Париз-Рубе 2012

Од Википедија — слободната енциклопедија
Париз-Рубе 2012
Светска турнеја на UCI 2012, трка 10 од 28
Том Бонен, Јохан Вансумерен и Бернхард Ајзел
Детали за трката
Date 8 април 2012 (2012-04-08)
Растојание 257,5 км
Време 5ч 55' 22" (27,015 км/ч)
Добитници на наградите
Победник  Том Бонен (БЕЛ) (Омега Парма-Квик Степ)
Втор  Себастјен Тиржо (ФРА) (Тим Јуропкар)
Трет  Алесандро Балан (ИТА) (Аксент.џобс-Вилемс Веранда)
2011
2013

Париз-Рубе 2012 било 110. издание на еднодневната велосипедска трка Париз-Рубе, често позната како Пеколот на Северот. Била одржана на 8 април 2012 на растојание од 257,5 километри и била десетта трка во сезоната 2012 на Светската турнеја.

Возачот на Омега Парма-Квик Степ Том Бонен ја освоил трката по четврти пат со што го изедначил рекордот,[1] откако направил бегство од групата со колегата Ники Терпстра на околу 50 километри до целта; потоа Терпстра не го издржал темпото на Бонен, со што Бонен продолжил сам до победа во Рубе со предност од околу една и пол минути. Второто место било одредено со спринтерска завршница од возачот на Тим Јуропкар Себастјен Тиржо, само неколку сантиметри пред Алесандро Балан од Аксент.џобс-Вилемс Веранда.[2]

Екипи[уреди | уреди извор]

Возачи од 25 екипи земале дел од Париз-Рубе 2012. Тие биле:[3]

Екипи за Париз-Рубе

Дополнителни покани

Резултати[уреди | уреди извор]

[4]

Возач Екипи Време
1  Том Бонен (БЕЛ) Омега Парма-Квик Степ 5ч 55' 22"
2  Себастјен Тиржо (ФРА) Тим Јуропкар + 1' 39"
3  Алесандро Балан (ИТА) Аксент.џобс-Вилемс Веранда + 1' 39"
4  Хуан Антонио Флеча (ШПА) Тим Скај + 1' 39"
5  Ники Терпстра (ХОЛ) Омега Парма-Квик Степ + 1' 39"
6  Ларс Бом (ХОЛ) Рабобанк + 1' 43"
7  Матео Тосато (ИТА) Тим Саксо Банк + 3' 31"
8  Метју Хејман (АВС) Тим Скај + 3' 31"
9  Јохан Вансумерен (БЕЛ) Гармин-Баракуда + 3' 31"
10  Мартен Винант (БЕЛ) Рабобанк + 3' 31"

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Вин, Најџел (8 април 2012). „Бонен победи на Париз-Рубе 2012 со несопирливиот соло-напад“. Cycling Weekly. IPC Media Limited. Посетено на 8 април 2012.
  2. „Бонен триумфирал на Париз-Рубе“. Cycling News. Future Publishing Limited. 8 април 2012. Архивирано од изворникот на 2013-04-10. Посетено на 8 април 2012.
  3. „Нема Париз-Рубе за Леиф Хост“. Sporza.be (холандски). Sporza.be. 19 март 2012. Посетено на 19 март 2012.
  4. „Поредок“. Париз-Рубе. Amaury Sport Organisation. 8 април 2012. Посетено на 8 април 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]