Астана-Премиер Тек

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Оваа статија е за велосипедската екипа. За главниот град на Казахстан порано наречен Астана, видете Нур-Султан. За други значења видете Астана (појаснување).
Астана Про Тим
Astana (cycling team) logo.svg
Инфомации за тимот
UCI кодAST
ЛоциранКазахстан
Основан2007 (2007)
СтатусUCI World Tour екипа
ВелосипедиАргон 18
Клучни кадри
Извршен директорАлександар Винокуров
Историја на тимското име
2007– Астана Про Тим
Дрес на Астана-Премиер Тек

Дрес

Астана Про Тим (кратенка според UCI: AST) — професионална друмска велосипедска екипа спонзорирана од Самрук-Казина, група на државни претпријатија од Казахстан и именувана по нејзиниот главен град Астана, денес наречен Нур-Султан. Астана станала UCI World Tour екипа при самото основање на екипата во 2007 година. По големиот допинг скандал во кој бил вклучен казахстанскиот возач Александар Винокуров било променето раководството на екипата за сезоната 2008. Тогаш екипата била предводена од Јохан Брујнел, поранешен менаџер на екипата УС Постал/Дискавери Ченл. Иако Астана под водството на Брујнел била многу успешна, во составот биле вклучени победникот на Гранд Тур Алберто Контадор, како и Андрејас Кледен, екипата се соочила со финансиски колапс во мај 2009 година. Битката за контрола на екипата поврзана со враќањето на Винокуров за Вуелта а Еспања 2009 предизвикала Брујнел и најмалку четиринаесет возачи да заминат кон крајот на сезоната 2009, најмногу кон Тим РадиоШек. Само четири шпански возачи, вклучувајќи го Контадор и најголем дел Казахстанци останале во екипата за 2010 година. Сите четворица Шпанци ја напуштиле екипата во 2011 година и се приклучиле на Саксо Банк-СанГард.

Состав на екипата[уреди | уреди извор]

2016[уреди | уреди извор]

Велосипедист Датум на раѓање
 Мачат Ајасбајев (КАЗ) (1992-01-27)27 јануари 1992 (воз. 23)
 Валерио Ањоли (ИТА) (1985-01-06)6 јануари 1985 (воз. 30)
 Фабио Ару (ИТА) (1990-07-03)3 јули 1990 (воз. 25)
 Ларс Бом (ХОЛ) (1985-12-30)30 декември 1985 (воз. 30)
 Алесандро Ваноти (ИТА) (1980-09-16)16 септември 1980 (воз. 35)
 Ливе Вестра (ХОЛ) (1982-09-11)11 септември 1982 (воз. 33)
 Андреја Гвардини (ИТА) (1989-06-12)12 јуни 1989 (воз. 26)
 Андриј Гривко (УКР) (1983-08-07)7 август 1983 (воз. 32)
 Дмитриј Груздев (КАЗ) (1986-03-13)13 март 1986 (воз. 29)
 Лауренс де Вресе (БЕЛ) (1988-09-29)29 септември 1988 (воз. 27)
 Андреј Зејц (КАЗ) (1986-12-14)14 декември 1986 (воз. 29)
 Арман Камишев (КАЗ) (1991-03-14)14 март 1991 (воз. 24)
 Танел Кангерт (ЕСТ) (1987-03-11)11 март 1987 (воз. 28)
Велосипедист Датум на раѓање
 Ерос Капеки (ИТА) (1986-06-13)13 јуни 1986 (воз. 29)
 Дарио Каталдо (ИТА) (1985-03-17)17 март 1985 (воз. 30)
 Бахтијар Кожатајев (КАЗ) (1992-03-28)28 март 1992 (воз. 23)
 Мигел Анхел Лопез (КОЛ) (1994-02-04)4 февруари 1994 (воз. 21)
 Алексеј Луценко (КАЗ) (1992-09-07)7 септември 1992 (воз. 23)
 Давиде Малакарне (ИТА) (1987-06-11)11 јуни 1987 (воз. 28)
 Винченцо Нибали (ИТА) (1984-11-14)14 ноември 1984 (воз. 31)
 Диего Роза (ИТА) (1989-03-27)27 март 1989 (воз. 26)
 Луис Леон Санчес (ШПА) (1983-11-24)24 ноември 1983 (воз. 32)
 Микеле Скарпони (ИТА) (1979-09-25)25 септември 1979 (воз. 36)
 Гатис Смукулис (ЛАТ) (1987-05-15)15 мај 1987 (воз. 28)
 Паоло Тиралонго (ИТА) (1977-07-08)8 јули 1977 (воз. 38)
 Руслан Тлеубајев (КАЗ) (1987-03-07)7 март 1987 (воз. 28)
 Данил Фоминих (КАЗ) (1991-08-28)28 август 1991 (воз. 24)
 Јакоб Фуглсанг (ДАН) (1985-03-22)22 март 1985 (воз. 30)

2017[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgСостав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
ITA Фабио АруWikidata-logo S.svg3 јули 1990
KAZ Жандос БижигитовWikidata-logo S.svg10 јуни 1991Vino-Astana Motors (2016)
ESP Пељо БилбаоWikidata-logo S.svg25 февруари 1990Каха Рурал-Сегурос РГА (2016)
DEN Мати БрешелWikidata-logo S.svg31 август 1984ЕФ Едукејшн-ИзиПост (2016)
DEN Михаел ВалгренWikidata-logo S.svg7 февруари 1992Тинкоф (2016)
ITA Оскар ГатоWikidata-logo S.svg1 јануари 1985Тинкоф (2016)
KAZ Евгениј ГидичWikidata-logo S.svg (1 авг–31 дек, стажант)19 мај 1996
UKR Андриј ГривкоWikidata-logo S.svg7 август 1983Вини Забу (2009)
KAZ Дмитриј ГруздевWikidata-logo S.svg13 март 1986Ulan (2008)
KAZ Артјом ЗахаровWikidata-logo S.svg27 октомври 1991
KAZ Андреј ЗејцWikidata-logo S.svg14 декември 1986Capec (2005)
KAZ Арман КамишевWikidata-logo S.svg14 март 1991Astana City (2012)
EST Танел КангертWikidata-logo S.svg11 март 1987Probikeshop Saint-Étienne Loire (2010)
ITA Дарио КаталдоWikidata-logo S.svg17 март 1985Тим Скај (2014)
KAZ Бахтијар КожатаевWikidata-logo S.svg28 март 1992Astana City (2014)
NOR Трулс Енген КорсетWikidata-logo S.svg(Фуснота)16 септември 1993Joker Fuel of Norway (2016)
EST Карл Патрик ЛаукWikidata-logo S.svg (1 авг–дек, стажант)9 јануари 1997Pro Immo Nicolas Roux (2017)
COL Мигел Анхел ЛопесWikidata-logo S.svg4 февруари 1994
KAZ Алексеј ЛуценкоWikidata-logo S.svg7 септември 1992Astana City (2012)
ITA Рикардо МиналиWikidata-logo S.svg19 април 1995Colpack (2016)
ITA Морено МозерWikidata-logo S.svg25 декември 1990ЕФ Едукејшн-ИзиПост (2016)
ESP Луис Леон СанчесWikidata-logo S.svg24 ноември 1983Каха Рурал-Сегурос РГА (2014)
ITA Микеле СкарпониWikidata-logo S.svg (1 јан–22 апр, Фуснота)25 септември 1979Лампре-Мерида (2013)
KAZ Никита СталновWikidata-logo S.svg14 септември 1991Astana City (2016)
ITA Паоло ТиралонгоWikidata-logo S.svg8 јули 1977ОАЕ Емирати (2009)
KAZ Руслан ТлеубаевWikidata-logo S.svg3 јули 1987Astana City (2012)
KAZ Данил ФоминихWikidata-logo S.svg28 август 1991Astana City (2013)
DEN Јакоб ФуглсангWikidata-logo S.svg22 март 1985Трек-Сегафредо (2012)
DEN Јеспер Хансен Wikidata-logo S.svg23 октомври 1990Тинкоф (2016)
RUS Сергеј ЧернецкиWikidata-logo S.svg9 април 1990Катјуша (2016)
BEL Лауренс де ВресеWikidata-logo S.svg29 септември 1988Ванти-Груп Гобер (2014)
Извор: UCI

Фуснота: Трулс Енген КорсетWikidata-logo S.svg, крај на кариера
Фуснота: Микеле СкарпониWikidata-logo S.svg, починал на тренинг

2018[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgСостав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
KAZ Жандос БижигитовWikidata-logo S.svg10 јуни 1991Vino-Astana Motors (2016)
ESP Пељо БилбаоWikidata-logo S.svg25 февруари 1990Каха Рурал-Сегурос РГА (2016)
DEN Михаел ВалгренWikidata-logo S.svg7 февруари 1992Тинкоф (2016)
ITA Давиде ВилелаWikidata-logo S.svg27 јуни 1991ЕФ Едукејшн-ИзиПост (2017)
DEN Јонас Грегард ВилслиWikidata-logo S.svg (1 авг–31 дек, стажант)30 јули 1996
ITA Оскар ГатоWikidata-logo S.svg1 јануари 1985Тинкоф (2016)
KAZ Евгениј ГидичWikidata-logo S.svg19 мај 1996
UKR Андриј ГривкоWikidata-logo S.svg7 август 1983Вини Забу (2009)
KAZ Дмитриј ГруздевWikidata-logo S.svg13 март 1986Ulan (2008)
KAZ Андреј ЗејцWikidata-logo S.svg14 декември 1986Capec (2005)
EST Танел КангертWikidata-logo S.svg11 март 1987Probikeshop Saint-Étienne Loire (2010)
ITA Дарио КаталдоWikidata-logo S.svg17 март 1985Тим Скај (2014)
KAZ Бахтијар КожатаевWikidata-logo S.svg28 март 1992Astana City (2014)
NOR Трулс Енген КорсетWikidata-logo S.svg (1 јан–18 сеп, Фуснота)16 септември 1993Joker Fuel of Norway (2016)
DEN Магнус КортWikidata-logo S.svg16 јануари 1993Орика-Скот (2017)
COL Мигел Анхел ЛопесWikidata-logo S.svg4 февруари 1994
KAZ Алексеј ЛуценкоWikidata-logo S.svg7 септември 1992Astana City (2012)
ITA Рикардо МиналиWikidata-logo S.svg19 април 1995Colpack (2016)
ITA Морено МозерWikidata-logo S.svg25 декември 1990ЕФ Едукејшн-ИзиПост (2016)
ESP Луис Леон СанчесWikidata-logo S.svg24 ноември 1983Каха Рурал-Сегурос РГА (2014)
KAZ Никита СталновWikidata-logo S.svg14 септември 1991Astana City (2016)
KAZ Руслан ТлеубаевWikidata-logo S.svg3 јули 1987Astana City (2012)
CAN Иго УлеWikidata-logo S.svg27 септември 1990АГ2Р Ла Мондијал (2017)
KAZ Данил ФоминихWikidata-logo S.svg28 август 1991Astana City (2013)
ESP Омар ФраилеWikidata-logo S.svg17 јули 1990Дименжн Дата (2017)
DEN Јакоб ФуглсангWikidata-logo S.svg22 март 1985Трек-Сегафредо (2012)
DEN Јеспер Хансен Wikidata-logo S.svg23 октомври 1990Тинкоф (2016)
CZE Јан ХиртWikidata-logo S.svg21 јануари 1991ЦЦЦ Спранди Полковице (2017)
RUS Сергеј ЧернецкиWikidata-logo S.svg9 април 1990Катјуша (2016)
BEL Лауренс де ВресеWikidata-logo S.svg29 септември 1988Ванти-Груп Гобер (2014)
Извор: UCI

Фуснота: Трулс Енген КорсетWikidata-logo S.svg, крај на кариера

2019[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgСостав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
ITA Давиде БалериниWikidata-logo S.svg21 септември 1994Андрони Џокатоли-Сидермек (2018)
KAZ Жандос БижигитовWikidata-logo S.svg10 јуни 1991Vino-Astana Motors (2016)
ESP Пељо БилбаоWikidata-logo S.svg25 февруари 1990Каха Рурал-Сегурос РГА (2016)
ITA Мануеле БоароWikidata-logo S.svg12 март 1987Бахреин-Мерида (2018)
COL Ернандо БохоркезWikidata-logo S.svg22 јуни 1992Манзана Постобон (2018)
ITA Давиде ВилелаWikidata-logo S.svg27 јуни 1991ЕФ Едукејшн-ИзиПост (2017)
DEN Јонас Грегард ВилслиWikidata-logo S.svg30 јули 1996
KAZ Евгениј ГидичWikidata-logo S.svg19 мај 1996
KAZ Дмитриј ГруздевWikidata-logo S.svg13 март 1986Ulan (2008)
KAZ Артјом ЗахаровWikidata-logo S.svg27 октомври 1991
KAZ Андреј ЗејцWikidata-logo S.svg14 декември 1986Capec (2005)
ESP Јон ИсагиреWikidata-logo S.svg4 февруари 1989Бахреин-Мерида (2018)
ESP Горка ИсагиреWikidata-logo S.svg7 октомври 1987Бахреин-Мерида (2018)
ITA Дарио КаталдоWikidata-logo S.svg17 март 1985Тим Скај (2014)
COL Родриго Контрерас Wikidata-logo S.svg2 јуни 1994EPM (2018)
DEN Магнус КортWikidata-logo S.svg16 јануари 1993Орика-Скот (2017)
ERI Мерхави КудусWikidata-logo S.svg23 јануари 1994Дименжн Дата (2018)
COL Мигел Анхел ЛопесWikidata-logo S.svg4 февруари 1994
KAZ Алексеј ЛуценкоWikidata-logo S.svg7 септември 1992Astana City (2012)
KAZ Јуриј НатаровWikidata-logo S.svg28 декември 1996Astana City (2018)
ESP Луис Леон СанчесWikidata-logo S.svg24 ноември 1983Каха Рурал-Сегурос РГА (2014)
KAZ Никита СталновWikidata-logo S.svg14 септември 1991Astana City (2016)
CAN Иго УлеWikidata-logo S.svg27 септември 1990АГ2Р Ла Мондијал (2017)
KAZ Данил ФоминихWikidata-logo S.svg28 август 1991Astana City (2013)
ESP Омар ФраилеWikidata-logo S.svg17 јули 1990Дименжн Дата (2017)
DEN Јакоб ФуглсангWikidata-logo S.svg22 март 1985Трек-Сегафредо (2012)
CZE Јан ХиртWikidata-logo S.svg21 јануари 1991ЦЦЦ Спранди Полковице (2017)
BEL Лауренс де ВресеWikidata-logo S.svg29 септември 1988Ванти-Груп Гобер (2014)
Извор: UCI

2020[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgСостав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
ESP Алекс АранбуруWikidata-logo S.svg19 септември 1995Каха Рурал-Сегурос РГА (2019)
KAZ Жандос БижигитовWikidata-logo S.svg10 јуни 1991Vino-Astana Motors (2016)
ITA Мануеле БоароWikidata-logo S.svg12 март 1987Бахреин-Мерида (2018)
COL Ернандо БохоркезWikidata-logo S.svg22 јуни 1992Манзана Постобон (2018)
DEN Јонас Грегард ВилслиWikidata-logo S.svg30 јули 1996
RUS Александар ВласовWikidata-logo S.svg23 април 1996Гаспром-РусВело (2019)
KAZ Евгениј ГидичWikidata-logo S.svg19 мај 1996
KAZ Дмитриј ГруздевWikidata-logo S.svg13 март 1986Ulan (2008)
KAZ Артјом ЗахаровWikidata-logo S.svg27 октомври 1991
ESP Јон ИсагиреWikidata-logo S.svg4 февруари 1989Бахреин-Мерида (2018)
ESP Горка ИсагиреWikidata-logo S.svg7 октомври 1987Бахреин-Мерида (2018)
COL Родриго Контрерас Wikidata-logo S.svg2 јуни 1994EPM (2018)
ERI Мерхави КудусWikidata-logo S.svg23 јануари 1994Дименжн Дата (2018)
COL Мигел Анхел ЛопесWikidata-logo S.svg4 февруари 1994
KAZ Алексеј ЛуценкоWikidata-logo S.svg7 септември 1992Astana City (2012)
ITA Давиде МартинелиWikidata-logo S.svg31 мај 1993Декојнинк-Квик Степ (2019)
KAZ Јуриј НатаровWikidata-logo S.svg28 декември 1996Astana City (2018)
KAZ Вадим ПронскиWikidata-logo S.svg4 јуни 1998
ESP Оскар Родригес Wikidata-logo S.svg6 мај 1995Еускади Баскија-Муријас (2019)
ESP Луис Леон СанчесWikidata-logo S.svg24 ноември 1983Каха Рурал-Сегурос РГА (2014)
KAZ Никита СталновWikidata-logo S.svg14 септември 1991Astana City (2016)
COL Аролд ТехадаWikidata-logo S.svg27 април 1997Medellín (2019)
CAN Иго УлеWikidata-logo S.svg27 септември 1990АГ2Р Ла Мондијал (2017)
ITA Фабио ФелинеWikidata-logo S.svg29 март 1990Трек-Сегафредо (2019)
KAZ Данил ФоминихWikidata-logo S.svg28 август 1991Astana City (2013)
ESP Омар ФраилеWikidata-logo S.svg17 јули 1990Дименжн Дата (2017)
DEN Јакоб ФуглсангWikidata-logo S.svg22 март 1985Трек-Сегафредо (2012)
BEL Лауренс де ВресеWikidata-logo S.svg29 септември 1988Ванти-Груп Гобер (2014)
Извор: UCI

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]