Алексеј Луценко

Од Википедија — слободната енциклопедија
Алексеј Луценко
Луценко на Тур де Франс 2017
Лични податоци
Цело имеАлексеј Александрович Луценко
Роден7 септември 1992 (1992-09-07) (30 г.)
Петропавловск,  Казахстан
Висина1,74 м[1]
Маса74 кг[1]
Податоци за клубот
Мом. клубАстана Казахстан Тим
Дисциплинадрумски велосипедист
Улогавозач
Професионални клубови
2012
2013–
Астана Континентал Тим
Астана
Значајни победи
Големи трки
Вуелта а Еспања
1 поединечна етапа (2017)

Етапни трки

Арктичка трка на Норвешка (2019)
Трка околу Оман (2018, 2019)
Трка околу Хајнан (2016)

Еднодневни трки и класици

Светски друмски првак под 23 години (2012)
MaillotKaz.PNG Национален хронометарски првак (2015, 2019)
MaillotKaz.PNG Национален друмски првак (2018, 2019)
Последна промена
21 март 2020

Алексеј Александрович Луценко (руски: Алексей Александрович Луценко; р. 7 септември 1992) — казахстански професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Астана Казахстан Тим.[2]

Кариера[уреди | уреди извор]

Во 2012 година го освоил Светското друмско првенство под 23 години.[3] На Тур де Свис 2015, Луценко имал одлучувачки напад на претпоследното искачување што го довело до победа на осмата етапа.[4]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2010
Азиски јуниорски првенства
1. Gold medal blank.svg Друмска трка
2. Silver medal blank.svg Поединечен хронометар
2011
9. ЗЛМ Тур
2012
1. Jersey rainbow.svg Светско друмско првенство под 23 години
1. Етапа 5 Тур де л’Авенир
1. Етапа 1b Трка околу Бугарија
1. Етапа 5 Џиро дела Вале д’Аоста
2. ГП дес Марбријер
5. ГП Нобили Рубинетери
2014
1. Етапа 5 (ITT) Трка околу Данска
1. Gold medal blank.svg Екипен хронометар на Азиските игри 2014
4. Краен пласман Трка околу Данска
1. Етапа 5 (ITT)
2015
1. MaillotKaz.PNG Национално хронометарско првенство
1. Етапа 8 Тур де Свис
1. Трка Алмати
2016
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Трка околу Хајнан
1. Етапа 8
1. Етапа 5 Париз-Ница
1. Трка Алмати
3. Краен пласман Три дена Де Пане
2017
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Трка Алмати
1. Етапа 1
Вуелта а Еспања
1. Етапа 5
Jersey green number.svg Награда за борбеност на етапа 5
3. Дварс дор Вландерен
9. Светско друмско првенство
2018
1. MaillotKaz.PNG Национално друмско првенство
Азиски игри
1. Gold medal blank.svg Друмска трка
1. Gold medal blank.svg Хронометар
1. Jersey red.svg Краен пласман Трка околу Оман
1. Етапа 6 Трка околу Австрија
2. Краен пласман Трка околу Турција
1. Етапа 4
2019
Национални првенства
1. MaillotKaz.PNG Друмска трка
1. MaillotKaz.PNG Хронометар
1. Jersey red.svg Краен пласман Трка околу Оман
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
1. Етапа 2
1. Етапа 3
1. Етапа 5
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Арктичка трка на Норвешка
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
1. Копа Сабатини
1. Меморијал Марко Пантани
Тирено-Адријатико
1. Jersey green.svg Планински пласман
1. Етапа 4
2. Копа Уго Агостони
4. Краен пласман Трка околу Германија
4. Омлоп Хет Ниусблад
7. Краен пласман Критериум ди Дофине
7. Страде Бјанке
2020
3. Краен пласман Тур де ла Прованс
1. Jersey red.svg Бодовен пласман
3. Краен пласман Трка ОАЕ

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
Jersey pink.svg Џиро 87
Jersey yellow.svg Тур СО 62 71 19
Jersey red.svg Вуелта 100 75

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Astana - Pro Team“. Архивирано од изворникот на 2017-08-23. Посетено на 9 јули 2019.
  2. „Astana Pro Team“. UCI.org. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот на 1 јануари 2020. Посетено на 1 јануари 2020.
  3. „Луценко ја освои светската титула за мажи до 23 години“. Архивирано од изворникот на 2016-04-23. Посетено на 2014-09-01.
  4. „Lutsenko takes breakaway victory in Tour de Suisse stage 8“. VeloNews. Competitor Group, Inc. 20 јуни 2015. Посетено на 20 јуни 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]