Јонас Вингегор

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јонас Вингегор
Јонас Вингегор 2022.
Лични податоци
Цело имеЈонас Вингегор Расмусен
Роден10 декември 1996(1996-12-10)(27 г.)
Хилерслев,  Данска
Податоци за клубот
Мом. клубЏамбо-Висма
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2015–2016 Одер СК
Професионални клубови
2016–2018
2019-
Тим КолоКвик–Култ
Џамбо-Висма
Последна промена
9 септември 2020

Јонас Вингегор Расмусен (дански: Jonas Vingegaard Rasmussen; р. 10 декември 1996 во Хилерслев) — дански професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Џамбо-Висма.[1]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2016
2. Краен пласман Трка околу Кина I
2017
2. ГП Виборг
4. Краен пласман Тур ди Лоар ет Шер
1. Пласман за млад возач
5. Сундволден ГП
7. Рингерике ГП
2018
1. Пролог Џиро дела Вале д’Аоста
1. Етапа 4 (ТТТ) Тур де Л’Авенир
4. Сундволден ГП
5. Краен пласман Тур ди Лоар ет Шер
1. Пласман за млад возач
5. Краен пласман Гран при Присниц Спа
5. Рингерике ГП
9. Краен пласман Триптих на планините и замоците
2019
1. Етапа 6 Трка околу Полска
2. Краен пласман Трка околу Данска
9. Краен пласман Трка околу Германија
2020
8. Краен пласман Трка околу Полска

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Team Jumbo-Visma 2020 roster presented in Amsterdam“. Бјанки. F.I.V. Edoardo Bianchi S.p.A. 20 декември 2019. Посетено на 2 јануари 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]