Прејди на содржината

Трка околу Баскија 2021

Од Википедија — слободната енциклопедија
Трка околу Баскија 2021
Детали за трката
Издание60. Трка околу Баскија
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2021 2.UWT
Етапи6
Датуми5 – 10 април
Растојание797,7 км
ДржаваESP Шпанија
ПоаѓалиштеБилбао
ОдредиштеАрате
Екипи24
Возачи на почеток165
Возачи на крај103
Просечна брзина41,561 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникSLO Примож Роглич (Џамбо-Висма)
ВторопласиранDEN Јонас Вингегор (Џамбо-Висма)
ТретопласиранSLO Тадеј Погачар (ОАЕ Емирати)
БодовенSLO Примож Роглич (Џамбо-Висма)
ПланинскиSLO Примож Роглич (Џамбо-Висма)
МладинскиDEN Јонас Вингегор (Џамбо-Висма)
ЕкипенNED Џамбо-Висма
◀20192022▶
Документација

Трка околу Баскија 2021 — 60. издание на велосипедската етапна Трка околу Баскија, која се одржала помеѓу 5 и 10 април како тринаесетти настан во сезоната на Светската турнеја.[1]

Рута[уреди | уреди извор]

Целата рута на Трката околу Баскија 2021 била објавена на 26 февруари 2021 година.[1]

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)Искачени метриПобедникCевкупен лидер
1 5 апрБилбаоБилбао
13,9231 mSLO Примож Роглич SLO Примож Роглич
2 6 апрСала – Сестао
ридеста етапа
ридеста етапа
154,82512 mESP Алекс Аранбуру SLO Примож Роглич
3 7 апрАмурио (Алава)Лаудио
среднопланинска етапа
среднопланинска етапа
167,72608 mSLO Тадеј Погачар SLO Примож Роглич
4 8 апрВиторија – Ондарибија
ридеста етапа
ридеста етапа
189,22655 mESP Јон Исагире USA Брендон Мекналти
5 9 апрОндарибија – Ондароа
ридеста етапа
ридеста етапа
160,22260 mDEN Микел Фрелих Хоноре USA Брендон Мекналти
6 10 апрОндароа – Арате
планинска етапа
планинска етапа
111,93252 mFRA Давид Годи SLO Примож Роглич

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Трката околу Баскија е настан од Светската турнеја, сите деветнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[2] Пет професионални континентални екипи биле поканети, со што била заокружена главната група од 24 екипи. Од овие екипи, само Тим Кубека Асос настапиле со шест возачи наместо со максимално дозволените седум возачи. Од 165 возачи кои ја започнале трката, 103 завршиле.[3][4][5]

Екипи од Светската турнеја на UCI (19)ProTeams (5)

Етапи[уреди | уреди извор]

Етапа 1[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. SLO Примож Роглич Џамбо-Висма17' 17
2. USA Брендон Мекналти ОАЕ Емирати+ 2
3. DEN Јонас Вингегор Џамбо-Висма+ 18
4. NOR Тобијас Фос Џамбо-Висма+ 24
5. SLO Тадеј Погачар ОАЕ Емирати+ 28
6. GBR Адам Јејтс Инеос Гренадиерс+ 28
7. NZL Патрик Бевин Израел старт-ап нејшн+ 28
8. NED Иде Схелинг Бора-Хансгрое+ 29
9. ESP Алекс Аранбуру Астана Казахстан Тим+ 30
10. GER Максимилијан Шахман Бора-Хансгрое+ 31
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. SLO Примож Роглич жолта маичка за предводникот во генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласманЏамбо-Висма17' 17
2. USA Брендон Мекналти сина маичка за предводникот на пласманот за млад возачОАЕ Емирати+ 2
3. DEN Јонас Вингегор Џамбо-Висма+ 18
4. NOR Тобијас Фос Џамбо-Висма+ 24
5. SLO Тадеј Погачар бела точкаста маичка за предводникот во планинскиот пласманОАЕ Емирати+ 28
6. GBR Адам Јејтс Инеос Гренадиерс+ 28
7. NZL Патрик Бевин Израел старт-ап нејшн+ 28
8. NED Иде Схелинг Бора-Хансгрое+ 29
9. ESP Алекс Аранбуру Астана Казахстан Тим+ 30
10. GER Максимилијан Шахман Бора-Хансгрое+ 31
Извор: ProCyclingStats


Етапа 2[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. ESP Алекс Аранбуру Астана Казахстан Тим3ч 45' 32
2. ESP Омар Фраиле Астана Казахстан Тим+ 15
3. SLO Тадеј Погачар бела точкаста маичка за предводникот во планинскиот пласманОАЕ Емирати+ 15
4. FRA Давид Годи Групама-ФДЖ+ 15
5. CAN Мајкл Вудс Израел старт-ап нејшн+ 15
6. SLO Примож Роглич жолта маичка за предводникот во генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласманЏамбо-Висма+ 15
7. GER Максимилијан Шахман Бора-Хансгрое+ 15
8. ESP Микел Ланда Бахреин Викториус+ 15
9. COL Серхио Игита ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 15
10. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 15
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. SLO Примож Роглич жолта маичка за предводникот во генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласманЏамбо-Висма4ч 03' 04
2. ESP Алекс Аранбуру Астана Казахстан Тим+ 5
3. USA Брендон Мекналти сина маичка за предводникот на пласманот за млад возачОАЕ Емирати+ 6
4. SLO Тадеј Погачар ОАЕ Емирати+ 24
5. GBR Адам Јејтс Инеос Гренадиерс+ 28
6. GER Максимилијан Шахман бела точкаста маичка за предводникот во планинскиот пласманБора-Хансгрое+ 31
7. DEN Јонас Вингегор Џамбо-Висма+ 32
8. ESP Омар Фраиле Астана Казахстан Тим+ 34
9. NED Вилко Келдерман Бора-Хансгрое+ 40
10. ESP Пељо Билбао Бахреин Викториус+ 42
Извор: ProCyclingStats


Етапа 3[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. SLO Тадеј Погачар ОАЕ Емирати4ч 04' 50
2. SLO Примож Роглич жолта маичка за предводникот во генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласманЏамбо-Висма+ 0
3. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 5
4. GBR Адам Јејтс Инеос Гренадиерс+ 5
5. ESP Микел Ланда Бахреин Викториус+ 5
6. FRA Давид Годи Групама-ФДЖ+ 8
7. GBR Џејмс Нокс Судал Квик-Степ+ 16
8. DEN Јонас Вингегор Џамбо-Висма+ 16
9. BEL Маури Вансевенант Судал Квик-Степ+ 16
10. USA Брендон Мекналти сина маичка за предводникот на пласманот за млад возачОАЕ Емирати+ 18
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. SLO Примож Роглич жолта маичка за предводникот во генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласманЏамбо-Висма8ч 07' 48
2. SLO Тадеј Погачар сина маичка за предводникот на пласманот за млад возачбела точкаста маичка за предводникот во планинскиот пласманОАЕ Емирати+ 20
3. USA Брендон Мекналти ОАЕ Емирати+ 30
4. GBR Адам Јејтс Инеос Гренадиерс+ 39
5. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 50
6. DEN Јонас Вингегор Џамбо-Висма+ 54
7. ESP Микел Ланда Бахреин Викториус+ 1' 00
8. ESP Пељо Билбао Бахреин Викториус+ 1' 08
9. BEL Маури Вансевенант Судал Квик-Степ+ 1' 09
10. GER Максимилијан Шахман Бора-Хансгрое+ 1' 09
Извор: ProCyclingStats


Етапа 4[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. ESP Јон Исагире Астана Казахстан Тим4ч 17' 07
2. ESP Пељо Билбао Бахреин Викториус+ 0
3. USA Брендон Мекналти ОАЕ Емирати+ 0
4. DEN Јонас Вингегор Џамбо-Висма+ 0
5. GER Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 0
6. COL Естебан Чавес Тим Џејко АИУла+ 2
7. NZL Патрик Бевин Израел старт-ап нејшн+ 49
8. GBR Џејмс Нокс Судал Квик-Степ+ 49
9. BEL Квинтен Херманс Интермарше-Сиркус-Ванти+ 49
10. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 49
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. USA Брендон Мекналти жолта маичка за предводникот во генералниот пласмансина маичка за предводникот на пласманот за млад возачОАЕ Емирати12ч 25' 21
2. SLO Примож Роглич зелена маичка за предводникот во бодовниот пласманЏамбо-Висма+ 23
3. DEN Јонас Вингегор Џамбо-Висма+ 28
4. ESP Пељо Билбао Бахреин Викториус+ 36
5. SLO Тадеј Погачар бела точкаста маичка за предводникот во планинскиот пласманОАЕ Емирати+ 43
6. GBR Адам Јејтс Инеос Гренадиерс+ 1' 02
7. GER Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 1' 07
8. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 1' 13
9. ESP Јон Исагире Астана Казахстан Тим+ 1' 15
10. ESP Микел Ланда Бахреин Викториус+ 1' 23
Извор: ProCyclingStats


Етапа 5[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. DEN Микел Фрелих Хоноре Судал Квик-Степ3ч 39' 54
2. CZE Јосеф Черни Судал Квик-Степ+ 0
3. FRA Жилиен Бернар Трек-Сегафредо+ 17
4. RSA Дарил Импи Израел старт-ап нејшн+ 28
5. AUS Сајмон Кларк Кубека Асос+ 28
6. ITA Стефано Олдани Лото-Судал+ 28
7. SLO Примож Роглич зелена маичка за предводникот во бодовниот пласманЏамбо-Висма+ 28
8. FRA Жилјен Симон Тотал Директ Енержи+ 28
9. DEN Магнус Корт ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 28
10. SLO Тадеј Погачар бела точкаста маичка за предводникот во планинскиот пласманОАЕ Емирати+ 28
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. USA Брендон Мекналти жолта маичка за предводникот во генералниот пласмансина маичка за предводникот на пласманот за млад возачОАЕ Емирати16ч 05' 43
2. SLO Примож Роглич зелена маичка за предводникот во бодовниот пласманЏамбо-Висма+ 23
3. DEN Јонас Вингегор Џамбо-Висма+ 28
4. ESP Пељо Билбао Бахреин Викториус+ 36
5. SLO Тадеј Погачар бела точкаста маичка за предводникот во планинскиот пласманОАЕ Емирати+ 43
6. GBR Адам Јејтс Инеос Гренадиерс+ 1' 02
7. GER Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 1' 07
8. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 1' 13
9. ESP Јон Исагире Астана Казахстан Тим+ 1' 15
10. ESP Микел Ланда Бахреин Викториус+ 1' 23
Извор: ProCyclingStats


Етапа 6[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. FRA Давид Годи Групама-ФДЖ3ч 05' 42
2. SLO Примож Роглич зелена маичка за предводникот во бодовниот пласманЏамбо-Висма+ 0
3. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 35
4. GBR Адам Јејтс Инеос Гренадиерс+ 35
5. SLO Тадеј Погачар бела точкаста маичка за предводникот во планинскиот пласманОАЕ Емирати+ 35
6. DEN Јонас Вингегор Џамбо-Висма+ 35
7. ESP Пељо Билбао Бахреин Викториус+ 1' 03
8. COL Естебан Чавес Тим Џејко АИУла+ 1' 05
9. ESP Микел Ланда Бахреин Викториус+ 1' 05
10. BEL Маури Вансевенант Судал Квик-Степ+ 1' 55
Извор: ProCyclingStats

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. SLO Примож Роглич жолта маичка за предводникот во генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласманбела точкаста маичка за предводникот во планинскиот пласманЏамбо-Висма19ч 11' 36
2. DEN Јонас Вингегор сина маичка за предводникот на пласманот за млад возачЏамбо-Висма+ 52
3. SLO Тадеј Погачар ОАЕ Емирати+ 1' 07
4. GBR Адам Јејтс Инеос Гренадиерс+ 1' 26
5. FRA Давид Годи Групама-ФДЖ+ 1' 27
6. ESP Пељо Билбао Бахреин Викториус+ 1' 28
7. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 1' 33
8. ESP Микел Ланда Бахреин Викториус+ 2' 17
9. COL Естебан Чавес Тим Џејко АИУла+ 2' 38
10. ESP Јон Исагире Астана Казахстан Тим+ 2' 59
Извор: ProCyclingStats


Поредок[уреди | уреди извор]

Водство на пласманите по етапа
Етапа Победник Генерален пласман
Бодовен пласман
Планински пласман
Пласман на млад возач
Пласман на баскиски возач
Екипен пласман
Награда за борбеност
1 Примож Роглич Примож Роглич Примож Роглич Тадеј Погачар Брендон Мекналти Алекс Аранбуру Џамбо-Висма Брендон Мекналти
2 Алекс Аранбуру Максимилијан Шахман Астана-Премиер Тек Алекс Аранбуру
3 Тадеј Погачар Тадеј Погачар Тадеј Погачар Микел Ланда Џамбо-Висма Ојер Ласкано
4 Јон Исагире Брендон Мекналти Брендон Мекналти Пелјо Билбао Хуан Педро Лопес
5 Микел Фрелих Хоноре Карлос Канал
6 Давид Годи Примож Роглич Примож Роглич Јонас Вингегор Хју Карти
На крај Примож Роглич Примож Роглич Примож Роглич Јонас Вингегор Пелјо Билбао Џамбо-Висма недоделена
  • На втората етапа, Јонас Вингегор, кој бил трет во бодовниот пласман, ја носел зелената маичка, бидејќи првопласираниот Примож Роглич ја носел жолтата маичка како предводник на генералниот пласман, а второпласираниот Брендон Мекналти ја носел сината маичка како предводник на пласманот на млад возач.
  • На третата етапа, Алекс Аранбуру, кој бил втор во бодовниот пласман, ја носел зелената маичка, бидејќи првопласираниот Примож Роглич ја носел жолтата маичка како предводник на генералниот пласман.
  • На четвртата етапа, Алекс Аранбуру, кој бил трет во бодовниот пласман, ја носел зелената маиачка, бидејќи првопласираниот Примож Роглич ја носел жолтата маичка како предводник на генералниот пласман, а второпласираниот Тадеј Погачар ја носел точкастата маичка како предводник на планинскиот пласман.
  • На четвртата етапа, Брендон Мекналти, кој бил втор во пласманот на млад возач, ја носел сината маичка, бидејќи првопласираниот Тадеј Погачар ја носел точкастата маичка како предводник на планинскиот пласман.
  • На петтата и шестата етапа, Јонас Вингегор, кој бил втор во пласманот на млад возач, ја носел сината маичка, бидејќи првопласираниот Брендон Мекналти ја носел жолтата маичка како предводник на генералниот пласман.

Список на учесници[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „La Itzulia Basque Country presenta los recorridos oficiales“ [The Itzulia Basque Country presents the official routes]. Трка околу Баскија (Spanish). Organizaciones Ciclistas Euskadi. 20 March 2021. Архивирано од изворникот на 2021-04-28. Посетено на 8 April 2021.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  2. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
  3. „Teams“. Трка околу Баскија. Organizaciones Ciclistas Euskadi. Посетено на 8 April 2021.[мртва врска]
  4. „Equipos invitados a la Itzulia Basque Country 2021“ [Teams invited to Itzulia Basque Country 2021]. Трка околу Баскија (шпански). Organizaciones Ciclistas Euskadi. 21 March 2021. Архивирано од изворникот на 2021-04-28. Посетено на 8 March 2021.
  5. Roadbook 2021, стр. 21.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]