Родриго Контрерас (велосипедист)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Родриго Контрерас
Контрерас во 2018 година
Лични податоци
Цело имеРодриго Контрерас Пинсон
ПрекарРоки
Роден2 јуни 1994 (1994-06-02) (26 г.)
Виљапинсон,  Колумбија
Висина1,80 м
Маса68 кг
Податоци за клубот
Мом. клубАстана-Премиер Тек
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2014–2015 Колдепортес-Кларо
Професионални клубови
2013
→ 2015
2016
2017
2018
2019-
Колумбија-Колдепортес
Етикс-Квик Степ (стажант)
Етикс-Квик Степ
Колдепортес-Зену
ЕПМ
Астана
Последна промена
1 јуни 2020

Родриго Контрерас Пинсон (шпански: Rodrigo Contreras Pinzón; р. 2 јуни 1994 во Виљапинсон) — колумбиски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Астана-Премиер Тек.[1]

Претходно возел за Етикс-Квик Степ.[2][3]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2013
1. Етапа 6 Вуелта а Боливија
2014
1. Gold medal america.svg Панамериканско хронометарско првенство
2015
5. Краен пласман Тур де Сан Луис
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
1. Етапа 1 (TTT) Трка околу Чешка
2016
1. Етапа 1 (TTT) Тур де Сан Луис
2017
1. Gold medal blank.svg Боливарски игри - хронометар
2. Silver medal america.svg Панамериканско хронометарско првенство
2. Национално хронометарско првенство
2018
Јужноамерикански игри
1. Gold medal blank.svg Хронометар
5. Друмска трка
1. Gold medal blank.svg Игри на Средна Америка и Кариби - хронометар
Вуелта а Колумбија
1. Пролог
1. Етапа 7 (ITT)
4. Панамериканско хронометарско првенство
4. Национално хронометарско првенство
2019
4. Национално хронометарско првенство
10. Краен пласман Трка околу Руанда
1. Етапа 8
10. Краен пласман Трка Колумбија

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Astana Pro Team“. UCI.org. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот на 1 January 2020. Посетено на 1 January 2020.
  2. „Rodrigo Contreras“. Посетено на 21 July 2015.
  3. „News shorts: Gaviria to debut with Etixx-Quickstep alongside Cavendish in RideLondon“. cyclingnews.com. 2 August 2015. Посетено на 2 August 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]