Амстел Голд Рејс 2021

Од Википедија — слободната енциклопедија
Амстел Голд Рејс 2021
Детали за трката
Издание55. Амстел Голд Рејс
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2021 1.UWT
Датум18 април 2021
Растојание218,36 км
ДржаваNED Холандија
ПоаѓалиштеВалкенбург
ОдредиштеБерг ен Терблејт
Екипи25
Возачи на почеток175
Возачи на крај125
Просечна брзина43,17 км/ч
Искачени метри3105 m
Добитници на наградите
ПобедникBEL Ваут ван Ерт (Џамбо-Висма)
ВторопласиранGBR Том Пидкок (Инеос Гренадиерс)
ТретопласиранGER Максимилијан Шахман (Бора-Хансгрое)
20202022▶
Документација

Амстел Голд Рејс 2021 — 55. издание на велосипедската еднодневна трка Амстел Голд Рејс, која се одржала на 18 април како четиринаесетти настан во сезоната на Светската турнеја.[1]

Иако Ваут ван Ерт бил прогласен за победник пред Том Пидкок во спринтерскиот фотофиниш, каде Максимилијан Шахман го заокружил подиумот, се шпекулирало дека камерата на целта била насочена околу 26,86 центиметри пред вистинската линија на целта, што направило вистинскиот победник да биде нејасен.[2][3]

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Амстел Голд Рејс е настан од Светската турнеја, сите деветнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[4] Шест професионални континентални екипи биле дополнително поканети, со што била заокружена главната група од 25 екипи.[5]

Екипи од Светската турнеја на UCI (19)ProTeams (6)

Поредок[уреди | уреди извор]

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

[6]

Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. BEL Ваут ван Ерт Џамбо-Висма5ч 03' 29
2. GBR Том Пидкок Инеос Гренадиерс+ 0
3. GER Максимилијан Шахман Бора-Хансгрое+ 0
4. AUS Мајкл Метјус Тим БајкЕксчејнџ+ 3
5. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 3
6. FRA Жилијан Алафилип Декојнинк-Квик Степ+ 3
7. ITA Кристијан Збараљи Алпесин-Феникс+ 3
8. POL Михал Квјатковски Инеос Гренадиерс+ 3
9. SLO Матеј Мохорич Бахреин Викториус+ 3
10. BEL Тош ван дер Санде Лото-Судал+ 3
11. ESP Алекс Аранбуру Астана-Премиер Тек+ 3
12. ITA Матео Трентин ОАЕ Емирати+ 3
13. DEN Михаел Валгрен ЕФ Едукејшн-Нипо+ 3
14. AUT Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 3
15. BEL Тиш Бенот Тим ДСМ+ 3
Извор: ProCyclingStats


Список на учесници[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Amstel Gold Race 2021: Everything you need to know“. Cycling Weekly (англиски). 16 April 2021. Архивирано од изворникот на 17 April 2021. Посетено на 18 April 2021.
  2. Benson, Daniel. „Wout van Aert wins Amstel Gold Race in photo finish“. cyclingnews.com (англиски). Посетено на 18 April 2021.
  3. „Who won the Amstel Gold Race? Human error in photo-finishes“ (англиски). Посетено на 29 April 2021.
  4. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
  5. „Startlist“. ProCyclingStats. Посетено на 3 April 2021.
  6. „Амстел Голд Рејс 2021“. ProCycling.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]