Класика де Сан Себастијан 2012

Од Википедија — слободната енциклопедија
Класика де Сан Себастијан 2012
Светска турнеја на UCI 2012, трка 21 од 29
Детали за трката
Date 14 август 2012
Растојание 234 км
Време 5ч 55' 34" (24,54 км/ч)
Добитници на наградите
Победник  Луис Леон Санчес (Шпанија) (Рабобанк)
Втор  Сајмон Геранс (Австралија) (Орика-ГринЕЏ)
Трет  Џани Мерсман (Белгија) (Лото-Белисол)
2011
2013

Класика де Сан Себастијан 2012 било 32. издание на Класика де Сан Себастијан, еднодневна велосипедска трка. Била одржана на 14 августр 2012 на растојание од 234 километри, започнувајќи и завршувајќи во Сан Себастијан, во Баскија, Шпанија. Била 21. трка од сезоната 2012 во Светската турнеја.

Трката била освоена по вторпат за три година од возачот на Рабобанк Луис Леон Санчес, откако направил напад во подножјето на Алто де Аркале.[1] Второпласиран бил возачот на Орика-ГринЕЏ Сајмон Геранс,[2] додека Џани Мерсман го заокружил подиумот, завршувајќи на третото место за Лото-Белисол.[3][4]

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Класика де Сан Себастијан е дел од Светската турнеја, сите 18 UCI ProTeam екипи биле повикани автоматски и се обврзани да испратат свој состав. Две други екипи – Андалусија и Каха Рурал-Сегурос РГА – биле дополнителни на трката и со тоа се создала главната група од 20 екипи.

Екипите кои настапиле на трката биле:[5]

Резултати[уреди | уреди извор]

[6]

Велосипедист Екипа Време Светска турнеја на UCI
бодови
1  Луис Леон Санчес (ШПА) Рабобанк 5ч 55' 34" 80
2  Сајмон Геранс (АВС) Орика-ГринЕЏ + 7" 60
3  Џани Мерсман (БЕЛ) Омега Парма-Лото + 7" 50
4  Кристоф ле Мевел (ФРА) Гармин-Шарп + 7" 40
5  Бауке Молема (ХОЛ) Рабобанк + 7" 30
6  Мауро Сантамброџо (ИТА) Аксент.џобс-Вилемс Веранда + 7" 22
7  Мадс Кристенсен (ДАН) Тим Саксо Банк-Тинкоф Банк + 7" 14
8  Хоаким Родригес (ШПА) Катјуша + 7" 10
9  Хавиер Флоренсио (ШПА) Катјуша + 7" 6
10  Диего Улиси (ИТА) Лампре-ИСД + 7" 2

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Бенсон, Даниел (14 август 2012). „Луис Леон Санчес победил по вторпат на Сан Себастијан“. Cycling News. Future Publishing Limited. Посетено на 14 август 2012.
  2. „Санчес победил на Класика де Сан Себастијан“. Yahoo! Eurosport. TF1 Group. 14 август 2012. Посетено на 14 август 2012.
  3. „Санчес победил на Класика де Сан Себастијан 2012“. VeloNews. Competitor Group, Inc. 14 август 2012. Посетено на 14 август 2012.
  4. Аткинс, Бен (14 август 2012). „Луис Леон Санчес направил успешно бегство за втора победа на Класика де Сан Себастијан“. VeloNation. VeloNation LLC. Посетено на 14 август 2012.
  5. „Почетна список на Класика де Сан Себастијан 2012“. Cycling News. Future Publishing Limited. Посетено на 14 август 2012.
  6. „UCI WorldTour Ranking #20 - Clasica Ciclista San Sebastian (ESP/UWT)“. Меѓународен велосипедистички сојуз. Infostrada Sports. 14 август 2012. Архивирано од изворникот на 2013-10-23. Посетено на 14 август 2012.