Оскар Родригес (велосипедист)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Оскар Родригес
Лични податоци
Цело имеОскар Родригес Гараикоечеа
Роден6 мај 1995(1995-05-06)(29 г.)
Бурлада,  Шпанија
Податоци за клубот
Мом. клубЕускади-Муријас
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за искачување
Аматерски клубови
2014–2016
2016
Лизарте
Еускади Баск Кантри-Муријас (стажант)
Професионални клубови
2017– Еускади Баск Кантри-Муријас
Значајни победи
Големи трки
Вуелта а Еспања
1 поединечна етапа (2018)

Оскар Родригес Гараикоечеа (шпански: Óscar Rodríguez Garaicoechea; р. 6 мај 1995 во Бурлада) — шпански професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Еускади-Муријас.[1]

Во август 2018 година бил вклучен во почетниот состав за Вуелта а Еспања 2018, на која ја освоил етапата 13.[2]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2018
1. Етапа 13 Вуелта а Еспања
1. Планински пласман Трка на Алпите

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Euskadi-Murias, dena ematera munduko onenen aurka“ [Euskadi-Murias, give everything to the best in the world]. Еускади Баск Кантри-Муријас (баскиски). Murias Equipo Deportivo SL. 18 јануари 2018. Посетено на 23 јануари 2018.
  2. „2018: 73rd Vuelta a España: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 22 август 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]