Кристоф ле Мевел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кристоф ле Мевел
Ле Мевел на Јапонскиот куп 2012
Лични податоци
Цело име Кристоф ле Мевел
Роден 11 септември 1980 (1980-09-11) (38 г.)
Ланион,  Франција
Висина 1,74 м
Маса 61 кг
Податоци за клубот
Мом. клуб Пензиониран
Дисциплина Друмски велосипедизам
Улога Возач
Вид на возач Универзален возач
Професионални клубови
2002–2008
2009–2010
2011–2012
2013–2014
Кредит Агрикол
Франсес де же
Гармин-Сервело
Кофидис
Значајни победи
Џиро д’Италија, 1 етапа

Кристоф ле Мевел (француски: Christophe Le Mével; р. 11 септември 1980 во Ланион) — поранешен француски професионален друмски велосипедист, кој професионално настапувал во периодот 2002-2014 година. Пред неговото повлекување возел за професионалната континентална екипа Кофидис.[1]

Ле Мевел го напуштил Гармин-Шарп на крајот на сезоната 2012 и се приклучил на Кофидис на двегодишен договор од сезоната 2013.[1] Се повлекол од велосипедизмот во ноември 2014 година.[2]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2005
1. Етапа 16 Џиро д’Италија
2. Краен пласман Париз-Корез
2009
10. Краен пласман Тур де Франс
2010
1. Краен пласман Тур ду Хаут Вар
1. Етапа 2
2011
9. Флеш Валон
2012
4. Класика де Сан Себастијан
2013
8. Тур ду Финистер
2014
6. Гран при де ла Вил де Лил

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014
Jersey pink.svg Џиро 26 15
Jersey yellow.svg Тур 76 СО 40 9 42 СО
Jersey red.svg Вуелта 66 14 40 31 22

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Ле Мевел потпиша за Кофидис“, „Cycling News“, Future Publishing Limited, 18 август 2012 (посет. 20 август 2012 г).
  2. http://www.cyclingnews.com/news/le-mevel-announces-retirement

Надворешни врски[уреди | уреди извор]