ИАМ Сајклинг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
ИАМ Сајклинг
Лого на ИАМ Сајклинг.png
Инфомации за тимот
UCI кодIAM
ЛоциранШвајцарија
Основан2013 (2013)
Распуштен2016
СтатусПрофесионална континентална екипа (2013–2014)
UCI World Tour екипа (2015– )
ВелосипедиСкот
Клучни кадри
Извршен директорСерж Бешери
Дрес на ИАМ Сајклинг

Дрес

ИАМ Сајклинг (кратенка според UCI: IAM) — поранешна швајцарска професионална друмска велосипедска екипа, која настапува во Светската турнеја. Екипата е управувана од поранешниот француски друмски првак Серж Бешери.[1][2]

Спонзор на екипата е IAM Independent Asset Management SA, швајцарска инвестициска компанија.[3]

Состав на екипата[уреди | уреди извор]

Велосипедисти во рамки на екипата се следниве:

Обновено на 1 јануари 2016.
Велосипедист Датум на раѓање
 Марсер Арегер (ШВА) (1990-08-26)26 август 1990 (воз. 25)
 Матијас Брендле (АВТ) (1989-12-07)7 декември 1989 (воз. 26)
 Јонас Вангенехтен (БЕЛ) (1986-09-16)16 септември 1986 (воз. 29)
 Марсел Вис (ШВА) (1986-06-25)25 јуни 1986 (воз. 29)
 Лоренс Ворбас (САД) (1990-06-28)28 јуни 1990 (воз. 25)
 Дрис Девенинс (БЕЛ) (1983-07-22)22 јули 1983 (воз. 32)
 Штефан Денифл (АВТ) (1987-09-20)20 септември 1987 (воз. 28)
 Мартин Елмигер (ШВА) (1978-09-23)23 септември 1978 (воз. 37)
 Сондре Холст Енгер (НОР) (1993-12-17)17 декември 1993 (воз. 22)
 Стеф Клемент (ХОЛ) (1982-09-24)24 септември 1982 (воз. 33)
 Роџер Клуге (ГЕР) (1986-02-05)5 февруари 1986 (воз. 29)
 Жером Копел (ФРА) (1986-08-06)6 август 1986 (воз. 29)
Велосипедист Датум на раѓање
 Пирмин Ланг (ШВА) (1984-11-25)25 ноември 1984 (воз. 31)
 Вегард Стаке Ленген (НОР) (1989-02-07)7 февруари 1989 (воз. 26)
 Оливер Насен (ХОЛ) (1990-09-16)16 септември 1990 (воз. 25)
 Харлинсон Пантано (КОЛ) (1988-11-19)19 ноември 1988 (воз. 27)
 Симон Пело (ШВА) (1992-11-06)6 ноември 1992 (воз. 23)
 Матео Пелуки (ИТА) (1989-01-21)21 јануари 1989 (воз. 26)
 Висенте Рејнес (ШПА) (1981-07-30)30 јули 1981 (воз. 34)
 Алексејс Сарамотинс (ЛАТ) (1982-04-08)8 април 1982 (воз. 33)
 Дејвид Танер (АВС) (1984-09-30)30 септември 1984 (воз. 31)
 Џонатан Фимо (ШВА) (1988-03-07)7 март 1988 (воз. 27)
 Матијас Франк (ШВА) (1986-12-09)9 декември 1986 (воз. 29)
 Ли Хауард (АВС) (1989-11-18)18 ноември 1989 (воз. 26)
 Хајнрих Хауслер (АВС) (1984-02-25)25 февруари 1984 (воз. 31)
 Рето Холенштајн (ШВА) (1985-08-22)22 август 1985 (воз. 30)
 Оливер Цауг (ШВА) (1981-05-09)9 мај 1981 (воз. 34)
 Клемент Шеврие (ФРА) (1992-06-29)29 јуни 1992 (воз. 23)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ИАМ Сајклинг го објави составот за 2013“. Cyclingnews.com. Посетено на 4 февруари 2013.
  2. „Ловквист и Хауслер ќе ја предводат новата швајцарска екипа“. Velonews.competitor.com. 20 септември 2012. Посетено на 4 февруари 2013.
  3. http://www.iam.ch/en/

Надворешни врски[уреди | уреди извор]