Прејди на содржината

Ливе Вестра

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ливе Вестра
Лични податоци
Цело имеЛиве Вестра
Роден11 септември 1982(1982-09-11)
Мунен, Холандија
Починал14 јануари 2023(2023-01-14) (возр. 40)
Медемблик, Холандија
Висина1,85 м
Маса74 кг
Податоци за клубот
Мом. клубИнтермарше-Сиркус-Ванти
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за хронометри
Професионални клубови
2006–2008
2009–2013
2014–2016
2017-
Кролстоне Континентала Тим
Вакансолел
Астана
Ванти-Груп Гобер
Значајни победи
Етапни трки
Тур де Пикарди (2009)
Трка околу Данска (2012)
Три дена Де Пане (2016)

Еднодневни трки и класици

Национален хронометарски првак (2012, 2013)
Последна промена
4 јануари 2017

Ливе Вестра (холандски: Lieuwe Westra; 11 септември 1982 - 14 јануари 2023) — холандски професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Интермарше-Сиркус-Ванти.

Професионална кариера

[уреди | уреди извор]

Во 2012 завршил втор на трката од Светската турнеја Париз-Ница, освојувајќи ја кралската етапа до Манд. Оваа етапа завршувала на нагорнина со просечен наклон од 10,1%.[1] Тој нападнал во последниот километар и водечката група предводена од водачот Бредли Вигинс не можела да го следи неговиот напад. Поминал сам низ целта и имал предност за освојување на водечката маичка, доближувајќи се на само шест секунди до Вигинс.[2] Го завршил Париз-Ница со осум секунди зад Британецот во генералниот пласман.[3] Во август, Вестра го освоил генералниот пласман на Трката околу Данска 2012, етапа со шест етапи која се одржува во Данска. Победил на поединечниот хронометар, што му помогнало да ја запечати победата и освојувањето на водечката маичка. Рамунас Навардаускас од екипата Гармин-Баракуда завршил втор со 10 секунди задоцнување.[4] Вестра ја заработил неговата прва победа за сезоната 2013 на Трката околу Калифорнија, каде ги расипал плановите на спринтерите откако побегнал на 5 километри пред целта и успеал да се одржи пред водечката група. Франсиско Мансебо му се приклучил во обидот за победа и двоецот соработувал заедно, но Вестра победил во спринтот.[5]

По пет години со екипата Вакансолел-ДКМ[6], Вестра се приклучил на Астана на двегодишен договор, за сезоните 2014 и 2015.[7]

Достигнувања

[уреди | уреди извор]
2007
1. Етапа 2 ОЗ Вилервикенд
2008
1. Етапа 2 Тур Алзас
2. Краен пласман Трка Олимпија
3. Дуо Норманд (со Јос Пронк)
3. Шал Селс-Мерксем
2009
1. Краен пласман Меморијал Арно Валард
1. Краен пласман Тур де Пикард
1. Етапа 1
2010
3. Национален хронометарски првак
3. Хроно де Национс
2011
1. Класик Лоара Атлантик
1. Пролог Трка околу Белгија
2. Краен пласман Три дена Де Пане
1. Планински пласман
3. Краен пласман Волта ао Алгарве
8. Светско друмско првенство
2012
1. Национално хронометарско првенство
1. Краен пласман Трка околу Данска
1. Етапа 5 (ITT)
2. Краен пласман Париз-Ница
1. Етапа 5
2. Краен пласман Три дена Де Пане
2. Краен пласман Трка околу Белгија
2013
1. Национално хронометарско првенство
1. Етапа 1 Трка околу Калифорнија
3. Краен пласман Волта ао Алгарве
5. Краен пласман Три дена Де Пане
8. Краен пласман Етоал де Бесеже
8. Краен пласман Париз-Ница
2014
1. Етапа 7 Волта а Каталуња
1. Етапа 7 Критериум ду Дофине
Тур де Франс
Награда за борбеност на етапа 5
2016
1. Краен пласман Три дена Де Пане

Распоред на резултатите на големите трки

[уреди | уреди извор]
Голема трка 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016
Џиро
Тур 128 СО СО 79 77
Вуелта 87 СО

СО = се откажал; — = не учествувал

  1. „Драма до последниот на Париз-Ница“. Cycling News. Future Publishing Limited. 2 февруари 2012. Посетено на 9 март 2012.
  2. Даниел Бенсон (8 март 2012). „Westra prevails on Mende mountain finish“. Cycling News. Future Publishing Limited. Посетено на 17 декември 2012.
  3. „Резултата од Париз-Ница 2012“. Velo News. 2012 Competitor Group, Inc. 10 март 2012. Архивирано од изворникот на 2012-11-14. Посетено на 17 декември 2012.
  4. „Кевендиш ја освои последната етапа на Трката околу Данска“. Cycling News. Future Publishing Limited. 26 август 2012. Посетено на 17 декември 2012.
  5. Кајл Мур (12 мај 2013). „Tour of California: Westra foils the bunch sprint with stage one attack“. VeloNation. VeloNation LLC. Посетено на 12 мај 2013.
  6. „Вакансолел-ДКМ Про Сајклинг Тим (VCD) – NED“. Светска турнеја на UCI. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот на 2013-12-24. Посетено на 16 јануари 2013.
  7. „Нови возачи во Астана Про Тим“. Астана. Abacanto SA. 1 август 2013. Архивирано од изворникот на 2013-08-06. Посетено на 1 август 2013.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]
Спортски позиции
Претходник
Стеф Клемент
Холандски национален хронометарски првак
2012-2013
Наследник
Том Димулен