Голема океанска друмска трка „Кедел Еванс“ 2019

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Голема океанска друмска трка „Кедел Еванс“ 2019 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание5. Голема океанска друмска трка „Кедел Еванс“
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2019 1.UWT
Датум27 јануари 2019
Растојание164 км
ДржаваAUS Австралија
ПоаѓалиштеЏелонг
ОдредиштеЏелонг
Екипи16
Возачи на почеток110
Возачи на крај99
Просечна брзина41,95 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникITA Елија Вивијани[1] (Декојнинк-Квик Степ) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранAUS Кејлеб Јуан (Лото-Судал) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранRSA Дарил Импи (Мичелтон-Скот) Wikidata-logo S.svg
ПланинскиBEL Лауренс де Вресе (Астана) Wikidata-logo S.svg
СпринтерскиAUS Nathan Elliott Wikidata-logo S.svg
МладинскиFRA Беноа Конфруа (АГ2Р Ла Мондијал) Wikidata-logo S.svg
◀ 20182020 ▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Голема океанска друмска трка „Кедел Еванс“ 2019 — 5. издание на велосипедската еднодневна трка Голема океанска друмска трка „Кедел Еванс“, која се одржала на 27 јануари како втор настан во сезоната на Светската турнеја.[2][3]

Второпласираниот во 2018 година, Елија Вивијани од Италија, го подобрил пласманот, откако возачот на Декојнинк-Квик Степ ја предводел 33-члената група на целта, освојувајќи ја трката пред најдобро пласираниот австралиски возач, Кејлеб Јуан (Лото-Судал).[4] Подиумот бил заокружен од победникот на Тур Даун Андер 2019, Дарил Импи,[5] кој завршил трет втора година по ред за Мичелтон-Скот.[4]

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи трката била додадена на Светската турнеја во 2017 година, сите UCI World Tour екипи биле поканети на трката, но не биле обврзани да учествуваат. Поради тоа, петнаесет од осумнаесетте екипи настапиле на трката, за три повеќе од 2018 година.[6] Австралиската национална екипа ја заокружила главната група од 16 екипи, без ниедна професионална континентална екипа за првпат.

Екипи од Светската турнеја на UCI (15)
 1. FRA АГ2Р Ла Мондијал
 2. USA ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг
 3. KAZ Астана
 4. GER Бора-Хансгрое
 5. BEL Лото-Судал
 6. AUS Мичелтон-Скот
 7. BEL Декојнинк-Квик Степ
 8. RSA Дименжн Дата
 9. POL ССС Тим
 10. SUI Катјуша-Алпесин
 11. NED Џамбо-Висма
 12. GBR Инеос
 13. GER Санвеб
 14. USA Трек-Сегафредо
 15. UAE ОАЕ Емирати
Национална екипа
 1. AUS Корда Мента Реал Естејт Австралија

Поредок[уреди | уреди извор]

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

[7]

Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. ITA Елија Вивијани Декојнинк-Квик Степ3ч 54' 35
2. AUS Кејлеб Јуан Лото-Судал+ 0
3. RSA Дарил Импи Мичелтон-Скот+ 0
4. RSA Рајан Гибонс Дименжн Дата+ 0
5. BEL Јенс Дебишер Катјуша-Алпесин+ 0
6. GBR Лук Роу Тим Скај+ 0
7. DEN Михаел Меркев Декојнинк-Квик Степ+ 0
8. AUS Џеј Мекарти Бора-Хансгрое+ 0
9. GBR Овен Дул Тим Скај+ 0
10. ESP Луис Леон Санчес Астана+ 0
Извор: ProCyclingStats


Список на учесници[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. (en) Viviani beats Ewan to Cadel Evans Great Ocean Road Race, cyclingnews.com, 27 јануари 2019.
 2. „UCI reveal WorldTour calendar for 2019“. Cycling News. Посетено на 23 октомври 2018.
 3. „Cadel Evans Great Ocean Road Race 2019: everything you need to know“. Cycling Weekly. Посетено на 19 јануари 2019.
 4. 4,0 4,1 Бејкон, Елис (27 јануари 2019). „Viviani beats Ewan to win Cadel Evans Great Ocean Road Race“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Посетено на 27 јануари 2019.
 5. Маршал-Бел, Крис (27 јануари 2019). „Elia Viviani beats Caleb Ewan to win Cadel Evans Great Ocean Road Race“. Cycling Weekly. TI Media. Посетено на 27 јануари 2019.
 6. „15 WorldTour teams for Cadel Evans Great Ocean Road Race“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 29 декември 2018. Посетено на 27 јануари 2019.
 7. „Голема океанска друмска трка „Кедел Еванс" 2019“. ProCycling.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]