Давиде Мартинели

Од Википедија — слободната енциклопедија
Давиде Мартинели
Мартинели на Ле Самин 2016
Лични податоци
Цело имеДавиде Мартинели
ПрекарМарти[1]
Роден31 мај 1993(1993-05-31)(30 г.)
Бреша,  Италија[1]
Висина1,86 м
Маса71 кг
Податоци за клубот
Мом. клубСудал Квик-Степ
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачуниверзален возач
Аматерски клубови
2012

2013
2014-2015
Тим Симаф Кариер Вега Трак Италија Валдарно
Тим Фуд Италија Мг К Вис Норда
Тим Колпак
Професионални клубови
→ 2012
→ 2014
2016–
Инеос Гренадиерс (стажант)
Инеос Гренадиерс (стажант)
Судал Квик-Степ
Последна промена
26 јануари 2019

Давиде Мартинели (италијански: Davide Martinelli; р. 31 мај 1993 во Бреша) — италијански професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Судал Квик-Степ.

Кариера[уреди | уреди извор]

Мартинели го имал своето деби во дресот на Етикс-Квик Степ на Тур Даун Андер 2016. На 24 февруари 2016 година забележал изненадувачка прва професионална победа на втората етапа на Тур Ла Прованс. Бил водечки човек за Фернандо Гавирија во завршницата, но падот ја поделило групата, што му дозволило да има можност да ја помине целта пред неговите колеги. Негова прва победа во Светската турнеја дошла на 12 јули 2016 година на првата етапа на Трката околу Полска. Нападнал на 1 километар пред целта, што требало да биде масовен спринт и ја освоил победата пред неговиот колега Гавирија.[2]

Бил именуван во почетниот состав за Џиро д’Италија 2017.[3]

Личен живот[уреди | уреди извор]

Давиде Мартинели е син на поранешниот италијански велосипедист и спортски директор на Астана Казахстан Тим, Џузепе Мартинели.[4]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2011
1. Национално велодромско првенство - поединечна потера
1. Трофео Емилио Паганеси
1. Меморијал Давиде Фардели
3. ГП дел’Арно
3. Трофео Буфони
6. Европско јуниорско хронометарско првенство
7. Краен пласман ГП Данска
2012
1. Копа дел Грано
2. Национално хронометарско првенство под 23 години
3. Сиркуито дел Порто
3. Пиколо Џиро д’Емилија
4. Пополарисима ди Тревизо
2013
1. Национално хронометарско првенство под 23 години
1. Копа де Маџо
2. ГП Спортиви ди Поденцано
2. Копа Мобилио Понсако - Кронометро
2. Копа Мобилио Понсако - Линеа
2. Меморијал Лоренцо Мола
3. Сиркуито дел Порто
3. Џиро дела Валкавасија
3. ГП Мокамбо Бар
5. ГП Совицо
9. Хроно Шампеноа
2014
1. Национално хронометарско првенство под 23 години
1. Прова-Брачале дел Крономан
1. Брачале дел Крономан
1. Трофео Марио Занки
2. Европско хронометарско првенство под 23 години
2. Милано-Бусето
2. Брачале дел Крономан
3. Меморијал Анџело Фумагали
3. Фиренца-Маре-Фиренца-Лидо ди Камаиоре
6. Сиркуито дел Порто
6. Медалја д’Оро Доменико е Анита Колеони
9. Трофео Едил Ц
2015
1. Национално хронометарско првенство под 23 години
1. Фучечио (Ла Торе)
3. Гран Премио Индустри дел Мармо
5. Копа дела Паче
6. ГП Лагуна
6. Париз-Рубе за млади
8. ГП Коста дељи Етруски
7. Европско хронометарско првенство под 23 години
2016
1. Етапа 1 Трка околу Полска
1. Етапа 2 Тур Ла Прованс
4. ГП Бриек Схоте
5. Краен пласман Стер ЗЛМ Тур
2017
10. Класик Хандзаме
10. Бриселски велосипедски класик
10. ГП Џеф Схеренс
2018
1. Етапа 1 (ТТТ) Јадранско-јонска трка

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Давиде Мартинели“. Етикс-Квик Степ. etixx-quickstep.com.
  2. Емил Акселгард (12 јули 2016). „Reactions from stage 1 of the Tour de Pologne“. cyclingquotes.com. Посетено на 16 јули 2016.
  3. „2017: 100th Giro d'Italia: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 2 мај 2017.
  4. „Etixx Quick Step Reaches Deal with Davide Martinelli“. Етикс-Квик Степ. Етикс-КвикСтеп.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]