Алекс Аранбуру

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Алекс Аранбуру
Аранбуру во 2016 година
Лични податоци
Цело имеАлександер Аранбуру Деба
Роден19 септември 1995 (1995-09-19) (24 г.)
Ескио-Итсасо,  Шпанија
Податоци за клубот
Мом. клубКаха Рурал-Сегурос РГА
ДисциплинаДрумски велосипедизам
УлогаВозач
Вид на возачСпецијалист за искачување
Аматерски клубови
2014
2015
2015
Ампо-Гојерико ТБ
Кафе Баке-Консервас Кампос
Мурија Талдеа (стажант)
Професионални клубови
2016
2017-
Еускади Баск Кантри-Муријас
Каха Рурал-Сегурос РГА
Последна промена
23 декември 2018

Александер Аранбуру Деба (шпански: Alexander Aranburu Deba; р. 19 септември 1995) — шпански професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Каха Рурал-Сегурос РГА.[1]

Во август 2018 година бил именуван во почетниот состав за Вуелта а Еспања 2018.[2]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2016
8. Сиркуито де Гечо
2017
7. Краен пласман Тур ди Жеводан Лангедок-Русијон
9. Трофео Поленка-Порт де Андрат
2018
1. Сиркуито де Гечо
5. Краен пласман Трка околу Норвешка
10. Краен пласман Вуелта а Кастилја и Леон
Jersey green number.svg Награда за борбеност на етапата 7 на Вуелта а Еспања

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Las fotos de los hombres del Caja Rural - Seguros RGA“, „Biciciclismo“, Cycling Total comunicación y servicios S.L., 2 јануари 2018 (посет. 7 јануари 2018 г). (на Spanish)
  2. „2018: 73rd Vuelta a España: Start List“. Pro Cycling Stats. конс. 22 август 2018. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]