Прејди на содржината

Париз-Ница 2012

Од Википедија — слободната енциклопедија
Париз-Ница 2012
Светска турнеја на UCI 2012, трка 2 од 28
Рутата на Париз-Ница 2012
Детали за трката
Датум(и) 4-11 март
Етапи 8
Растојание 1.155,5 км
Време 28 ч 12 м 16 с (25,457 км/ч)
Добитници на наградите
Победник  Бредли Вигинс (ВБР) (Тим Скај)
Втор  Ливе Вестра (ХОЛ) (Вакансолел-ДКМ)
Трет  Алехандро Валверде (ШПА) (Мовистар Тим)

Бодовен  Бредли Вигинс (ВБР) (Тим Скај)
Планински  Фредерик Вешелен (БЕЛ) (Вакансолел-ДКМ)
Младински  Тиџеј ван Гардерен (САД) (Аксент.џобс-Вилемс Веранда)
Екипен Вакансолел-ДКМ
2011
2013

Париз-Ница 2012 било 70. издание на велосипедската етапна трка Париз-Ница, често позната како Трка на Сонцето. Започнала на 4 март во Дампјер ан Ивлен, а завршила на 11 март во Ница и се состоела од осум етапи, вклучувајќи два хронометри. Таа била втора трка од сезоната на Светската турнеја во 2012.

Трката ја освоил Британецот Бредли Вигинс од Тим Скај, кој го презел водството на втората етапа од трката и ја носел водачката жолта маичка до крајот, станувајќи првиот британски возач, кој победил на трката од Том Симпсон во 1967.[1] Вигинс исто така ја освоил и зелената маичка за освоените најмногу бодови во текот на етапите на средните спринтови и етапните победи.[2] Вигинс го освоил генералниот пласман со осум секунди разлика пред освојувалот на второто место, Ливе Вестра (Вакансолел-ДКМ), кој бил победник на кралската етапа до Манд.[3] Возачот на Мовистар Тим Алехандро Валверде го завршил подиумот, 62 секунди зад Вестра и 70 секунди зад Вигинс.[3]

Во другите пласмани на трката, Тиџеј ван Гардерен од Аксент.џобс-Вилемс Веранда ја освоил белата маичка за највисоко пласираниот возач, роден во 1987 или подоцна, завршувајќи како петти во генералниот пласман,[4], додека возачот на Вакансолел-ДКМ Фредерик Вешелен го освоил планинскиот пласман.[4] Вакансолел-ДКМ исто така завршил и на чело на екипниот пласман на крајот на тешката недела за тимот, во која нејзините возачи исто така освоил три етапни победи.[4]

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Париз-Ница е настан од светската турнеја на UCI, сите 18 UCI ProTeam тимови автоматски се поканети и се обврзани да испратат екипа. На четири други екипи им биле доделени покани за трката,[5] и така се создала групата од 22 тима за оваа трка.

22-та тима кои ќе се натпреваруваат се следниве:[6]

Етапи[уреди | уреди извор]

Етапа 1[уреди | уреди извор]

4 март 2012 – Дампјер ан Ивлен до Сен Реми ле Шеврез, 9,4 км поединечен хронометар (ITT)[7]
Резултати и генерален пласман по етапа 1
Возач Тим Време
1  Густав Ларсон (ШВЕ) Yellow jersey Green jersey Вакансолел-ДКМ 11' 19"
2  Бредли Вигинс (ВБР) Тим Скај + 1"
3  Леви Лајпхајмер (САД) Yellow-bibbed jersey Омега Парма-Квик Степ + 4"
4  Тиџеј ван Гардерен (САД) White jersey Аксент.џобс-Вилемс Веранда + 9"
5  Томас де Гент (БЕЛ) Polkadot jersey Вакансолел-ДКМ + 12"
6  Силвен Шаванел (ФРА) Yellow-bibbed jersey Омега Парма-Квик Степ + 12"
7  Реин Тарамае (ЕСТ) Кофидис + 13"
8  Маркел Иризар (ШПА) РадиоШек-Нисан + 13"
9  Реми Пориол (ФРА) ФДЖ-БигМет + 15"
10  Жером Копел (ФРА) Сор-Сожасен + 15"

Етапа 2[уреди | уреди извор]

5 март 2012 – Мант ла Жоли до Орлеан, 185 км[8]
Резултати од етапа 2
Возач Тим Време
1  Том Бонен (БЕЛ) Yellow-bibbed jersey Омега Парма-Квик Степ 4ч 22' 15"
2  Хосе Хоакин Рохас (ШПА) Мовистар Тим и.в.
3  Џон Дегенколб (ГЕР) Проект 1т4и и.в.
4  Сеп Ванмарке (БЕЛ) Гармин-Баракуда и.в.
5  Франческо Гаваци (ИТА) Астана и.в.
6  Анхел Висиозо (ШПА) Катјуша и.в.
7  Максим Монфор (БЕЛ) РадиоШек-Нисан и.в.
8  Тејлор Фини (САД) Аксент.џобс-Вилемс Веранда и.в.
9  Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим и.в.
10  Герајнт Томас (ВБР) Тим Скај и.в.
Генерален пласман по етапа 2
Возач Тим Време
1  Бредли Вигинс (ВБР) Yellow jersey Тим Скај 4ч 33' 32"
2  Леви Лајпхајмер (САД) Yellow-bibbed jersey Омега Парма-Квик Степ + 6"
3  Том Бонен (БЕЛ) Green jersey Yellow-bibbed jersey Омега Парма-Квик Степ + 7"
4  Тиџеј ван Гардерен (САД) White jersey Аксент.џобс-Вилемс Веранда + 11"
5  Силвен Шаванел (ФРА) Yellow-bibbed jersey Омега Парма-Квик Степ + 14"
6  Максим Монфор (БЕЛ) РадиоШек-Нисан + 18"
7  Тејлор Фини (САД) Аксент.џобс-Вилемс Веранда + 21"
8  Ливе Вестра (ХОЛ) Вакансолел-ДКМ + 22"
9  Герајнт Томас (ВБР) Тим Скај + 28"
10  Хосе Хоакин Рохас (ШПА) Мовистар Тим + 29"

Етапа 3[уреди | уреди извор]

6 март 2012 – Верзон до Ле Лак де Васивиер, 194 км[9]
Резултати од етапа 3
Возач Тим Време
1  Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим 4ч 36' 19"
2  Сајмон Геранс (АВС) ГринЕЏ и.в.
3  Џани Мерсман (БЕЛ) Лото-Белисол и.в.
4  Луис Леон Санчес (ШПА) Рабобанк и.в.
5  Хавиер Флоренсио (ШПА) Катјуша и.в.
6  Ерос Капеки (ИТА) Ликвигас-Канондејл и.в.
7  Максим Монфор (БЕЛ) РадиоШек-Нисан и.в.
8  Џонатан Ивер (ФРА) Сор-Сожасен и.в.
9  Франческо Гаваци (ИТА) Астана и.в.
10  Ливе Вестра (ХОЛ) Вакансолел-ДКМ и.в.
Генерален пласман по етапа 3
Возач Тим Време
1  Бредли Вигинс (ВБР) Yellow jersey Тим Скај 9ч 09' 51"
2  Леви Лајпхајмер (САД) Омега Парма-Квик Степ + 6"
3  Тиџеј ван Гардерен (САД) White jersey Аксент.џобс-Вилемс Веранда + 11"
4  Силвен Шаванел (ФРА) Омега Парма-Квик Степ + 14"
5  Максим Монфор (БЕЛ) РадиоШек-Нисан + 18"
6  Алехандро Валверде (ШПА) Green jersey Мовистар Тим + 20"
7  Ливе Вестра (ХОЛ) Вакансолел-ДКМ + 22"
8  Хосе Хоакин Рохас (ШПА) Мовистар Тим + 29"
9  Симон Шпилак (СЛО) Катјуша + 33"
10  Роберт Кишерловски (ХРВ) Астана + 36"

Етапа 4[уреди | уреди извор]

7 март 2012 – Брив ла Гајар до Родез, 183 км[10]
Резултат од етапа 4
Возач Тим Време
1  Џани Мерсман (БЕЛ) Лото-Белисол 4ч 21' 01"
2  Грега Боле (СЛО) Лампре-ИСД и.в.
3  Ливе Вестра (ХОЛ) Вакансолел-ДКМ и.в.
4  Хавиер Флоренсио (ШПА) Катјуша и.в.
5  Џонатан Ивер (ФРА) Сор-Сожасен и.в.
6  Зимон Гешке (ГЕР) Проект 1т4и и.в.
7  Николас Роуш (ИРС) Аг2р-Ла Мондијал и.в.
8  Алехандро Валверде (ШПА) Green jersey Мовистар Тим и.в.
9  Франческо Гаваци (ИТА) Астана и.в.
10  Бредли Вигинс (ВБР) Yellow jersey Тим Скај и.в.
Генерален пласман по етапа 4
Возач Тим Време
1  Бредли Вигинс (ВБР) Yellow jersey Тим Скај 13ч 30' 52"
2  Леви Лајпхајмер (САД) Омега Парма-Квик Степ + 6"
3  Тиџеј ван Гардерен (САД) White jersey Аксент.џобс-Вилемс Веранда + 11"
4  Силвен Шаванел (ФРА) Омега Парма-Квик Степ + 14"
5  Максим Монфор (БЕЛ) РадиоШек-Нисан + 18"
6  Ливе Вестра (ХОЛ) Вакансолел-ДКМ + 18"
7  Алехандро Валверде (ШПА) Green jersey Мовистар Тим + 20"
8  Хосе Хоакин Рохас (ШПА) Мовистар Тим + 29"
9  Симон Шпилак (СЛО) Катјуша + 33"
10  Роберт Кишерловски (ХРВ) Астана + 36"

Етапа 5[уреди | уреди извор]

8 март 2012 – Оне ле Шато до Манд, 178 км[11]
Резултати од етапа 5
Возач Тим Време
1  Ливе Вестра (ХОЛ) Вакансолел-ДКМ 4ч 52' 46"
2  Алехандро Валверде (ШПА) Green jersey Мовистар Тим + 6"
3  Бредли Вигинс (ВБР) Yellow jersey Тим Скај + 6"
4  Леви Лајпхајмер (САД) Омега Парма-Квик Степ + 6"
5  Симон Шпилак (СЛО) Катјуша + 6"
6  Дамијано Кунего (ИТА) Лампре-ИСД + 16"
7  Арнолд Жанесон (ФРА) ФДЖ-БигМет + 16"
8  Силвестер Шмид (ПОЛ) Ликвигас-Канондејл + 24"
9  Ригоберто Уран (КОЛ) Тим Скај + 24"
10  Тома Веклер (ФРА) Тим Јуропкар + 30"
Генерален пласман по етапа 5
Возач Тим Време
1  Бредли Вигинс (ВБР) Yellow jersey Тим Скај 18ч 23' 40"
2  Ливе Вестра (ХОЛ) Вакансолел-ДКМ + 6"
3  Леви Лајпхајмер (САД) Омега Парма-Квик Степ + 10"
4  Алехандро Валверде (ШПА) Green jersey Мовистар Тим + 18"
5  Симон Шпилак (СЛО) Катјуша + 37"
6  Тиџеј ван Гардерен (САД) White jersey Аксент.џобс-Вилемс Веранда + 39"
7  Максим Монфор (БЕЛ) РадиоШек-Нисан + 46"
8  Арнолд Жанесон (ФРА) ФДЖ-БигМет + 1' 06"
9  Силвен Шаванел (ФРА) Омега Парма-Квик Степ + 1' 16"
10  Роберт Кишерловски (ХРВ) Астана + 1' 21"

Етапа 6[уреди | уреди извор]

9 март 2012 – Суз ла Рус до Систерон, 176,5 км[12]
Резултати од етапа 6
Возач Тим Време
1  Луис Леон Санчес (ШПА) Рабобанк 4ч 07' 58"
2  Јенс Фогт (ГЕР) РадиоШек-Нисан и.в.
3  Хајнрих Хауслер (АВС) Гармин-Баракуда + 14"
4  Елија Вивијани (ИТА) Ликвигас-Канондејл + 14"
5  Грега Боле (СЛО) Лампре-ИСД + 14"
6  Александер Кристоф (НОР) Катјуша + 14"
7  Самуел Димулен (ФРА) Кофидис + 14"
8  Ромен Феји (ФРА) Вакансолел-ДКМ + 14"
9  Кун де Корт (ХОЛ) Проект 1т4и + 14"
10  Џакопо Гварниери (ИТА) Астана + 14"
Генерален пласман по етапа 6
Возач Тим Време
1  Бредли Вигинс (ВБР) Yellow jersey Тим Скај 22ч 31' 52"
2  Ливе Вестра (ХОЛ) Вакансолел-ДКМ + 6"
3  Леви Лајпхајмер (САД) Омега Парма-Квик Степ + 10"
4  Алехандро Валверде (ШПА) Green jersey Мовистар Тим + 18"
5  Симон Шпилак (СЛО) Катјуша + 37"
6  Тиџеј ван Гардерен (САД) White jersey Аксент.џобс-Вилемс Веранда + 39"
7  Максим Монфор (БЕЛ) РадиоШек-Нисан + 46"
8  Арнолд Жанесон (ФРА) ФДЖ-БигМет + 1' 06"
9  Силвен Шаванел (ФРА) Омега Парма-Квик Степ + 1' 16"
10  Роберт Кишерловски (ХРВ) Астана + 1' 21"

Етапа 7[уреди | уреди извор]

10 март 2012 – Систерон до Ница, 220 км[13]
Резултати од етапа 7
Возач Тим Време
1  Томас де Гент (БЕЛ) Вакансолел-ДКМ 5ч 11' 48"
2  Реин Тарамае (ЕСТ) Кофидис + 6' 18"
3  Џон Дегенколб (ГЕР) Проект 1т4и + 9' 24"
4  Грег Хендерсон (NZL) Лото-Белисол + 9' 24"
5  Тор Хушовд (НОР) Аксент.џобс-Вилемс Веранда + 9' 24"
6  Хосе Хоакин Рохас (ШПА) Мовистар Тим + 9' 24"
7  Ромен Феји (ФРА) Вакансолел-ДКМ + 9' 24"
8  Сајмон Кларк (АВС) ГринЕЏ + 9' 24"
9  Хавиер Флоренсио (ШПА) Катјуша + 9' 24"
10  Грега Боле (СЛО) Лампре-ИСД + 9' 24"
Генерален пласман по етапа 7
Возач Тим Време
1  Бредли Вигинс (ВБР) Yellow jersey Тим Скај 27ч 53' 04"
2  Ливе Вестра (ХОЛ) Вакансолел-ДКМ + 6"
3  Алехандро Валверде (ШПА) Green jersey Мовистар Тим + 18"
4  Симон Шпилак (СЛО) Катјуша + 37"
5  Тиџеј ван Гардерен (САД) White jersey Аксент.џобс-Вилемс Веранда + 39"
6  Максим Монфор (БЕЛ) РадиоШек-Нисан + 46"
7  Арнолд Жанесон (ФРА) ФДЖ-БигМет + 1' 06"
8  Силвен Шаванел (ФРА) Омега Парма-Квик Степ + 1' 16"
9  Роберт Кишерловски (ХРВ) Астана + 1' 21"
10  Анхел Висиозо (ШПА) Катјуша + 2' 24"

Етапа 8[уреди | уреди извор]

11 март 2012 – Ница до Кол д‘Ез, 9,6 км поединечен хронометар (ITT)[14]
Резултати од етапа 8
Возач Тим Време
1  Бредли Вигинс (ВБР) Yellow jersey Тим Скај 19' 12"
2  Ливе Вестра (ХОЛ) Вакансолел-ДКМ + 2"
3  Жан Кристоф Перо (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 33"
4  Симон Шпилак (СЛО) Катјуша + 47"
5  Жером Копел (ФРА) Сор-Сожасен + 51"
6  Алехандро Валверде (ШПА) Green jersey Мовистар Тим + 52"
7  Андреас Кледен (ГЕР) РадиоШек-Нисан + 58"
8  Давид Монкутје (ФРА) Кофидис + 59"
9  Дамијано Кунего (ИТА) Лампре-ИСД + 59"
10  Ригоберто Уран (КОЛ) Тим Скај + 1' 06"
Последен генерален пласман
Возач Тим Време
1  Бредли Вигинс (ВБР) Yellow jersey Green jersey Тим Скај 28ч 12' 16"
2  Ливе Вестра (ХОЛ) Вакансолел-ДКМ + 8"
3  Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим + 1' 10"
4  Симон Шпилак (СЛО) Катјуша + 1' 24"
5  Тиџеј ван Гардерен (САД) White jersey Аксент.џобс-Вилемс Веранда + 1' 54"
6  Арнолд Жанесон (ФРА) ФДЖ-БигМет + 2' 13"
7  Максим Монфор (БЕЛ) РадиоШек-Нисан + 2' 21"
8  Силвен Шаванел (ФРА) Омега Парма-Квик Степ + 2' 42"
9  Роберт Кишерловски (ХРВ) Астана + 3' 30"
10  Анхел Висиозо (ШПА) Катјуша + 3' 59"

Поредок[уреди | уреди извор]

Етапа Победник Генерален пласман
Бодовен пласман
Планински пласман
Пласман за млад возач
Тимски пласман
1 Густав Ларсон Густав Ларсон Густав Ларсон Томас де Гент Тиџеј ван Гардерен Судал Квик-Степ
2 Том Бонен Бредли Вигинс Том Бонен
3 Алехандро Валверде Алехандро Валверде
4 Џани Мерсман Луис Анхел Мате
5 Ливе Вестра Фредерик Вешелен
6 Луис Леон Санчес
7 Томас де Гент Вакансолел-ДКМ
8 Бредли Вигинс Бредли Вигинс
На крај Бредли Вигинс Бредли Вигинс Фредерик Вешелен Тиџеј ван Гардерен Вакансолел-ДКМ

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Вигинс станал првиот британски победник на Париз-Ница во последниве 45 години“. Google News. Google Inc. Agence France-Presse. 11 март 2012. Архивирано од изворникот 2013-09-02. Посетено на 11 март 2012.
 2. Тарнер, Џонатан (11 март 2012). „Вигинс ја освоил Париз-Ница“. Sporting Life. 365 Media Group Ltd. Посетено на 11 март 2012.[мртва врска]
 3. 3,0 3,1 „Бредли Вигинс ја освоил Париз-Ница“. The Guardian. Guardian Media Group. Reuters. 11 март 2012. Посетено на 11 март 2012.
 4. 4,0 4,1 4,2 „Вигинс не стигна толку лесно до Ез“. Париз-Ница. Amaury Sport Organisation. 11 март 2012. Посетено на 11 март 2012.
 5. „Објавени се вајлдкартите за Париз-Ница 2012“. Cycling News. Future Publishing Limited. 18 јануари 2012. Посетено на 4 март 2012.
 6. „Тимови“. Париз-Ница. Amaury Sport Organisation. Посетено на 29 февруари 2012.
 7. „Етапа 1: Дампјер ан Ивлен до Сен Реми ле Шеврез“. Париз-Ница. Amaury Sport Organisation. Посетено на 4 март 2012.
 8. „Етапа 2: Мант ла Жоли до Орлеан“. Париз-Ница. Amaury Sport Organisation. Посетено на 4 март 2012.
 9. „Етапа 3: Верзон до Ле Лак де Васивиер“. Париз-Ница. Amaury Sport Organisation. Посетено на 4 март 2012.
 10. „Етапа 4: Брив ла Гајар до Родез“. Париз-Ница. Amaury Sport Organisation. Посетено на 4 март 2012.
 11. „Етапа 5: Оне ле Шато до Манд“. Париз-Ница. Amaury Sport Organisation. Посетено на 4 март 2012.
 12. „Етапа 6: Суз ла Рус до Систерон“. Париз-Ница. Amaury Sport Organisation. Посетено на 4 март 2012.
 13. „Етапа 7: Систерон до Ница“. Париз-Ница. Amaury Sport Organisation. Посетено на 4 март 2012.
 14. „Етапа 8: Ница до Кол д'Ез“. Париз-Ница. Amaury Sport Organisation. Посетено на 4 март 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]