Прејди на содржината

Дрис Девенинс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дрис Девенинс
Девенинс на Гран при д’Изберг 2015
Лични податоци
Цело имеДрис Девенинс
Роден22 јули 1983(1983-07-22)(40 г.)
Левен,  Белгија
Висина1,77 м[1]
Маса65 кг[1]
Податоци за клубот
Мом. клубСудал Квик-Степ
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачпомошник
Аматерски клубови
2006 Давитамон-Лото (стажант)
Професионални клубови
2007–2008
2009–2013
2014
2015-2016
2017-
Предиктор-Лото
Квик Степ
Џајант-Шимано
ИАМ Сајклинг
Квик-Степ Флорс
Значајни победи
Етапни трки
Трка околу Белгија (2016)
Тур де Валони (2016)

Еднодневни трки и класици

Голема океанска друмска трка „Кедел Еванс“ (2020)
Последна промена
18 ноември 2022

Дрис Девенинс (холандски: Dries Devenyns; р. 22 јули 1983) — белгиски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Судал Квик-Степ.[2]

Кариера[уреди | уреди извор]

Девенинс го напуштил Омега Парма-Квик Степ на крајот на сезоната 2013,[3] по пет сезони со екипата и се приклучил на Џајант-Шимано за 2014.[4]

По една сезона со екипата, во декември 2014 година, било објавено дека ќе биде дел од екипата ИАМ Сајклинг за 2015 година.[5]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2005
1. Национално друмско првенство под 23 години
2006
Национални аматерски друмски првенства
1. Хронометар
2. Друмска трка
1. Краен пласман Тур де Бретања
1. Етапа 4
1. Етапа 5 (ITT)
4. Флеш Арденес
5. Краен пласман Тур де Пиринеи
1. Пролог
8. Вламсе Пејл
10. Краен пласман Триптих на планините и замоците
2008
8. Краен пласман Трка околу Турција
8. Краен пласман Стер Електротур
10. Краен пласман Делта Тур Зеланд
2009
1. Етапа 5 Трка околу Австрија
5. Краен пласман Тур ду Поату-Шарент
7. Краен пласман Тур де Валони
9. Џиро дел Пиемонт
2010
5. Гран Пиемонт
9. Краен пласман Трка околу Баскија
2011
4. Класика де Сан Себастијан
6. Брабант Пејл
7. Краен пласман Трка околу Оман
8. Краен пласман Енеко Тур
10. Трофео Палма де Мајорка
10. Трофео Деја
2012
6. ГП Џеф Шеренс
8. Брабант Пејл
2013
5. Краен пласман Трка околу Австрија
10. Краен пласман Тур де л’Ен
2014
8. Омлоп хет Ниусблад
2015
6. Краен пласман Тур де л’Еурометропол
10. Брабантсе Пејл
2016
1. Краен пласман Трка околу Белгија
1. Етапа 2
1. Краен пласман Тур де Валони
1. Етапа 5
1. Гран при д’Увертир Ла Марсејез
6. Краен пласман Етоал де Бесеж
10. Класика де Сан Себастијан
2017
3. Гран при Пино Черами
5. Национално хронометарско првенство
7. Брабантсе Пејл
2018
4. Голема океанска друмска трка „Кедел Еванс“
5. Краен пласман Тур Даун Андер
6. Краен пласман Трка околу Оман
9. Краен пласман Трка околу Гуангси
2019
10. Краен пласман Тур Даун Андер
2020
1. Голема океанска друмска трка „Кедел Еванс“
7. Гран Пиемонт
10. Брабантсе Пејл

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021
Џиро 117 95 89
Тур 144 46 68 СО 97 90 135
Вуелта 101 94

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Dries Devenyns, Deceuninck - Quick-Step Cycling team“. Архивирано од изворникот на 2019-07-15. Посетено на 15 јули 2019.
  2. „Deceuninck - Quick-Step“. UCI.org. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот на 1 January 2021. Посетено на 1 January 2021.
  3. „Омега Парма-Квик-Степ Сајклинг Тим (OPQ) - BEL“. Светска турнеја на UCI. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот на 2014-01-01. Посетено на 8 јануари 2013.
  4. „Девенинс во Аргос, Г. Изагире и Малори во Мувистар“. Cyclingnews.com. Future plc. 19 септември 2013. Посетено на 1 ноември 2013.
  5. Виндзор, Ричард (11 декември 2014). „ИАМ Сајклинг го објави составот за 2015, со десет нови членови“. Cycling Weekly. Посетено на 12 декември 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]