Светска турнеја на UCI 2012

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светска турнеја на UCI 2012
Второ издание на Светска турнеја на UCI
Поединости
Датуми17 јануари – 14 октомври
МестаЕвропа, Канада, Австралија и Кина
Трки29
Прваци
Поединечен пласманХоаким Родригес (Катјуша)
Екипен пласманТим Скај
Државен пласманШпанија
2011
2013


Светската турнеја 2012 била четврта сезона на системот за рангирање започнат од Меѓународниот велосипедистички сојуз (UCI) во 2009. Серијата започнала со првата етапа на Тур Даун Андер на 17 јануари и се состоела од 14 етапни трки, 14 еднодневни трки и еден екипен хронометар (кој се броел само за екипниот поредок). Трката околу Хангџоу, која првично била вклучена во списокот на трки, била одложена за 2013.[1]

Екипи[уреди | уреди извор]

во Светската турнеја се натпреваруваат 18 UCI ProTour екипи заедно со екипи од UCI Professional Continental, или државни репрезентации, кои можат да бидат повикани од организаторите на секој настан. ProTour екипите, кои се обврзани да учествуваат на сите 29 настани, се:

ГринЕЏ (позната како Орика-ГринЕЏ од мај наваму) е нова екипа, додека ФДЖ-БигМет го повратил својот ProTour статус, кој го изгубил претходната сезона. Овие екипи ги заменија ХТЦ-Хајроад, кој се распушти по 21 година и Тим РадиоШек, кој главно се спои со Леопард Трек да го создадат РадиоШек-Нисан. Други делумни спојување се Квик Степ стана Омега Парма-Квик Степ, додека досегашниот Омега Парма-Лото стана Лото-Белисол. Две екипи ги промениле имињата со цел да ги одразат промените во спонзорите: Тим Саксо Банк го вратила претходната име, познато како Саксо Банк-СанГард во 2011, пред да стане Тим Саксо Банк-Тинкоф Банк во јуни; додека додавањето на нов спонзор го променило името на екипата Гармин-Баракуда во Гармин-Шарп.

Настани[уреди | уреди извор]

Сите 27 настани од Светска турнеја на UCI 2011 биле вклучени, а E3 Харелбеке, еднодневна трка во Белгија, и Светското првенство во екипен хронометар, биле додадени.[2]

Трка Датум Победник Втор Трет Други бодови[3]
(4. место, па надолу)
Етапни бодови
Австралија Тур Даун Андер 17–22 јануари  Сајмон Геранс (АВС) 100 бода  Алехандро Валверде (ШПА) 80 бода  Тијаго Машадо (ПОР) 70 бода 60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 6, 4, 2, 1, 1
Франција Париз-Ница 4–11 март  Бредли Вигинс (ВБР) 100 бода  Ливе Вестра (ХОЛ) 80 бода  Алехандро Валверде (ШПА) 70 бода 60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 6, 4, 2, 1, 1
Италија Тирено-Адријатико 7–13 март  Винченцо Нибали (ИТА) 100 бода  Крис Хорнер (САД) 80 бода  Роман Кројцигер (ЧЕШ) 70 бода 60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 6, 4, 2, 1, 1
Италија Милано-Санремо 17 март  Сајмон Геранс (АВС) 100 бода  Фабијан Канчелара (ШВА) 80 бода  Винченцо Нибали (ИТА) 70 бода 60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 нема
Шпанија Волта а Каталуња 19–25 март  Михаел Албасини (ШВА) 100 бода  Самуел Санчес (ШПА) 80 бода  Јурген ван ден Брук (БЕЛ) 70 бода 60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 6, 4, 2, 1, 1
Белгија E3 Харелбеке 23 март  Том Бонен (БЕЛ) 80 бода  Оскар Фреир (ШПА) 60 бода  Бернхард Ајзел (АВТ) 50 бода 40, 30, 22, 14, 10, 6, 2 нема
Белгија Гент-Вевелгем 25 март  Том Бонен (БЕЛ) 80 бода  Петер Саган (СВК) 60 бода  Мати Брешел (ДАН) 50 бода 40, 30, 22, 14, 10, 6, 2 нема
Белгија Трка околу Фландрија 1 април  Том Бонен (БЕЛ) 100 бода  Филипо Поцато (ИТА) 0 бода[4]  Алесандро Балан (ИТА) 70 бода 60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 нема
Шпанија Трка околу Баскија 2–7 април  Самуел Санчес (ШПА) 100 бода  Хоаким Родригес (ШПА) 80 бода  Бауке Молема (ХОЛ) 70 бода 60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 6, 4, 2, 1, 1
Франција Париз-Рубе 8 април  Том Бонен (БЕЛ) 100 бода  Себастјен Тиржо (ФРА) 0 бода[4]  Алесандро Балан (ИТА) 70 бода 60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 нема
Холандија Амстел Голд Рејс 15 април  Енрико Гаспарото (ИТА) 80 бода  Јеле Ванендерт (БЕЛ) 60 бода  Петер Саган (СВК) 50 бода 40, 30, 22, 14, 10, 6, 2 нема
Белгија Флеш Валон 18 април  Хоаким Родригес (ШПА) 80 бода  Михаел Албасини (ШВА) 60 бода  Филип Жилбер (БЕЛ) 50 бода 40, 30, 22, 14, 10, 6, 2 нема
Белгија Лиеж-Бастон-Лиеж 22 април  Максим Иглински (КАЗ) 100 бода  Винченцо Нибали (ИТА) 80 бода  Енрико Гаспарото (ИТА) 70 бода 60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 нема
Швајцарија Тур де Романди 24-29 април  Бредли Вигинс (ВБР) 100 бода  Ендру Талански (САД) 80 бода  Руј Кошта (ПОР) 70 бода 60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 6, 4, 2, 1, 1
Италија Џиро д’Италија 5–27 мај  Рајдер Хесједал (КАН) 170 бода  Хоаким Родригес (ШПА) 130 бода  Томас де Гент (БЕЛ) 100 бода 90, 80, 70, 60, 52, 44, 38, 32, 26, 22, 18, 14, 10, 8, 6, 4, 2 16, 8, 4, 2, 1
Франција Критериум ду Дофине 3–10 јуни  Бредли Вигинс (ВБР) 100 бода  Мајкл Роџерс (АВС) 80 бода  Кедел Еванс (АВС) 70 бода 60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 6, 4, 2, 1, 1
Швајцарија Тур де Свис 9-17 јуни  Руј Кошта (ПОР) 100 бода  Френк Шлек (ЛУКС) 80 бода  Леви Лајпхајмер (САД) 70 бода 60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 6, 4, 2, 1, 1
Франција Тур де Франс 30 јуни - 22 јули  Бредли Вигинс (ВБР) 200 бода  Крис Фрум (ВБР) 150 бода  Винченцо Нибали (ИТА) 120 бода 110, 100, 90, 80, 70, 60, 50, 40, 30, 24, 20, 16, 12, 10, 8, 6, 4 20, 10, 6, 4, 2
Полска Трка околу Полска 10-16 јули  Морено Мозер (ИТА) 100 бода  Михал Квјатковски (ПОЛ) 80 бода  Серхио Енао (КОЛ) 70 бода 60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 6, 4, 2, 1, 1
БелгијаХоландија Енеко Тур 6–12 август  Ларс Бом (ХОЛ) 100 бода  Силвен Шаванел (ФРА) 80 бода  Ники Терпстра (ХОЛ) 70 бода 60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 6, 4, 2, 1, 1
Шпанија Класика де Сан Себастијан 14 август  Луис Леон Санчес (ШПА) 80 бода  Сајмон Геранс (АВС) 60 бода  Џани Мерсман (БЕЛ) 50 бода 40, 30, 22, 14, 10, 6, 2 нема
Шпанија Вуелта а Еспања 18 август - 9 септември  Алберто Контадор (ШПА) 170 бода  Алехандро Валверде (ШПА) 130 бода  Хоаким Родригес (ШПА) 100 бода 90, 80, 70, 60, 52, 44, 38, 32, 26, 22, 18, 14, 10, 8, 6, 4, 2 16, 8, 4, 2, 1
Германија Ватенфал Класик 19 август  Арно Демар (ФРА) 80 бода  Андре Грајпел (ГЕР) 60 бода  Џакомо Ницоло (ИТА) 50 бода 40, 30, 22, 14, 10, 6, 2 нема
Франција ГП Уест-Франција 26 август  Едвалд Боасон Хаген (НОР) 80 бода  Руј Кошта (ПОР) 60 бода  Хајнрих Хауслер (АВС) 50 бода 40, 30, 22, 14, 10, 6, 2 нема
Канада ГП Квебек 7 септември  Сајмон Геранс (АВС) 80 бода  Грег ван Авермат (БЕЛ) 60 бода  Руј Кошта (ПОР) 50 бода 40, 30, 22, 14, 10, 6, 2 нема
Канада ГП Монтреал 9 септември  Ларс Петер Нордхауг (НОР) 80 бода  Морено Мозер (ИТА) 60 бода  Александар Колобнев (РУС) 50 бода 40, 30, 22, 14, 10, 6, 2 нема
Холандија ТТТ на Светските првенства[5] 16 септември Омега Парма-Квик Степ 200 бода БМЦ Рејсинг Тим 170 бода Орика-ГринЕЏ 140 бода 130, 120, 110, 100, 90, 80, 70 нема
Италија Џиро ди Ломбардија 29 септември  Хоаким Родригес (ШПА) 100 бода  Самуел Санчес (ШПА) 80 бода  Ригоберто Уран (КОЛ) 70 бода 60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 нема
Кина Трка околу Пекинг 10-14 октомври  Тони Мартин (ГЕР) 100 бода  Франческо Гаваци (ИТА) 80 бода  Едвалд Боасон Хаген (НОР) 70 бода 60, 50, 40, 30, 20, 10, 4 6, 4, 2, 1, 1

† Светското првенство во екипен хронометар донело бодови само за екипниот поредок, не и во поединечниот или националнионал.

Поредок[уреди | уреди извор]

Поредокот по Трка околу Пекинг е следен:[6]

Поединечен[уреди | уреди извор]

Возачите изедначени со ист број на бодови се рангирани по бројот на победи, потоа бројот на втори места, трети места, и така натаму, на настаните и етапите од Светската турнеја.[7]

Место Име Екипа Бодови
1  Хоаким Родригес (ШПА) Катјуша 692
2  Бредли Вигинс (ВБР) Тим Скај 601
3  Том Бонен (БЕЛ) Омега Парма-Квик Степ 410
4  Винченцо Нибали (ИТА) Ликвигас-Канондејл 400
5  Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим 394
6  Сајмон Геранс (АВС) Орика-ГринЕЏ 390
7  Крис Фрум (ВБР) Тим Скај 376
8  Петер Саган (СВК) Ликвигас-Канондејл 351
9  Самуел Санчес (ШПА) Еускалтел-Еускади 332
10  Руј Кошта (ПОР) Мовистар Тим 320
11  Едвалд Боасон Хаген (НОР) Тим Скај 317
12  Алберто Контадор (ШПА) Тим Саксо Банк-Тинкоф Банк 290
13  Рајдер Хесједал (КАН) Гармин-Шарп 241
14  Јурген ван ден Брук (БЕЛ) Лото-Белисол 237
15  Ригоберто Уран (КОЛ) Тим Скај 199
16  Даниел Мартин (ИРС) Гармин-Шарп 196
17  Мајкл Роџерс (АВС) Тим Скај 194
18  Бауке Молема (ХОЛ) Рабобанк 194
19  Серхио Енао (КОЛ) Тим Скај 194
20  Роман Кројцигер (ЧЕШ) Астана 189
21  Дамијано Кунего (ИТА) Лампре-ИСД 184
22  Микеле Скарпони (ИТА) Лампре-ИСД 184
23  Михаел Албасини (ШВА) Орика-ГринЕЏ 183
24  Кедел Еванс (АВС) БМЦ Рејсинг Тим 182
25  Оскар Фреир (ШПА) Катјуша 181
 • 248 возачи досега забележале бодови. 40 други возачи завршиле на места, кои им носат бодови, но тие не им се доделени, бидејќи се членови на не-ProTour екипи.[8]

Екипен[уреди | уреди извор]

Екипниот поредок се пресметува со додавање на бодовите на врвните пет возачи во екипата во табелата[9], плус бодовите освоени на светското првенство во екипен хронометар (СПЕХ).

Место Екипа Бодови Први пет возачи СПЕХ
1 Тим Скај 1767 Вигинс (601), Фрум (376), Боасон Хаген (317), Уран (199), Роџерс (194) 80
2 Катјуша 1273 Родригес (692), Фреир (181), Колобнев (110), Д. Морено (104), Шпилак (86) 100
3 Ликвигас-Канондејл 1197 Нибали (400), Саган (351), Мозер (175), Басо (88), Капеки (53) 130
4 Омега Парма-Квик Степ 1162 Бонен (410), Т. Мартин (171), Терпстра (160), Шаванел (113), Квјатковски (108) 200
5 Мовистар Тим 952 Валверде (394), Кошта (320), Инчаусти (47), Кириенка (41), Кастровјехо (40) 110
6 Орика-ГринЕЏ 920 Геранс (390), Албасини (183), Гос (114), Дарбриџ (56), Тафт (37) 140
7 БМЦ Рејсинг Тим 917 Еванс (182), Балан (172), Ван Гардерен (160), Ван Авермат (121), Жилбер (112) 170
8 Рабобанк 799 Молема (194), Бом (148), Л. Л. Санчез (143), Гесинк (134), Брешел (60) 120
9 Гармин-Шарп 762 Хесједал (241), Д. Мартин (196), Талански (145), Хауслер (70), Ле Мевел (40) 70
10 Астана 645 Кројцигер (189), Гаспарото (150), Брајкович (106), Иглински (100), Гаваци (100) 0
11 Лото-Белисол 625 Ван ден Брук (237), Грајпел (162), Ванендерт (104), Мерсман (70), Рулантс (52) 0
12 РадиоШек-Нисан 619 Канчелара (134), Хорнер (120), Зубелдија (94), Машадо (92), Ф. Шлек (89) 90
13 Еускалтел-Еускади 555 С. Санчез (332), Ниеве (98), Ј. Изагире (46), Антон (44), Вердуго (35) 0
14 Лампре-ИСД 435 Кунего (184), Скарпони (184), Улиси (30), Петаки (22), Њемјец (15) 0
15 Тим Саксо Банк-Тинкоф Банк 401 Контадор (290), Мајка (30), Тосато (30), К. А. Серенсен (30), Х. Х. Аедо (21) 0
16 Вакансолел-ДКМ 364 Де Гент (134), Вестра (97), Хогерланд (51), Марчињски (45), Маркато (37) 0
17 Аг2р-Ла Мондијал 315 Ночентини (162), Роуш (63), Перо (42), Гадре (33), Белети (15) 0
18 ФДЖ-БигМет 246 Демар (87), Пино (85), Жанесон (40), Федриго (20), Ладану (14) 0

Национален[уреди | уреди извор]

Националниот пореди се пресметува со додавање на бодовите од првите пет возачи регистрирани во соодветната нација во табелата. Националниот поредок до 21. трка Класика де Сан Себастијан се користи за да се утврди колку возачи државата може да има возачи на Светското првенство.

Место Народ Бодови Први пет возачи
1  Шпанија 1889 Родригес (692), Валверде (394), Контадор (290), С. Санчез (332), Фреир (181)
2  Обединето Кралство 1163 Вигинс (601), Фрум (376), Кевендиш (128), Свифт (36), Томас (22)
3  Италија 1115 Нибали (400), Кунего (184), Скарпони (184), Мозер (175), Балан (172)
4  Белгија 1014 Бонен (410), Ван ден Брук (237), Де Гент (134), Ван Авермат (121), Жилбер (112)
5  Австралија 962 Геранс (390), Роџерс (194), Еванс (182), Гос (114), Порт (82)
6  Холандија 733 Молема (194), Терпстра (160), Бом (148), Гесинк (134), Вестра (97)
7  САД 530 Ван Гардерен (160), Талански (145), Хорнер (120), Лајпхајмер (75), Даниелсон (30)
8  Норвешка 449 Боасон Хаген (317), Нордхауг (122), Кристоф (9), Хушовд (1)
9  Германија 447 Т. Мартин (171), Грајпел (162), Гердеман (51), Кледен (40), Вегман (23)
10  Португалија 412 Кошта (320), Машадо (92)
11  Колумбија 404 Уран (199), Енао (194), Кинтана (6), , Анакона (4), Сармиенто (1)
12  Франција 367 Шаванел (113), Демар (87), Пино (85), Перо (42), Жанесон (40)/Ле Мевел (40) (40 секој, само еднаш се сметаат за пласманот)
13  Словачка 361 Саган (351), Велитс (10)
14  Швајцарија 357 Албасини (183), Канчелара (134), Цауг (20), Чоп (18), Франк (2)
15  Канада 278 Хесједал (241), Тафт (37)
 • Возачи од 35 држави освоиле бодови.

Напредок во водството[уреди | уреди извор]

Настан
(Победник)
Поединечен Екипен Национален
Тур Даун Андер
(Сајмон Геранс)
Сајмон Геранс РадиоШек-Нисан Австралија
Париз-Ница
(Бредли Вигинс)
Алехандро Валверде Тим Скај Шпанија
Тирено-Адријатико
(Винченцо Нибали)
РадиоШек-Нисан
Милано-Санремо
(Сајмон Геранс)
Сајмон Геранс Италија
E3 Харелбеке
(Том Бонен)
Шпанија
Волта а Каталуња
(Михаел Албасини)
ГринЕЏ
Гент-Вевелгем
(Том Бонен)
Тим Скај
Трка околу Фландрија
(Том Бонен)
Том Бонен Ликвигас-Канондејл Белгија
Трка околу Баскија
(Самуел Санчес)
Омега Парма-Квик Степ Шпанија
Париз-Рубе
(Том Бонен)
Амстел Голд Рејс
(Енрико Гаспарото)
Флеш Валон
(Хоаким Родригес)
Лиеж-Бастон-Лиеж
(Максим Иглински)
Тур де Романди
(Бредли Вигинс)
Џиро д’Италија
(Рајдер Хесједал)
Хоаким Родригес Катјуша
Критериум ду Дофине
(Бредли Вигинс)
Тим Скај
Тур де Свис
(Руј Кошта)
Трка околу Полска
(Морено Мозер)
Тур де Франс
(Бредли Вигинс)
Бредли Вигинс
Енеко Тур
(Ларс Бом)
Класика де Сан Себастијан
(Луис Леон Санчес)
Ватенфал Класик
(Арно Демар)
ГП Уест-Франција
(Едвалд Боасон Хаген)
Гран при Квебек
(Сајмон Геранс)
Вуелта а Еспања
(Алберто Контадор)
Гран при Монтреал
(Ларс Петер Нордхауг)
Светски хронометарски првенства
(Омега Парма-Квик Степ)
Џиро ди Ломбардија
(Хоаким Родригес)
Хоаким Родригес
Трка околу Пекинг
(Тони Мартин)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „UCI ја одложува Трка околу Хангџоу“. Cyclingnews.com. Посетено на 29 август 2012.
 2. „Светска турнеја на UCI ѝ додели лиценца на Трката околу Хангџоу, додека на пет други трки им ги обнови нивните лиценци“. UCI.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. 26 јуни 2012. Посетено на 26 јуни 2012.
 3. „Бодовна скала“. Архивирано од изворникот на 2014-07-12. Посетено на 2011-10-19.
 4. 4,0 4,1 Возачи од професионални континентални UCI екипи не можат да добиваат бодови во рамките на натпреварувањата на Светската турнеја.
 5. Team Time Trial competitions guide, UCI
 6. „Светска турнеја на UCI ранкинг - 2012“. UCI. Архивирано од изворникот на 2012-04-18.
 7. http://www.cyclingnews.com/news/evans-martin-tied-in-worldtour
 8. Меѓу овие возачи, од 9 различни екипи, е Тома Веклер, чии 156 бода ќе го сместат на 33. место во поединечниот пласман. Вклучувањето на овие возачи во националниот пласман ќе ја поместат Франција на седмото, Колумбија на 12., а Чешка би била 15.; во екипниот пласман, Тим Јуропкар би бил 15., а Фарнезе Вини-Селе Италија 19..
 9. „UCI WorldTour Ranking - 2012: Team“. Светска турнеја на UCI. Infostrada Sports; Меѓународен велосипедистички сојуз. 13 октомври 2012. Архивирано од изворникот на 2014-10-21. Посетено на 13 октомври 2012.