1. Етапа 1
1. Етапа 2
1. Етапа 4
1. Тур Даун Андер
1. Етапа 1
1. Етапа 6
1. Даун Андер Класик
1. ЈуроАјс Класик
1. Етапа 8 Трка околу Британија
1. Етапа 2 Хералд Сан Тур
2017
1. MaillotAustralia.PNG Национално првенство во критериум
1. Jersey green.svg Бодовен пласман Тур де Јоркшир
Тур Даун Андер
1. Jersey red.svg Бодовен пласман
1. Етапа 1
1. Етапа 3
1. Етапа 4
1. Етапа 6
Трка околу Британија
1. Етапа 1
1. Етапа 3
1. Етапа 6
1. Етапа 7 Џиро д’Италија
1. Етапа 4 Трка околу Полска
1. Етапа 4 Трка Абу Даби
1. Пиплс Чојс Класик
3. Краен пласман Заливски класик
1. Етапа 3
10. Милано-Сан Ремо
2018
1. MaillotAustralia.PNG Национално првенство во критериум
1. Класика де Алмерија
1. Етапа 2 Тур Даун Андер
1. Етапа 8 Трка околу Британија
2. Милано-Сан Ремо
4. Национално друмско првенство
2019
1. Пиплс Чојс Класик
1. Етапа 4 Трка ОАЕ
2. Краен пласман Заливски класик
1. Етапа 2
1. Етапа 3
2. Голема океанска друмска трка „Кедел Еванс“

Велодромски велосипедизам[уреди | уреди извор]

2011
1. Jersey rainbow.svg Светско јуниорско првенство во омниум
Национални јуниорски првенства
1. MaillotAustralia.PNG Омниум
1. MaillotAustralia.PNG Бодовна трка
1. MaillotAustralia.PNG Медисон
2. Екипна потера
3. Скреч
2012
Национални јуниорски првенства
2. Медисон
2. Бодовна трка
3. Скреч
3. Екипна потера
2. Океански првенства - индивидуална потера
2013
2. Национално првенство - екипна потера

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2015 2016 2017
Jersey pink.svg Џиро СО СО
Jersey yellow.svg Тур
Jersey red.svg Вуелта СО

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 „Биографија на возач – Cycling Australia“. 
 2. „Lotto-Soudal“. Directvelo ((француски)). Association Le Peloton. конс. 3 јануари 2019. 
 3. Getting low: Caleb Ewan explains his super-aero sprinting position“, „CyclingTips“, 1 февруари 2016 (посет. 8 февруари 2016 г).
 4. „Кејлеб Јуан потпиша со Орика-ГринЕЏ“. 
 5. „Кејлеб Јуан потпиша преддоговор со австралиската екипа Орика-ГринЕЏ“. skysports.com. 21 октомври 2013. конс. 2 јануари 2015. 
 6. О’Ши, Садб (4 август 2014). „Тежок ден за Јуан на Комонвелтските игр“. Cyclingnews.com. конс. 10 март 2015. 
 7. „Вуелта а Еспања 2015“. Cycling Fever. конс. 21 август 2015. 
 8. Caleb Ewan takes maiden Grand Tour victory on Vuelta a España stage five“, „Cycling Weekly“, 1 септември 2015 (посет. 1 септември 2015 г).
 9. Јуан се повлече од Вуелта а Еспања на етапата 10“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company, 31 август 2015 (посет. 31 август 2015 г).
 10. Вудпауер, Зеб. „Тур Даун Андер: Јуан ја освои првата етапа“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company, 19 јануари 2016 (посет. 19 јануари 2016 г).
 11. Милјачо, Вал. „Tour Down Under 2016: Caleb Ewan wins Stage 6“, „The Advertiser“, 24 јануари 2016 (посет. 11 февруари 2016 г).
 12. Вин, Најџел. „Caleb Ewan wins stage two of Herald Sun Tour as Peter Kennaugh retains lead“, „Cycling Weekly“, Time Inc. UK, 5 февруари 2016 (посет. 11 февруари 2016 г).
 13. „99th Giro d'Italia Startlist“. Pro Cycling Stats. конс. 6 мај 2016. 
 14. A tiny 22-year-old Aussie bike racer has the most extreme sprinting position in pro cycling“, „Business Insider“ (посет. 31 мај 2017 г). (на en)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]