Беноа Конфруа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Беноа Конфруа
Лични податоци
Цело имеБеноа Конфруа
Роден12 март 1995 (1995-03-12) (27 г.)
Шербур,  Франција
Висина1,76 м[1]
Маса64 кг[1]
Податоци за клубот
Мом. клубАГ2Р Ситроен Тим
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2014
2015–2017
Бриквебек Котентен
Шамбери
Професионални клубови
2017– Аг2р-Ла Мондијал
Последна промена
25 јули 2020

Беноа Конфруа (француски: Benoît Cosnefroy; р. 12 март 1995) — француски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата АГ2Р Ситроен Тим.[2]

Во јули 2019 година бил вклучен во почетниот состав за Тур де Франс 2019.[3]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2016
4. Европско друмско првенство под 23 години
5. Тур де Берн
6. Тур Рон Алп Изер
2017
1. Jersey rainbow.svg Светско друмско првенство под 23 години
1. Гран при д’Изберг
1. Етапа 2 Тур Рон Алп Изер
2. Silver medal europe.svg Европско друмско првенство под 23 години
6. Гран при де Плимелек-Морбијан
6. Тур де Берн
2018
3. Париз-Тур
9. Класик Бретања
9. Копа Сабатини
9. Ла Руе Туранжел
10. Шоле-По де Лоар
2019
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Тур ди Лимузен
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
1. Етапа 3
1. Гран При де Плимелек-Морбијан
1. Париз-Камемберт
1. Полинорман
4. Тур де Вандеја
7. Класик Бретања
10. ГП Квебек
2020
1. Jersey orange.svg Краен пласман Етоал де Бесеж
1. Гран при Ла Марсејез
5. Класик Ла Дром

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Benoît Cosnefroy - Equipe cycliste AG2R La Mondiale“. Посетено на 10 July 2019.
  2. „Official presentation of the AG2R LA MONDIALE professional cycling team 2020“. АГ2Р-Ла Мондијал. Groupe AG2R La Mondiale. 10 December 2019. Архивирано од изворникот на 2019-12-10. Посетено на 1 January 2020.
  3. „2019: 106th Tour de France: Start List“. ProCyclingStats. Посетено на 1 July 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]