Флеш Валон 2020

Од Википедија — слободната енциклопедија
Флеш Валон 2020 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание84. Флеш Валон
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2020 1.UWT
Датум30 септември 2020
Растојание202 км
ДржаваBEL Белгија
ПоаѓалиштеЕрв
ОдредиштеМур де Хуј
Екипи25
Возачи на почеток169
Возачи на крај143
Просечна брзина41,896 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникSUI Марк Хирши (Санвеб) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранFRA Беноа Конфруа (АГ2Р Ла Мондијал) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранCAN Мајкл Вудс (ЕФ Про Сајклинг) Wikidata-logo S.svg
◀20192021▶
Commons-logo.svgДокументација Wikidata-logo S.svg

Флеш Валон 2020 — 84. издание на велосипедската еднодневна трка Флеш Валон, која првично требала да се одржи на 22 април во Белгија,[1] но била одложена поради пандемијата на КОВИД-19. Била повторно закажана за 30 септември, како петнаесетта трка во рамки на Светската турнеја.

Била освоена од Марк Хирши.[2]

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Флеш Валон е настан од Светската турнеја, сите деветнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[3] Шест професионални континентални екипи биле дополнително поканети, со што била заокружена главната група од 25 екипи.[4]

Екипи од Светската турнеја на UCI (19)ProTeams (6)

Поредок[уреди | уреди извор]

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

[5]

Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. SUI Марк Хирши Санвеб4ч 49' 17
2. FRA Беноа Конфруа АГ2Р Ла Мондијал+ 0
3. CAN Мајкл Вудс ЕФ Про Сајклинг+ 0
4. FRA Варан Баргиј Аркеа-Самсик+ 0
5. IRL Даниел Мартин Израел старт-ап нејшн+ 0
6. POL Михал Квјатковски Инеос Гренадиерс+ 0
7. AUT Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 5
8. AUS Ричи Порт Трек-Сегафредо+ 5
9. SLO Тадеј Погачар ОАЕ Емирати+ 5
10. GER Зимон Гешке ССС+ 10
Извор: ProCyclingStats


Список на учесници[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Arthurs-Brennan, Michelle (23 April 2019). „La Flèche Wallonne 2020: all you need to know“. Cycling Weekly.
  2. Benson, Daniel (30 September 2020). „Hirschi conquers Mur de Huy to win La Flèche Wallonne“. CyclingNews. Посетено на 30 September 2020.
  3. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
  4. „La Flèche Wallone 2020 Startlist“. procyclingstats.com. Посетено на 22 January 2020.
  5. „Флеш Валон 2020“. ProCycling.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]