Мерхави Кудус

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мерхави Кудус
Кудус на Тур де л’Ен 2013
Лични податоци
Цело имеМерхави Кудус Гебремедин
ПрекарОреол од Асмара[1]
Роден23 јануари 1994 (1994-01-23) (28 г.)
Еритреја Еритреја
Висина1,73 м[2]
Маса58 кг[2]
Податоци за клубот
Мом. клубАстана Казахстан Тим
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачСпецијалист за искачување
Аматерски клубови
јануари 2013-јули 2013

август 2013-декември 2013
Светски велосипедистички центар
Бретањ-Сеше анвиронман (стажант)
Професионални клубови
2014-2018
2019-
МТН Кубека
Астана
Значајни победи
Еднодневни трки и класици
MaillotEritrea2.jpg Национален друмски првак (2018)
Последна промена
8 декември 2019

Мерхави Кудус Гебремедин (тигриња: Merhawi Kudus Ghebremedhin; р. 23 јануари 1994) — еритрејски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Астана Казахстан Тим.[3]

Бил вклучен во почетниот состав на екипата за Тур де Франс 2015,[4] станувајќи еден од првите двајца црни Африканци кои возеле на Тур, заедно со колегата и сонародникот Даниел Теклехајманот.[5] Со 21 година, Кудус бил и најмладиот возач на трката.[6] Бил именуван во почетниот состав за Џиро д’Италија 2016.[7]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2012
6. Краен пласман Трка околу Руанда
1. етапа
2013
1. Jersey polkadot.svg Планински пласман Ла Тропикал Амиса Бонго
Африкански друмски првенства
2. Silver medal blank.svg Друмска трка под 23 години
3. Bronze medal blank.svg Друмска трка
2. Краен пласман Трка околу Еритреја
1. Етапа 4
2. Краен пласман Вуелта Сиклиста а Леон
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
6. Круг Асмара
8. Краен пласман Фенкил Челинџ
2014
2. Краен пласман Тур де Лангкави
3. Краен пласман Трка Мзанси
5. Краен пласман Рут ди Суд
1. Пласман за млад возач
2015
Африкански друмски првенства
1. Gold medal blank.svg Екипен хронометар
5. Хронометар
9. Друмска трка
10. Џиро дел’Емилија
10. Трофео Сера де Трамунтана
2016
3. Национално хронометарско првенство
6. Трофео Сера де Трамунтана
9. Краен пласман Трка околу Оман
2017
3. Национално друмско првенство
4. Краен пласман Трка околу Оман
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
9. Краен пласман Вуелта а Бургос
9. Краен пласман Волта а ла Комунитат Валенсијана
2018
1. MaillotEritrea2.jpg Национално друмско првенство
7. Краен пласман Вуелта а Бургос
9. Краен пласман Трка околу Оман
2019
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Трка околу Руанда
1. Етапа 2
1. Етапа 3
3. Национално хронометарско првенство
3. Краен пласман Трка околу Турција
8. Џиро ди Тоскана

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2014 2015 2016 2017 2018
Jersey pink.svg Џиро 37
Jersey yellow.svg Тур 84
Jersey red.svg Вуелта 92 38 СО 31

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. https://twitter.com/friebos/status/700688261090557952
  2. 2,0 2,1 „Мерхави Кудус“. МТН Кубека. Qhubeka. Посетено на 17 август 2014.
  3. „Astana Pro Team presented renewed roster for 2019“. Астана. Apgrade. 16 декември 2018. Посетено на 1 јануари 2019.
  4. „Почетна список на Тур де Франс 2015“. Velo News. Посетено на 2 јули 2015.
  5. Камингс, Басија (10 јули 2015). „Даниел Теклехајманот: „Јас сум горд да биде Еритрец кој ќе вози на Тур де Франс". theguardian.com. Посетено на 10 јули 2015.
  6. „Даниел Теклехајманот стана првиот црн Африканец кој настапи на Тур де Франс“. thenational.ae. 4 јули 2015. Посетено на 5 јули 2015.
  7. „99th Giro d'Italia Startlist“. Pro Cycling Stats. Посетено на 6 мај 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]