Џејмс Нокс (велосипедист)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џејмс Нокс
Лични податоци
Цело имеЏејмс Нокс
ПрекарНокси
Роден4 ноември 1995(1995-11-04)(28 г.)
Левенс,  Обединето Кралство
Висина1,73 м
Маса58 кг
Податоци за клубот
Мом. клубСудал Квик-Степ
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за искачување
Аматерски клубови
2014–2015
2016–2017
Запи
ВИГИНС
Професионални клубови
2018– Квик-Степ Флорс
Последна промена
2 јуни 2020

Џејмс Нокс (англиски: James Knox; р. 4 ноември 1995) — британски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Судал Квик-Степ.[1]

Ран живот[уреди | уреди извор]

Пред да биде професионален велосипедист се занимавал со трчање. Го освоил националното крос-кантри првенство во 2009 година во неговата возрасна категорија.

Кариера[уреди | уреди извор]

Во 2017 година, Нокс завршил втор на изданието под 23 години на класикот Лиеж-Бастоњ-Лиеж.[2] Во септември истата година, Квик-Степ Флорс објавиле дека Нокс ќе стане професионалец со екипата за сезоната 2018.[3]

Во мај 2019 година бил именуван во почетниот состав за Џиро д’Италија 2019.[4] Во август 2019 година бил вклучен во почетниот состав за Вуелта а Еспања 2019.[5] Бил меѓу првите десет на две етапи пред крајот, кога загубил 11 минути на претпоследната етапа откако паднал ден претходно, поради што завршил на 11. место.[6]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2012
8. Краен пласман Трка околу Велс за јуниори
1. Етапа 4
2013
3. Краен пласман Трка околу Велс за јуниори
1. Планински пласман
1. Етапа 1
1. Етапа 4
2014
9. Пиколо Џиро дел’Емилија
2015
8. Трофео ПИВА
9. Класика Луле
2016
4. Краен пласман Ронд де л’Изар
6. Краен пласман Мировна трка под 23 години
2017
2. Лиеж-Бастоњ-Лиеж под 23 години
5. Краен пласман Ронд де л’Изар
6. Краен пласман Тур Алзас
8. Краен пласман Трка околу Хрватска
8. Краен пласман Тур де л’Авенир
8. Краен пласман Џиро дела Вале д’Аоста
2018
1. Етапа 1 (ТТТ) Трка Адријатика Јоника
6. Краен пласман Тур де Валони
2019
3. Краен пласман Трка Адријатика Јоника
8. Краен пласман Трка ОАЕ
10. Краен пласман Трка околу Полска
2020
1. Етапа 1b (ТТТ) Сетимана Интернационале ди Копи е Бартали
7. Краен пласман Тирено-Адријатико
2021
7. Трофео Лаигвелја
2022
6. Краен пласман Трка околу Германија

Распоред на резултатите на етапните трки[уреди | уреди извор]

Распоред на резултатите на големите трки
Голема трка 2018 2019 2020 2021
Џиро СО 14 53
Тур
Вуелта 11 100
Распоред на резултатите на поважните етапни трки
Етапна трка 2018 2019 2020 2021
Париз-Ница
Тирено-Адријатико 7
Волта а Каталуња 78 25 НСО 34
Трка околу Баскија СО 14
Тур де Романди СО 14
Критериум ди Дофине 79 76
Тур де Свис НСО

СО = се откажал; — = не учествувал; НСО = не се одржала

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Deceuninck - Quick-Step“. UCI.org. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот на 1 January 2021. Посетено на 1 January 2021.
  2. 'It's just about whether you're good enough': Young Brit James Knox on his WorldTour ambition“. Cycling Weekly. Посетено на 21 April 2017.
  3. „James Knox moves up to WorldTour with Quick-Step Floors“. cyclingnews.com. 13 септември 2017. Посетено на 16 септември 2017.
  4. „2019: 102nd Giro d'Italia: Start List“. ProCyclingStats. Посетено на 8 May 2019.
  5. „2019: 74th La Vuelta ciclista a España“. ProCyclingStats. Посетено на 23 August 2019.
  6. „Knox drops out of top 10 but pays tribute to teammates on day of suffering at Vuelta a España“. Cyclingnews.com. Посетено на 17 September 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]