Светско првенство во друмски велосипедизам 2017

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светско првенство во
друмски велосипедизам 2017
Лого на Светското првенство во друмски велосипедизам 2017
Организатор Меѓународен велосипедистички сојуз
Спорт Друмски велосипедизам
Домаќин Знаме на Берген Берген,  Норвешка
Временски период 17–24 септември 2017
Издание 90.
Земји кои учествуваат 47
Настани 12
Мрежно место bergen2017.no
Карта
Берген во рамките на Норвешка
Берген
Берген (Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
< Доха 2016 Инсбрук 2018 >

Светско првенство во друмски велосипедизам 2017 — 90. издание на светското првенство кое се одржувало во градот Берген, Норвешка, од 17 до 24 септември 2017.[1]

Првенството се состоело од 12 настани за сениори, јуниори и до 23 години, меѓу кои една друмска трка, екипни хронометри, како и по еден поединечен хронометар за мажи и жени, како и друмски трки и поединечни хронометри за возачите до 23 години, јуниорите и јуниорките.

Норвешка била домаќин вторпат на светското првенство, по Осло (1993).

Шантал Блак од Холандија ја освоила женската друмска трка,[2] додека Петер Саган од Словачка ја освоил машката друмска трка. Саган станал прв кој освоил три последователни првенства.[3]

Кандидатури[уреди | уреди извор]

На 25 септември 2014 година по дводневен состанок одржана на Светското друмско првенство 2014 во Понферада, Шпанија, било одлучено Берген да биде домаќин на првенството во 2017 година.[1] Градот бил одбран пред Инсбрук (Австрија), Мелбурн (Австралија) и Богота (Колумбија).[4]

Берген ја испратил својата апликација до 1 јануари 2014 година. Дотогаш имале осумнаесет месеци планирање на настанот. Вкупниот буџет за настанот бил 156 милиони норвешки круни. Од нив, 58 милиони биле наменети како такса кон UCI за самата организација. Претседателот на норвешката федерација, Харалд Тидеман Хансен, го отфрлил да плати повеќе од тоа.[4] Норвешка имала неуспешна кандидатура за Светското првенство 2016.[5]

Распоред[уреди | уреди извор]

Сите настани започнале и завршиле во Берген. Времето е според средноевропското време (UTC+1).[6]

Датум Време Настан Растојание
Екипни хронометарски трки
17 септември 12:05 13:55 екипен хронометар за жени 42,50 км
15:35 17:25 екипен хронометар за мажи
Поединечни хронометарски трки
18 септември 10:35 11:50 јуниорски хронометар за жени 16,10 км
13:05 17:35 хронометар за мажи под 23 години 37,20 км
19 септември 11:35 13:30 јуниорски хронометар за мажи 21,10 км
15:55 17:15 хронометар за жени
20 септември 13:05 17:45 хронометар за мажи 31,00 км
Друмски трки Кругови
22 септември 10:05 12:15 јуниорска друмска трка за жени 76,40 км 4
13:15 17:35 друмска трка за мажи под 23 години 191 км 10
23 септември 09:30 12:45 јуниорска друмска трка за мажи 133,80 км 74
13:15 17:15 друмска трка за жени 152,8 км 8
24 септември 10:05 16:50 друмска трка за мажи 267,50 км 11

Резултати[уреди | уреди извор]

Сениорски трки[уреди | уреди извор]

Трка Злато Сребро Бронза
Трки за мажи
Друмска трка за мажи[7]  Петер Саган (СВК) 6ч 28' 11"  Александер Кристоф (НОР) + 0"  Мајкл Метјус (АВС) + 0"
Хронометар за мажи[8]  Том Димулен (ХОЛ) 44' 41,00"  Примож Роглич (СЛО) + 57,79"  Крис Фрум (ВБР) + 1' 21,25"
Екипен хронометар за мажи[9] САД Тим Санвеб 47' 50.42" Австралија Ванти-Груп Гобер + 8.29" Белгија Тим Скај + 22.35"
 Том Димулен (ХОЛ)
 Ленард Кемна (ГЕР)
 Вилко Келдерман (ХОЛ)
 Серен Краг Андерсен (ДАН)
 Мајкл Метјус (АВС)
 Сам Омен (ХОЛ)
 Роан Денис (АВС)
 Силван Дилје (ШВА)
 Штефан Кинг (ШВА)
 Даниел Ос (ИТА)
 Мајлс Скотсон (АВС)
 Тиџеј ван Гардерен (САД)
 Овен Дул (ВБР)
 Крис Фрум (ВБР)
 Васил Кириенка (БЛР)
 Михал Квјатковски (ПОЛ)
 Џани Москон (ИТА)
 Герајнт Томас (ВБР)
Трки за жени
Друмска трка за жени[10]  Шантал Блак (ХОЛ) 4ч 06' 30"  Катрин Гарфут (АВС) + 28"  Амали Дидериксен (ДАН) + 28"
Хронометар за жени[11]  Анемик ван Влетен (ХОЛ) 28' 50,35"  Ана ван дер Бреген (ХОЛ) + 12,16"  Катрин Гарфут (АВС) + 18,93"
Екипен хронометар за жени[12] Холандија Тим Санвеб 55' 41,63" Холандија Булс-Долманс + 12,43" Германија Предлошка:Cycling data CBT + 28,03"
 Лусинда Бранд (ХОЛ)
 Леа Кирхман (КАН)
 Флортје Макеј (ХОЛ)
 Корин Ривера (САД)
 Сабрина Стултинс (ХОЛ)
 Елен ван Дејк (ХОЛ)
 Шантал Блак (ХОЛ)
 Карол-Ен Кануел (КАН)
 Меган Гварнир (САД)
 Кристин Мажери (ЛУК)
 Ејми Питерс (ХОЛ)
 Ана ван дер Бреген (ХОЛ)
 Штефани Гаумниц (ГЕР)
 Лиза Клајн (ГЕР)
 Клара Копенбург (ГЕР)
 Лота Леписте (ФИН)
 Сесили Утруп Лудвиг (ДАН)
 Ешли Мулман (ЈАР)

Под 23 години[уреди | уреди извор]

Трка Злато Сребро Бронза
Трки под 23 години
Друмска трка под 23 години за мажи[13]  Беноа Конфруа (ФРА) 4ч 48' 23"  Ленард Кемна (ГЕР) + 0"  Михаел Карбел (ДАН) + 3"
Хронометар под 23 години за мажи[14]  Микел Бјерг (ДАН) 47' 06,48"  Брендон Мекналти (САД) + 1' 05,92"  Корентен Ермено (ФРА) + 1' 16,65"

Јуниорски трки[уреди | уреди извор]

Трка Злато Сребро Бронза
Јуниорски трки за мажи
Јуниорска друмска трка за мажи[15]  Јулиус Јохансен (ДАН) 3ч 10' 48"  Лука Растели (ИТА) + 51"  Микеле Гацоли (ИТА) + 51"
Јуниорски хронометар за мажи[16]  Том Пидкок (ВБР) 28' 02,15"  Антонио Пупио (ИТА) + 11,92"  Филип Мачејук (ПОЛ) + 13,29"
Јуниорски трки за жени
Јуниорска друмска трка за жени[17]  Елена Пироне (ИТА) 2ч 06' 17"  Ема Јергенсен (ДАН) + 12"  Летиција Патерностер (ИТА) + 12"
Јуниорски хронометар за жени[18]  Елена Пироне (ИТА) 23' 19,72"  Алесија Виџилија (ИТА) + 6,38"  Мадлен Фаснахт (АВС) + 42,32"

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

Место Држава Вкупно
1  Холандија 4 2 0 6
2  Италија 2 3 2 7
3  Данска 2 1 2 5
4  Германија 1 1 1 3
5  Обединето Кралство 1 0 2 3
6  Франција 1 0 1 2
7  Словачка 1 0 0 1
8  САД 0 2 0 2
9 Австралија Австралија 0 1 3 4
10  Норвешка 0 1 0 1
 Словенија 0 1 0 1
12  Полска 0 0 1 1
Вкупно 12 12 12 36

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 „UCI Management Committee agrees key decisions“. UCI. 25 септември 2014. Посетено на 25 септември 2014.
 2. „Road World Championships: Chantal Blaak wins women's road race in Norway“. BBC Sport. Посетено на 25 септември 2017.
 3. „Peter Sagan: Slovak wins record third successive world title in Norway“. BBC Sport. Посетено на 25 септември 2017.
 4. 4,0 4,1 Кнефлер, Лукас (7 февруари 2014). „Norway leads race to host 2017 Worlds“. cyclingquotes.com. Посетено на 30 април 2014.
 5. „Qatar world championships takes shape amid questions“. Velonation. 5 февруари 2013. Посетено на 9 април 2013.
 6. „Programme“. Посетено на 11 август 2017.
 7. „Final Results / Résultat final: Men Elite Road Race / Course en ligne Hommes Elite“ (Portable Document Format). Sport Result. Tissot Timing. 24 септември 2017. Посетено на 24 септември 2017.
 8. „Final Results / Résultat final: Men Elite Individual Time Trial / Contre-la-montre individuel Hommes Elite“ (Portable Document Format). Sport Result. Tissot Timing. 20 септември 2017. Посетено на 23 септември 2017.
 9. „Final Results / Résultat final: Men's Team Time Trial / Contre-la-montre par équipes Hommes“ (Portable Document Format). Sport Result. Tissot Timing. 17 септември 2017. Посетено на 17 септември 2017.
 10. „Final Results / Résultat final: Women Elite Road Race / Course en ligne Femmes Elite“ (Portable Document Format). Sport Result. Tissot Timing. 23 септември 2017. Посетено на 23 септември 2017.
 11. „Final Results / Résultat final: Women Elite Individual Time Trial / Contre-la-montre individuel Femmes Elite“ (Portable Document Format). Sport Result. Tissot Timing. 19 септември 2017. Посетено на 19 септември 2017.
 12. „Final Results / Résultat final: Women's Team Time Trial / Contre-la-montre par équipes Femmes“ (Portable Document Format). Sport Result. Tissot Timing. 17 септември 2017. Посетено на 17 септември 2017.
 13. „Final Results / Résultat final: Men Under 23 Road Race / Course en ligne Hommes U23“ (Portable Document Format). Sport Result. Tissot Timing. 22 септември 2017. Посетено на 23 септември 2017.
 14. „Final Results / Résultat final: Men Under 23 Individual Time Trial / Contre-la-montre individuel Hommes U23“ (Portable Document Format). Sport Result. Tissot Timing. 18 септември 2017. Посетено на 18 септември 2017.
 15. „Final Results / Résultat final: Men Junior Road Race / Course en ligne Hommes Juniors“ (Portable Document Format). Sport Result. Tissot Timing. 23 септември 2017. Посетено на 23 септември 2017.
 16. „Final Results / Résultat final: Men Junior Individual Time Trial / Contre-la-montre individuel Hommes Juniors“ (Portable Document Format). Sport Result. Tissot Timing. 19 септември 2017. Посетено на 19 септември 2017.
 17. „Final Results / Résultat final: Women Junior Road Race / Course en ligne Femmes Juniors“ (Portable Document Format). Sport Result. Tissot Timing. 22 септември 2017. Посетено на 23 септември 2017.
 18. „Final Results / Résultat final: Women Junior Individual Time Trial / Contre-la-montre individuel Femmes Juniors“ (Portable Document Format). Sport Result. Tissot Timing. 18 септември 2017. Посетено на 18 септември 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]