Андриј Гривко

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Андриј Гривко
Лични податоци
Цело име Андриј Гривко
Роден 7 август 1983 (1983-08-07) (32 г.)
Симферопол, СССР СССР
Висина 1,80 м
Маса 67 кг
Податоци за клубот
Мом. клуб Астана
Дисциплина Друмски велосипедизам
Улога Возач
Вид на возач Специјалист за хронометри
Професионални клубови
2005
2006–2008
2009
2010–
Домина Ваканце
Тим Милрам
ИСД
Астана
Значајни победи
Национален друмски првак (2012)
Национален хронометарски првак (2005, 2006, 2008, 2009, 2012)
Последна промена
20 август 2014

Андриј Гривко (украински: Андрій Грiвко; р. 7 август 1983 во Симферопол) — украински професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Астана. Се натпреварувал на Летните олимписки игри 2008 на друмската трка, која не ја завршил и на индивидуалниот хронометар, каде завршил на 31. место.[1]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2005
1. MaillotUcrania.PNG Национално хронометарско првенство
2. Фиренца-Пистоја
2006
1. MaillotUcrania.PNG Национално хронометарско првенство
3. Краен пласман Критериум Интернасионал
3. ГП Мигуел Индураин
2007
3. ПроТур Плугентејдрит
2008
1. MaillotUcrania.PNG Национално хронометарско првенство
1. Фиренца-Пистоја
9. Хроно де Хербиер
2009
1. MaillotUcrania.PNG Национално хронометарско првенство
1. Етапа 1b Сетимана Сиклистика Интернационале Копи-Бартали
2. Курс де Солидарносц ет де Шампионс Олимпик
3. ГП Нобили Рубинетери
4. Краен пласман Тур де Сан Луис
8. Хроно де Хербиер
2010
2. Краен пласман Три дена Де Пане
2011
6. Краен пласман Три дена Де Пане
8. Краен пласман Трка околу Пекинг
2012
1. MaillotUcrania.PNG Национално друмско првенство
1. MaillotUcrania.PNG Национално хронометарско првенство
5. Краен пласман Трка околу Белгија
2013
1. Етапа 1 (ТТТ) Вуелта а Еспања
2. Национално хронометарско првенство
3. Краен пласман Енеко Тур
5. Светско друмско првенство
2014
4. Краен пласман Енеко Тур

Распоред на резултатите на Гранд Тур[уреди | уреди извор]

Гранд Тур 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014
Jersey pink.svg Џиро 22 70
Jersey yellow.svg Тур 78 СО 78 136 144 43 95
Jersey red.svg Вуелта 42 101

СО = се откажал

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]