Арктичка трка на Норвешка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Арктичка трка на Норвешка
Arctic Race of Norway logo.svg
Лого на велосипедската трка
За трката
Датумавгуст
РегионНорвешка
ДисциплинаДрумски велосипедизам
НатпреварувањеЕвропска турнеја на UCI
ВидЕтапна трка
ОрганизаторAmaury Sport Organisation
Директор на тркатаКлод Раш
Историја
Прво одржување2013 (2013)
Одржувања3 (до 2015)
Прв победник Тор Хушовд (НОР)
Неодамнешен победник Реин Тарамае (ЕСТ)

Арктичка трка на Норвешка — годишна повеќеетапна велосипедска трка која се одржува во северниот дел на Норвешка. Првото издание било во 2013 година, од 8 до 11 август и траело четири дена. Организатори се Amaury Sport Organisation (ASO) и Арктичка трка на Норвешка (AS).[1][2]

Трката е официјален настан на UCI[3] и се води како дел од Европската турнеја. Првите две изданија биле категоризирана како трка 2.1. Од 2015 година е со категорија 2.HC.[4]

Победници[уреди | уреди извор]

ГодинаПобедникВторопласиранТретопласиран
2013 Wikidata-logo S.svgNOR Тор Хушовд Wikidata-logo S.svgNED Кени ван Хумел Wikidata-logo S.svgGER Никијас Арнт Wikidata-logo S.svg
2014 Wikidata-logo S.svgNED Стевен Краусвајк Wikidata-logo S.svgNOR Александер Кристоф Wikidata-logo S.svgNOR Ларс Петер Нордхауг Wikidata-logo S.svg
2015 Wikidata-logo S.svgEST Реин Тарамае Wikidata-logo S.svgSUI Силван Дилје Wikidata-logo S.svgRUS Илнур Закарин Wikidata-logo S.svg
2016 Wikidata-logo S.svgITA Џани Москон Wikidata-logo S.svgNED Стеф Клемент Wikidata-logo S.svgITA Оскар Гато Wikidata-logo S.svg
2017 Wikidata-logo S.svgBEL Дилан Тенс Wikidata-logo S.svgNOR Огист Јенсен Wikidata-logo S.svgNED Михел Кредер Wikidata-logo S.svg
2018 Wikidata-logo S.svgRUS Сергеј Чернецки Wikidata-logo S.svgNOR Маркус Хоелгор Wikidata-logo S.svgUSA Колин Џојс Wikidata-logo S.svg
2019 Wikidata-logo S.svgKAZ Алексеј Луценко Wikidata-logo S.svgFRA Варан Баргиј Wikidata-logo S.svgLAT Кристс Нејландс Wikidata-logo S.svg
2021 Wikidata-logo S.svgBEL Бен Херманс Wikidata-logo S.svgNOR Од Кристијан Ејкинг Wikidata-logo S.svgFRA Виктор Лафе Wikidata-logo S.svg
2022 Wikidata-logo S.svgNOR Андреас Лекнесунд Wikidata-logo S.svgCAN Иго Ул Wikidata-logo S.svgITA Никола Кончи Wikidata-logo S.svg
2023 Wikidata-logo S.svg

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „АСО најавува нов настан, Арктичка трка на Норвешка“. Архивирано од изворникот на 2016-03-03. Посетено на 2016-02-05.
  2. Создавање на Арктичка трка на Норвешка: нова трка во срцето на уникатните пејзажи
  3. Arctic Tour of Norway blir en realitet til neste år (норвешки)
  4. „Арктичка трка на Норвешка 2015 - генерален пласман“. ProCyclingStats. Посетено на 12 август 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]