Прејди на содржината

Флеш Валон 2013

Од Википедија — слободната енциклопедија
Флеш Валон 2013
Светска турнеја на UCI 2013, трка 12 од 28
Детали за трката
Date 17 април 2013
Растојание 205 км
Време 4ч 52' 33" (26 км/ч)
Добитници на наградите
Победник  Даниел Морено (ШПА) (Катјуша)
Втор  Серхио Енао (КОЛ) (Тим Скај)
Трет  Карлос Бетанкур (КОЛ) (Аг2р-Ла Мондијал)
2012
2014

Флеш Валон 2013 било 77. издание на еднодневната велосипедска трка Флеш Валон. Била одржана на 17 април 2013 на растојание од 205 километри и била дванаесетта трка во сезоната на Светската турнеја.

Бидејќи Флеш Валон е настан во Светската турнеја на UCI, сите 19 UCI World Tour екипи се автоматски повикани и се обврзани да испратат свој состав. Шест други екипи добиле специјални покани за учество на трката и со тоа била создадена главната група од 25 екипи.[1]

UCI World Tour екипи кои учествувале на трката биле:

Екипи со специјални покани биле:

Резултати

[уреди | уреди извор]
Велосипедист Екипа Време Бодови за
Светската турнеја
1  Даниел Морено (ШПА) Катјуша 4ч 52' 33" 80
2  Серхио Енао (КОЛ) Тим Скај + 3" 60
3  Карлос Бетанкур (КОЛ) Аг2р-Ла Мондијал + 3" 50
4  Даниел Мартин (ИРС) Гармин-Шарп + 3" 40
5  Михал Квјатковски (ПОЛ) Омега Парма-Квик Степ + 3" 30
6  Хоаким Родригес (ШПА) Катјуша + 8" 22
7  Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим + 8" 14
8  Игор Антон (ШПА) Еускалтел-Еускади + 8" 10
9  Бауке Молема (ХОЛ) Бланко Про Сајклинг + 8" 6
10  Риналдо Ночентини (ИТА) Аг2р-Ла Мондијал + 8" 2
  1. „Екипи“. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 2013-04-17.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]