Омар Фраиле

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Омар Фраиле
Фраиле на Четири дена Денкерк 2015
Лични податоци
Цело имеОмар Фраиле Матаранза
Роден17 јули 1990 (1990-07-17) (29 г.)
Баракалдо,  Шпанија
Висина1,84 м
Податоци за клубот
Мом. клубАстана
ДисциплинаДрумски велосипедизам
УлогаВозач
Професионални клубови
2013-2015
2016-2017
2018-
Каха Рурал-Сегурос РГА
Тим Дименжн Дата
Астана
Значајни победи
Големи трки
Џиро д’Италија
1 индивидуална етапа (2017)
Тур де Франс
1 индивидуална етапа (2018)
Вуелта а Еспања
Планински пласман (2015, 2016)
Последна промена
23 декември 2018

Омар Фраиле Матаранза (шпански: Omar Fraile Matarranza; р. 17 јули 1990) — шпански професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Астана.

Тој е етапен победник на големите трки Тур де Франс и Џиро д’Италија и бил двократен победник на планинскиот пласман на Вуелта а Еспања.

Кариера[уреди | уреди извор]

Каха Рурал (2013-2015)[уреди | уреди извор]

Возел на Светското друмско првенство. На 26 април 2015 година, Фраиле го освоил Џиро дел’Апенино од мала група на возачи, претекнувајќи ги Стефано Пираци и Дамијано Кунего.[1] Оваа победа била прва професионална победа за Омар. Подоцна истата година, Фраиле ја освоил четвртата етапа на Четири дена Денкерк. Возел на Вуелта а Еспања 2015 каде го освоил планинскиот пласман,[2] со правење навремени бегства со цел да освои бодови за пласманот.[3]

Тим Дименжн Дата (2016-2017)[уреди | уреди извор]

2016[уреди | уреди извор]

Подоцна, Тим Дименжн Дата објавиле дека Фраиле ќе биде дел од нивната екипа за сезоната 2016.[4] Бил именуван во почетниот состав за Џиро д’Италија 2016,[5] но ја напуштил трката на петтата етапа.[6] Меѓутоа пред да ја напушти трката, Фраиле успеал да ја носи маичката во планинскиот пласман на третата етапа откако собрал доволно бодови на претходната етапа. Потоа, Фраиле го освоил планинскиот пласман на Вуелта а Бургос. На крајот возел на Вуелта а Еспања, каде го освоил планинскиот пласман уште еднаш.[7]

2017[уреди | уреди извор]

Една недела пред да вози на Џиро д’Италија, Фраиле завршил втор на последната етапа на Тур де Јоркшир и втор во генералниот пласман. На единаесеттата етапа на Џиро д’Италија, Фраиле направил бегство и ја освоил етапата во спринтерска завршница меѓу членовите на бегството.[8] Успеал да освои доволно бодови во планинскиот пласман поради што ја носел водечката маичка два дена, за подоцна да ја изгуби.

Астана (2018-денес)[уреди | уреди извор]

2018[уреди | уреди извор]

На Париз-Ница, Фраиле завршил втор на последната етапа зад Давид де ла Крус во спринтот.[9] Меѓутоа, еден месец подоцна се одмаздил со победа на петтата етапа на Трката околу Баскија.[10] На крајот на април, Фраиле го освоил масовниот спринт на првата етапа на Тур де Романди.[11] Фраиле завршил трет на националното друмско првенство.[12]

Во јули 2018 година бил именуван во почетниот состав за Тур де Франс 2018.[13] Ја освоил четиринаесеттата етапа на трката.[14] На крајот завршил на 57. место во генералниот пласман.[15]

На 4 август 2018 година, Фраиле настапил на Класика де Сан Себастијан и завршил на 24. место, 52 секунди зад победникот Жилијан Алафилип.[16]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2013
10. Гран при де Плимелек-Морбијан
2015
Вуелта а Еспања
1. Jersey blue dotted.png Планински пласман
Jersey red number.svg Награда за борбеност на етапите 3 и 9
1. Jersey white dots on red.svg Планински пласман Трка околу Баскија
1. Џиро дел’Апенино
1. Етапа 4 Четири дена Денкерк
4. Класик Лоар Атлантик
10. Краен пласман Вуелта а Астурија
2016
Вуелта а Еспања
1. Jersey blue dotted.png Планински пласман
Jersey red number.svg Награда за борбеност на етапа 6
1. Jersey red.svg Планински пласман Вуелта а Бургос
7. Гран Премио ди Лугано
2017
1. Етапа 11 Џиро д’Италија
2. Краен пласман Тур де Јоркшир
Jersey green number.svg Награда за борбеност на етапа 12 на Вуелта а Еспања
2018
1. Етапа 14 Тур де Франс
1. Етапа 1 Тур де Романди
1. Етапа 5 Трка околу Баскија
3. Национално друмско првенство
Jersey green number.svg Награда за борбеност на етапа 17 на Вуелта а Еспања

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2015 2016 2017 2018
Jersey pink.svg Џиро СО 65
Jersey yellow.svg Тур 57
Jersey red.svg Вуелта 88 69 СО 63

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Фраиле победи на Џиро дел’Апенино“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 26 април 2015 (посет. 26 април 2015 г).
 2. „Вуелта а Еспања 2015“. Cycling Fever. конс. 21 август 2015. 
 3. Падикомб, Стивен (13 септември 2015). „Five talking points from stage 21 of the Vuelta a España“. Cycling Weekly. конс. 14 септември 2015. 
 4. О’Ши, Садб (1 октомври 2015). „Хас и Фраиле потпишале за Дименжн Дата“. Сyclingnews.com. конс. 1 октомври 2015. 
 5. „99th Giro d'Italia Startlist“. Pro Cycling Stats. конс. 6 мај 2016. 
 6. „Fraile abandons Giro, Sbaragli 11th“. SuperSport. конс. 11 мај 2016. 
 7. Vuelta a Espana #21: Omar Fraile crowned King of the Mountains“ (посет. 22 јули 2018 г). (на (англиски))
 8. Fraile clinches Dimension Data's first Giro d'Italia stage win with long break“, „Cyclingnews.com“ (посет. 22 јули 2018 г). (на (англиски))
 9. Paris-Nice, stage 8: De la Cruz takes stage, Soler steals overall win“, „VeloNews.com“, 11 март 2018 (посет. 22 јули 2018 г). (на (англиски))
 10. „Tour of the Basque Country 2018 Stage 5: Fraile wins seven-up sprint, Roglic cements lead“. Cyclingstage.com. конс. 22 јули 2018. 
 11. Tour of Romandie: Astana's Omar Fraile wins first stage of Tour of Romandie“, „BBC Sport“, 25 април 2018 (посет. 22 јули 2018 г). (на (англиски))
 12. Results at the spanish road championship 2018“, „Cyclingnews“, 24 јуни 2018 (посет. 12 август 2018 г).
 13. „2018: 105th Tour de France: Start List“. Pro Cycling Stats. конс. 5 јули 2017. 
 14. „Tour de France 2018: Omar Fraile claims victory on stage 14 of Tour“. BBC Sport. конс. 21 јули 2018. 
 15. „Cyclingnews Results Stage 21“. конс. 3 август 2018. 
 16. „Union Cycliste Internationale, Road, Results“. конс. 5 август 2018. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]