Флеш Валон 2012

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Флеш Валон 2012
Светска турнеја UCI 2012, трка 12 од 28
Fleche wallonne route 2011.png
Рута на Флеш Валон 2012
Детали за трката
Date 18 април 2012
Растојание 194 км
Време 4ч 45' 41" (25.317 км/ч)
Добитници на наградите
Победник  Хоаким Родригез (ШПА) (Катјуша)
Втор  Михаел Албасини (ШВА) (ГринЕЏ)
Трет  Филип Жилбер (BEL) (БМЦ Рејсинг Тим)
2011
2013

Флеш Валон 2012 било 76. издание на Флеш Валон, еднодневна велосипедска трка. Била одржана на 18 април 2012 на растојание од 194 километри и била дванаесетта трка од оваа сезона во Светската турнеја.

Трката била освоена од возачот на Катјуша Хоаким Родригез – порано на двапати на второто место во трката – откако направил напад при крај на трката на Мир де Хиј.[1] Второто место му припаднало на Михаел Албасини од ГринЕЏ,[2] додека бранителот на титулата од минатата година Филип Жилбер го заокружил подиумот за БМЦ Рејсинг Тим.[3][4]

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Флеш Валон е настан од Светската турнеја, сите 18 UCI ProTeam екипи биле повикани автоматски и се обврзани да испратат екипа. Седум други екипи биле повикани дополнително во трката,[5] и така се создала главната група од 25 екипи.

Екипите, кои се натпреварувале на трката биле:[6]

Резултати[уреди | уреди извор]

[7][8]

Возач Екипа Време Светска турнеја
бодови
1  Хоаким Родригез (ШПА) Катјуша 4ч 45' 41" 80
2  Михаел Албасини (ШВА) ГринЕЏ + 4" 60
3  Филип Жилбер (БЕЛ) БМЦ Рејсинг Тим + 4" 50
4  Јеле Ванендерт (БЕЛ) Лото-Белисол + 4" 40
5  Роберт Кишерловски (ХРВ) Астана + 7" 30
6  Даниел Мартин (ИРС) Гармин-Баракуда + 9" 22
7  Бауке Молема (ХОЛ) Рабобанк + 9" 14
8  Винченцо Нибали (ИТА) Ликвигас-Канондејл + 9" 10
9  Диего Улиси (ИТА) Лампре-ИСД + 9" 6
10  Јурген ван ден Брук (БЕЛ) Лото-Белисол + 11" 2

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Родригез победи на Флеш Валон“, „Cycling News“, Future Publishing Limited, 18 април 2012 (посет. 18 април 2012 г).
  2. Родригез освои соло-победа на Флеш Валон“, „Yahoo! Eurosport“, TF1 Group, 18 април 2012 (посет. 18 април 2012 г).
  3. Родригез го освои Флеш Валон“, „VeloNews“, Competitor Group, Inc., 18 април 2012 (посет. 18 април 2012 г).
  4. Аткинс, Бен. „Хоаким Родригез со спринт до првата победа на Флеш Валон“, „VeloNation“, VeloNation LLC, 18 април 2012 (посет. 18 април 2012 г).
  5. Доделени поканите за Флеш Валон и Лиеж-Бастон-Лиеж“, „Cycling News“, Future Publishing Limited, 29 февруари 2012 (посет. 18 април 2012 г).
  6. „Избор на екипи за Флеш Валон“. Флеш Валон. Amaury Sport Organisation. 29 февруари 2012. конс. 17 април 2012. 
  7. „Поредок“. Флеш Валон. Amaury Sport Organisation. 18 април 2012. конс. 18 април 2012. 
  8. „Светска турнеја UCI #11 – Флеш Валон (BEL/UWT)“. Меѓународен велосипедистички сојуз. Infostrada Sports. 18 април 2012. конс. 18 април 2012. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]