Јакоб Фуглсанг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јакоб Фуглсанг
Фуглсанг на Тур де Франс 2017
Лични податоци
Цело име Јакоб Димер Фуглсанг
Роден 22 март 1985 (1985-03-22) (33 г.)
Женева,  Швајцарија
Висина 1,83 м[1]
Маса 68 кг[1]
Податоци за клубот
Мом. клуб Астана
Дисциплина Друмски велосипедизам
Улога Возач
Вид на возач Универзален возач
Аматерски клубови
2006–2008
2006–2008
Канондале-Вредестајн МТБ
Тим Дизајна Кокен
Професионални клубови
2009–2010
2011–2012
2013–
Тим Саксо Банк
Леопард Трек
Астана
Значајни победи
Голема трка
Вуелта а Еспања
2 ТТТ (2011, 2013)

Етапни трки

Критериум ди Дофине (2017)
Трка околу Данска (2008, 2009, 2010)
Трка околу Словенија (2009)
Трка околу Луксембург (2012)
Трка околу Австрија (2012)

Еднодневни трки и класици

MaillotDinamarca.svg Национален хронометарски првак (2010, 2012)
Последна промена
28 август 2018

Јакоб Димер Фуглсанг (дански: Jakob Diemer Fuglsang; р. 22 март 1985 во Женева) — дански професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Астана.[2] Пред да стане професионалец за Тим Саксо Банк, тој бил планински велосипедист во екипата Тим Канондале-Вредестајн. Тој го освоил Светскиот куп за велосипедисти под 23 години. Го добил неговиот договор со Тим Саксо Банк во текот на Трката околу Данска во 2008.

Кариера[уреди | уреди извор]

Јакоб победувал на Трката околу Данска три години по ред (2008, 2009 и 2010). Исто така ја освоил и Трката околу Словенија во 2009. Во 2010, завршил трет на Тур де Свис и го освоил националното хронометарско првенство, кој повторно го освоил и во 2012 година.

Леопард Трек (2011–12)[уреди | уреди извор]

Во 2011 година, завршил на 4. место на Тур де Свис и на 11. место на Вуелта а Еспања.

Во 2012 година, Фуглсанг ги следел браќата на Шлек во РадиоШек-Нисан. Тој бил одреден да биде водач на неговата екипа на Џиро д’Италија, но морал да се повлече поради проблеми со коленото и бил заменет со Френк Шлек.[3] Подоцна, Фуглсанг ја освоил Трката околу Луксембург, освојувајќи го генералниот пласман на кралската етапа до Диферданж и потоа го одбранил водството со помошта на неговата екипа на четвртата и последната етапа во Луксембург. Последната етапа била скратена на 47 километри од организаторите поради поројните врнежи.[4] Во 2012 бил исклучен од екипниот менаџмент на РадиоШек-Нисан на Тур де Франс, откако ги изнел неговите критики за нив. Тој изјавил дека да сака да се натпреварува за друга екипа следната сезона, бидејќи бил несреќен со тоа како одат работите во екипата.[5] Наместо натпреварувањето во Франција, заминал на победа во генералниот пласман на Трката околу Австрија и четвртата етапа на трката. Неговото водство пред второпласираниот возач Стив Морабито од БМЦ Рејсинг Тим било минута и 24 секунди, пред да се заврши трката.[6]

Астана (2013–денес)[уреди | уреди извор]

Фуглсанг на Тур де Франс 2013

Фуглсанг го напуштил РадиоШек-Нисан на крајот на сезоната 2012 и ѝ се приклучил на Астана на тригодишен договор од сезоната 2013.[2] На Тур де Франс 2013, Фуглсанг станал предводник на екипата откако се повлекол Јанез Брајкович. Завршил седми во генералниот пласман со одлични резултати низ планините и на хронометрите.

Во 2015 година, Фуглсанг се нашол во првите десет на два од трите арденски класици, завршувајќи осми на Флеш Валон[7] и деветти на Лиеж-Бастон-Лиеж.[8]

На Летните олимписки игри 2016 во Рио де Жанеиро, Фуглсанг го освоил сребрениот медал на друмската трка во спринтот од тројца возачи со победникот Грег ван Авермет и бронзениот медалист Рафал Мајка.[9]

2017[уреди | уреди извор]

Во јуни 2017 година, Фуглсанг ја освоил шестата етапа на Критериум ди Дофине поразувајќи го Ричи Порт, Крис Фрум и колегата Фабио Ару во спринт. Следниот ден, Јакоб завршил седми, задржувајќи го неговото трето место во генералниот пласман. На последниот ден, Фуглсанг имал одличен ден.[10] Ги нападнал главните кандидати на Крис Фрум и Ричи Порт на последното искачување и извозел за соло победа, негова втора на трката, како и победа на трката. На Тур де Франс, Јакоб се наоѓал на петтото место во генералниот пласман по силниот настап на деветтата етапа. Меѓутоа, паднал и се здобил со фрактури на неговото колено и зглоб. Затоа ја напуштил трката на етапата 13.[11] На Трка Алмати, Фуглсанг ја освоил втората етапа, која завршувала на искачување до Алмати.

2018[уреди | уреди извор]

На неговата прва трка во сезоната, Јакоб завршил трет на шпанската етапна трка Волта а ла Комунитат Валенсијана. Забележал уште еден пласман во првите десет една недела подоцна на Вуелта а Мурсија, завршил шести. Фуглсанг завршил четврти на Вуелта а Андалусија. Имал несреќа на првата етапа на Париз-Ница и затоа бил присилен да работи за Луис Леон Санчез. Тоа ги нарушило неговите планови за трката, иако покажал силна форма на седмата етапа. На Тур де Романди, Фуглсанг ја освоил кралската етапа и завршил четврти на крајот. Потоа возел на Тур де Свис, каде завршил на второто место.

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2002
1. MaillotDinamarca.svg Јуниорско национално првенство
2003
1. MaillotDinamarca.svg Јуниорско национално првенство
2007
1. MaillotMundial.PNG Светско првенство под 23 години
1. MaillotDinamarca.svg Национално првенство во планински велосипедизам
3. Краен пласман ГП Тел
2008
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Трка околу Данска
1. МТБ АБСА Кејп Епик
2. Краен пласман Три дена околу Воклис
2. Краен пласман Ронд де л’Оис
3. Париз-Трој
2009
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Трка околу Словенија
1. Етапа 1
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Трка околу Данска
1. Етапа 3
2. Џиро дел’Емилија
6. Краен пласман Волта а Каталуња
6. Краен пласман Дофине Либере
10. Краен пласман Трка околу Ирска
2010
1. MaillotDinamarca.svg Национален хронометарски првак
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Трка околу Данска
3. Краен пласман Тур де Свис
4. Џиро ди Ломбардија
2011
1. Етапа 3 Трка околу Данска
1. Етапа 1 (ТТТ) Вуелта а Еспања
4. Амстел Голд Рејс
4. Краен пласман Тур де Свис
2012
1. MaillotDinamarca.svg Национален хронометарски првак
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Трка околу Луксембург
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Трка околу Австрија
1. Етапа 4
6. Краен пласман САД Про Сајклинг Челинџ
2013
1. Етапа 1 (ТТТ) Вуелта а Еспања
4. Краен пласман Критериум ду Дофине
6. Краен пласман Вуелта а Андалусија
7. Краен пласман Тур де Франс
8. Вуелта а Мурсија
2014
5. Краен пласман Париз-Ница
7. Краен пласман Тур де Романди
10. Краен пласман Критериум ди Дофине
2015
7. Краен пласман Трка околу Оман
7. Краен пласман Париз-Ница
8. Флеш Валон
9. Лиеж-Бастон-Лиеж
2016
2. Silver medal olympic.svg Олимписка друмска трка
3. Краен пласман Трка околу Оман
3. Краен пласман Џиро дел Трентино
1. Етапа 1 (ТТТ)
2017
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Критериум ди Дофине
1. Етапа 6
1. Етапа 8
3. Краен пласман Трка Алмати
1. Етапа 2
6. Краен пласман Волта а ла Комунитат Валенсијана
2018
2. Краен пласман Тур де Свис
3. Краен пласман Волта а ла Комунитат Валенсијана
4. Краен пласман Тур де Романди
1. Етапа 4
4. Краен пласман Вуелта а Андалусија
6. Вуелта а Мурсија
8. Амстел Голд Рејс
10. Лиеж-Бастоњ-Лиеж

Распоред на резултатите на трките[уреди | уреди извор]

Распоред на резултатите на големите трки
Голема трка 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018
Jersey pink.svg Џиро 12
Jersey yellow.svg Тур 50 49 7 36 23 52 СО 12
Jersey red.svg Вуелта 56 11 29
Распоред на резултатите на поголеми етапни трки
Етапна трка 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018
Jersey yellow.svg Париз-Ница 27 93 СО СО 5 7 12 14
Jersey blue.svg Тирено-Адријатико 13
MaillotVolta.png Волта а Каталуња 6 СО 11 11 15
Jersey yellow.svg Трка околу Баскија 17 37 35 31 63
Jersey yellow.svg Тур де Романди СО 7 17 4
Jersey yellow-bluebar.svg Критериум ди Дофине 6 4 10 1
Jersey yellow.svg Тур де Свис 3 4 25 СО 2

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 „Профил на Јакоб Фуглсанг“. 
 2. 2,0 2,1 Гвардини му се приклучи на Фуглсанг во префрлувањето во Астана“, „Cycling News“, Future Publishing Limited, 16 август 2012 (посет. 16 август 2012 г).
 3. Фуглсанг надвор од Џиро д’Италија поради проблеми со коленото“, „Cycling News“, Future Publishing Limited, 27 април 2012.
 4. „Фуглсанг победи на Трката околу Луксембург“. pelotonmagazine.com. http://www.pelotonmagazine.com/Filter/content/5/1520/Fuglsang-Wins-Tour-of-Luxembourg. посет. 17 август 2012 г. 
 5. Фуглсанг најавува заминување од РадиоШек-Нисан-Трек пред Тур де Франс“, „Cycling News“, Future Publishing Limited, 21 јуни 2012 (посет. 8 јули 2012 г).
 6. Стоукс, Шејн. „Фуглсанг ја прославува победата на Трката околу Австрија, Коли однесе емотивна победа“, „VeloNation“, VeloNation LLC, 8 јули 2012 (посет. 8 јули 2012 г).
 7. Валверде победи на Флеш Валон 2015“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 22 април 2015 (посет. 26 април 2015 г).
 8. Најџел Вин. „Алехандро Валверде победи на Лиеж-Бастон-Лиеж 2015“, „Cycling Weekly“, IPC Media Sports & Leisure network, 26 април 2015 (посет. 26 април 2015 г).
 9. „Greg Van Avermaet grabs gold amid the carnage in Rio 2016 road race“. Guardian News and Media. https://www.theguardian.com/sport/2016/aug/06/olympic-mens-road-race-greg-van-avermaet. посет. 6 август 2016 г. 
 10. Jakob Fuglsang wins Criterium du Dauphine“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company, 11 јуни 2017 (посет. 13 јули 2017 г).
 11. Fuglsang abandons Tour de France“, „Cyclingnews.com“ (посет. 2 април 2018 г). (на (англиски))

Надворешни врски[уреди | уреди извор]