Дампјер ан Ивлен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дампјер ан Ивлин
Dampierre-en-Yvelines
Шато во Дампјер ан Ивлин
Шато во Дампјер ан Ивлин
Дампјер ан Ивлин is located in Франција
Дампјер ан Ивлин
Дампјер ан Ивлин
Местоположба во регионот Ил-де-Франс
[[file:Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 59: Unable to find the specified location map definition. Neither "Модул:Location map/data/France Île-de-France" nor "Шаблон:Location map France Île-de-France" exists|270px|Дампјер ан Ивлин is located in Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 59: Unable to find the specified location map definition. Neither "Модул:Location map/data/France Île-de-France" nor "Шаблон:Location map France Île-de-France" exists]]
Дампјер ан Ивлин
Координати: 48°42′17″ N; 1°59′06″ E / 48.7047° N; 01.985° E / 48.7047; 01.985Координати: 48°42′17″ N; 1°59′06″ E / 48.7047° N; 01.985° E / 48.7047; 01.985
ЗемјаФранција
РегионИл де Франс
ДепартманИвлин
ОкругРамбуле
КантонШеврез
Управа
 • Градоначалник (2001–2008) Никола Тифри
Површина111 км2 (4 ми2)
Население (2006)21.195
 • Густина110/км2 (280/ми2)
INSEE/Пошт. бр.78193 / 78720
Надм. висина85 м
(прос. 100 м)
1 Катастарски податоци, каде не се вбројани езера, бари и ледници > 1 км2 и речни устија. 2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Дампјер ан Ивлинопштина во департманот Ивлин, во регионот Ил-д-Франс, во северна Франција.

Наводи[уреди | уреди извор]