Густав Ларсон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Густав Ларсон
Ларсон на Светското хронометарско првенство 2011
Лични податоци
Цело имеГустав Ерик Ларсон
Роден20 септември 1980(1980-09-20)(43 г.)
Гемла, Шведска
Висина1,94 м
Маса77 кг
Податоци за клубот
Мом. клубСтелтинг Сервис Груп
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за хронометри
Професионални клубови
2001–2002
2003–2005
2006
2007
2008–2011
2012
2013-2014
2015-
Крескент
Фаса Бортоло
Франсес де же
Унибет.com
Тим ЦСЦ
Вакансолел-ДКМ
ИАМ Сајклинг
Култ Енерџи Про Сајклинг
Значајни победи
Големи трки
Џиро д’Италија
1 поединечна етапа (ITT) (2010)

Еднодневни трки и класици

Национален хронометарски првак (2006-2007, 2010-2013, 2015)
Последна промена
17 јули 2021

Густар Ерик Ларсон (шведски: Gustav Erik Larsson; р. 20 септември 1980 во Гемла) — шведски професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Стелтинг Сервис Груп.

Претходно возел за професионалната континентална екипа ИАМ Сајклинг во 2013-2014 година, а во 2012 година возел за Вакансолел-ДКМ.[1] Тој е многу добар во хронометрите, што го има докажано на Летната олимпијада 2008, каде го освоил сребрениот медал.

Професионална кариера[уреди | уреди извор]

На меѓународна сцена го претставувал Тим Саксобанк, а во Шведска Скогхалс ЦК-Хаморо. Ларсон започнал со велосипедизам, кога имал 14 години и покажал голем талент и посветеност, станал професионален 7 години подоцна. Екипата Фаса Бортоло била неговиот прв работодавач и кога екипата била распуштена во 2005, се преместил во екипата Франсес де же. Возел една година за нив и повторно се префрлил во шведско-белгиската екипа Унибет.com, која добила покана за учество на UCI ProTour во 2006. Но, само што започнала сезоната 2007, екипата се нашла во конфликт со Amaury Sport Organisation, која јасно објавила дека Unibet.com не може да биде поканета на Париз-Ница или Тур де Франс. Другите организатори го следеле нивниот потег, па така екипата не добила скоро ниедна покана. Екипата се распаднала кратко потоа. Тим ЦСЦ покажал интерес за Ларсон и тој возел за нив во 2008. По сезоната 2008 било објавено дека Ларсон, ќе потпише со Кејс д’Епарњ за 2009, но тој продолжил со Тим Саксо Банк. Останал со екипата до крајот на 2011, кога се преселил во Вакансолел-ДКМ.[2] Ларсон го напуштил Вакансолел-ДКМ на крајот на сезоната 2012 и ѝ се приклучил на новата швајцарска екипа ИАМ Сајклинг за сезоната 2013.[3]

Во јуни 2007, Ларсон го освоил шведското хронометарско првенство. Победата дошло еден ден, откако неговата девојка настрадала во сообраќајка и имала сериозни повреди на главата. Исто така станал национален хронометарски првак во 2006, 2010, 2011 и во 2012.

Во март 2015 година, Ларсон се обидел да го сруши часовниот рекорд на велодромот во Манчестер. Не успеал да го сруши светскиот рекорд на Роан Денис од 52,491 км, но неговото растојание од 50,016 км бил нов шведски часовен рекорд.[4]

Личен живот[уреди | уреди извор]

Живее во Бесано, Италија, со неговата сопруга Вероника Андреасон, која е шведски друмски велосипедист, исто така.

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2002
1. Краен пласман Трка околу Словачка
1. Етапа 5
1. Етапа 1 Рингерике ГП
1. Етапа 4 Трка околу Бранденбург
2006
Национален хронометарски првак
2007
Национален хронометарски првак
2008
1. Хронометар Трка околу Данска
2. Олимписки игри, Олимписки хронометар
2009
1. Етапа 3 Тур ду Поату Шарент ет де ла Виен
2. Светско хронометарско првенство UCI
2010
Национален хронометарски првак
1. Етапа 21 (ITT) Џиро д’Италија
1. Краен пласман Тур ду Лимузин
1. Етапа 2 (ITT)
1. Етапа 1 (ITT) Вуелта а ла Комунидад де Мадрид
2011
Национален хронометарски првак
2012
Национален хронометарски првак
1. Етапа 1 (ITT) Париз-Ница
2013
1. Национално хронометарско првенство
2. Хроно на народите
5. Краен пласман Тур ду Поату-Шарент
8. Краен пласман Средоземна трка
9. Светско хронометарско првенство
2014
4. Краен пласман Трка околу Норвешка
2015
1. Национално хронометарско првенство
9. Краен пласман Трка околу Баварија
9. Краен пласман Трка околу Норвешка
2016
3. Национално хронометарско првенство

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015
Џиро 66 14 59 35
Тур 105 50 СО
Вуелта 20

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Vacansoleil snap up Larsson“. Yahoo! Eurosport. TF1 Group. 10 октомври 2011. Посетено на 5 јануари 2012.
  2. „Вакансолел потпиша со Ларсон“. Yahoo! Eurosport. TF1 Group. 10 октомври 2011. Посетено на 5 јануари 2012.
  3. „ИАМ Сајклинг го објави составот за 2013“. Cycling News. Future Publishing Limited. 20 септември 2012. Посетено на 22 септември 2012.
  4. „Gustav Larsson UCI Hour Record attempt“. FACE Partnership. 14 март 2015. Посетено на 14 март 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]