Волта а Каталуња 2013

Од Википедија — слободната енциклопедија
Волта а Каталуња 2013
Светска турнеја на UCI 2013, трка 5 од 28
Детали за трката
Датум(и) 18–24 март 2013
Етапи 7
Растојание 1.175,9 км
Време 29ч 02' 25"[1] (25,161 км/ч)
Добитници на наградите
Победник  Даниел Мартин (Ирска) (Гармин-Шарп)
Втор  Хоаким Родригес (Шпанија) (Катјуша)
Трет  Микеле Скарпони (Италија) (Лампре-Мерида)

Планински  Кристијано Салерно (Италија) (Канондејл)
Спринтерски  Кристијан Мајер (Канада) (Орика-ГринЕЏ)
Екипен Гармин-Шарп
2012
2014
Тура низ Каталонија 2013. Даниел Мартин, Хоаким Родригес и Микеле Скарпони
Тура низ Каталонија 2013. Даниел Мартин, Хоаким Родригес и Микеле Скарпони.

Волта а Каталуња 2013 било 93. издание на велосипедската етапна трка Волта а Каталуња. Започнала на 18 март во Калеља и завршила на 24 март во Барселона и се состоела од седум етапи. Претставувала петта трка во сезоната на Светската турнеја.

Трката била освоена од Ирецот Даниел Мартин од екипата Гармин-Шарп,[2] кој го презел водството по освојувањето на кралската етапа, четврта на трката, и го одржувал водството на трката до крајот. Како последица, Мартин, кој претходно на двапати завршувал на второто место и на четвртото место во претходните четири години,[3] станал вториот ирски возачи кој победил на трката по Шон Кели, кој победил на трката во 1984 и 1986.[4] Мартин го освоил генералниот пласман со 17 секунди предност пред второпласираниот Хоаким Родригес (Катјуша),[5] додека возачот на Лампре-Мерида Микеле Скарпони го заокружил подиумот, 17 секунди зад Родригес и 34 секунди зад Мартин; Скарпони ја започнал последната етапа на петтото место, но се поместил по успешниот напад на последните кругови на ридот Монжуик во Барселона.[6]

Другите пласмани на трката биле предводени од членови на бегството во воведната етапа; возачот на Канондејл Кристијано Салерно бил победник на црвената маичка во планинскиот пласман,[7] додека Кристијан Мајер (Орика-ГринЕЏ) бил победник на белата маичка за спринтерскиот пласман, како и жолтата маичка за специјалниот спринтерски пласман во чест на 100. издание на Тур де Франс, кое ќе се одржи подоцна во годината.[8] Гармин-Шарп биле победници на екипниот пласман,[9] откако Том Даниелсон исто така се пласирал во првите десет.

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Волта а Каталуња е настан од Светската турнеја на UCI, сите UCI World Tour екипи се повикани автоматски и се обврзани да испратат свој состав. Првично, осумнаесет UCI World Tour екипи биле поканети на трката, како и четири други екипи со специјална покана и со тоа била создадена главната група од 22 екипи. Подоцна, Катјуша го повратила својот UCI World Tour статус по жалбата до Арбитражниот суд за спорт.[10][11]

Екипите кои настапувале на трката се:[12]

Етапи[уреди | уреди извор]

Етапа 1[уреди | уреди извор]

18 март 2013 - Калеља до Калеља, 153,3 км[13]
Резултат од етапа 1
Возач Екипа Време
1  Џани Мерсман (БЕЛ) Омега Парма-Квик Степ 3ч 55' 56"
2  Валерио Ањоли (ИТА) Астана и.в.
3  Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим и.в.
4  Даниел Мартин (ИРС) Гармин-Шарп и.в.
5  Данило Вис (ШВА) Аксент Џобс-Ванти и.в.
6  Бредли Вигинс (ВБР) Тим Скај и.в.
7  Роберт Гесинк (ХОЛ) Бланко Про Сајклинг и.в.
8  Хоаким Родригес (ШПА) Катјуша и.в.
9  Микеле Скарпони (ИТА) Лампре-Мерида и.в.
10  Давид Лопес (ШПА) Тим Скај и.в.
Генералниот пласман по етапата 1
Возач Екипа Време
1  Џани Мерсман (БЕЛ) Омега Парма-Квик Степ 3ч 55' 46"
2  Валерио Ањоли (ИТА) Астана + 4"
3  Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим + 6"
4  Даниел Мартин (ИРС) Гармин-Шарп + 10"
5  Данило Вис (ШВА) Аксент Џобс-Ванти + 10"
6  Бредли Вигинс (ВБР) Тим Скај + 10"
7  Роберт Гесинк (ХОЛ) Бланко Про Сајклинг + 10"
8  Хоаким Родригес (ШПА) Катјуша + 10"
9  Микеле Скарпони (ИТА) Лампре-Мерида + 10"
10  Давид Лопес (ШПА) Тим Скај + 10"

Етапа 2[уреди | уреди извор]

19 март 2013 - Жирона до Бањолес, 160,7 км[14]
Резултат од етапа 2
Возач Екипа Време
1  Џани Мерсман (БЕЛ) Омега Парма-Квик Степ 3ч 48' 10"
2  Даниеле Рато (ИТА) Канондејл и.в.
3  Брет Ланкастер (АВС) Орика-ГринЕЏ и.в.
4  Самуел Димулен (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал и.в.
5  Роберт Вагнер (ГЕР) Бланко Про Сајклинг и.в.
6  Жилјен Симон (ФРА) Сожасен и.в.
7  Мауриц Ламертинк (ХОЛ) Вакансолел-ДКМ и.в.
8  Лорен Пишон (ФРА) ФДЖ и.в.
9  Данило Вис (ШВА) Аксент Џобс-Ванти и.в.
10  Мануеле Мори (ИТА) Лампре-Мерида и.в.
Генерален пласман по етапата 2
Возач Екипа Време
1  Џани Мерсман (БЕЛ) Омега Парма-Квик Степ 7ч 43' 46"
2  Валерио Ањоли (ИТА) Астана + 14"
3  Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим + 16"
4  Данило Вис (ШВА) Аксент Џобс-Ванти + 20"
5  Роберт Гесинк (ХОЛ) Бланко Про Сајклинг + 20"
6  Дарио Каталдо (ИТА) Тим Скај + 20"
7  Давид Лопес (ШПА) Тим Скај + 20"
8  Бредли Вигинс (ВБР) Тим Скај + 20"
9  Хосе Ерада (ШПА) Мовистар Тим + 20"
10  Даниел Мартин (ИРС) Гармин-Шарп + 20"

Етапа 3[уреди | уреди извор]

20 март 2013 - Вилдререс до Валтер 2000Сеткасес, 180,1 км[14]
Резултат од етапа 3
Возач Екипа Време
1  Наиро Кинтана (КОЛ) Мовистар Тим 5ч 01' 20"
2  Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим + 6"
3  Хоаким Родригес (ШПА) Катјуша + 6"
4  Бредли Вигинс (ВБР) Тим Скај + 6"
5  Тибо Пино (ФРА) ФДЖ + 9"
6  Питер Стетина (САД) Гармин-Шарп + 9"
7  Микеле Скарпони (ИТА) Лампре-Мерида + 9"
8  Пшемислав Њемјец (ПОЛ) Лампре-Мерида + 9"
9  Ригоберто Уран (КОЛ) Тим Скај + 9"
10  Доменико Поцовиво (ИТА) Аг2р-Ла Мондијал + 21"
Генерален пласман по етапата 3
Возач Екипа Време
1  Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим 12ч 45' 22"
2  Хоаким Родригес (ШПА) Катјуша + 6"
3  Бредли Вигинс (ВБР) Тим Скај + 10"
4  Микеле Скарпони (ИТА) Лампре-Мерида + 13"
5  Пшемислав Њемјец (ПОЛ) Лампре-Мерида + 13"
6  Наиро Кинтана (КОЛ) Мовистар Тим + 22"
7  Роберт Гесинк (ХОЛ) Бланко Про Сајклинг + 36"
8  Давид Лопес (ШПА) Тим Скај + 36"
9  Даниел Мартин (ИРС) Гармин-Шарп + 36"
10  Питер Стетина (САД) Гармин-Шарп + 41"

Етапа 4[уреди | уреди извор]

21 март 2013 - ЉанарсВал де Кампродон до Порт ЕнеРијалп, 217,7 км[14]
Резултат од етапа 4
Возач Екипа Време
1  Даниел Мартин (ИРС) Гармин-Шарп 6ч 02' 40"
2  Хоаким Родригес (ШПА) Катјуша + 36"
3  Наиро Кинтана (КОЛ) Мовистар Тим + 36"
4  Јурген ван ден Брук (БЕЛ) Лото-Белисол + 47"
5  Роберт Гесинк (ХОЛ) Бланко Про Сајклинг + 51"
6  Бредли Вигинс (ВБР) Тим Скај + 1' 02"
7  Питер Стетина (САД) Гармин-Шарп + 1' 02"
8  Микеле Скарпони (ИТА) Лампре-Мерида + 1' 02"
9  Том Даниелсон (САД) Гармин-Шарп + 1' 02"
10  Тибо Пино (ФРА) ФДЖ + 1' 08"
Генерален пласман по етапата 4
Возач Екипа Време
1  Даниел Мартин (ИРС) Гармин-Шарп 18ч 48' 38"
2  Хоаким Родригес (ШПА) Катјуша + 10"
3  Наиро Кинтана (КОЛ) Мовистар Тим + 32"
4  Бредли Вигинс (ВБР) Тим Скај + 36"
5  Микеле Скарпони (ИТА) Лампре-Мерида + 39"
6  Роберт Гесинк (ХОЛ) Бланко Про Сајклинг + 51"
7  Пшемислав Њемјец (ПОЛ) Лампре-Мерида + 1' 00"
8  Питер Стетина (САД) Гармин-Шарп + 1' 07"
9  Тибо Пино (ФРА) ФДЖ + 1' 13"
10  Јурген ван ден Брук (БЕЛ) Лото-Белисол + 1' 15"

Етапа 5[уреди | уреди извор]

22 март 2013 - Ријалп до Љеида, 156,5 км[14]
Резултат од етапа 5
Возач Екипа Време
1  Франсоа Паризјен (КАН) Аргос-Шимано 6ч 02' 40"
2  Самуел Димулен (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал и.в.
3  Стефан Пулис (ФРА) Кофидис и.в.
4  Даниеле Рато (ИТА) Канондејл и.в.
5  Данило Вис (ШВА) Аксент Џобс-Ванти и.в.
6  Ендру Фен (ВБР) Омега Парма-Квик Степ и.в.
7  Џани Мерсман (БЕЛ) Омега Парма-Квик Степ и.в.
8  Мауриц Ламертинк (ХОЛ) Вакансолел-ДКМ и.в.
9  Даниел Мартин (ИРС) Гармин-Шарп и.в.
10  Тома Дамизо (ФРА) Аргос-Шимано и.в.
Генерален пласман по етапата 5
Возач Екипа Време
1  Даниел Мартин (ИРС) Гармин-Шарп 18ч 48' 38"
2  Хоаким Родригес (ШПА) Катјуша + 14"
3  Наиро Кинтана (КОЛ) Мовистар Тим + 36"
4  Бредли Вигинс (ВБР) Тим Скај + 42"
5  Микеле Скарпони (ИТА) Лампре-Мерида + 47"
6  Роберт Гесинк (ХОЛ) Бланко Про Сајклинг + 59"
7  Пшемислав Њемјец (ПОЛ) Лампре-Мерида + 1' 10"
8  Питер Стетина (САД) Гармин-Шарп + 1' 17"
9  Тибо Пино (ФРА) ФДЖ + 1' 23"
10  Јурген ван ден Брук (БЕЛ) Лото-Белисол + 1' 25"

Етапа 6[уреди | уреди извор]

23 март 2013 - Алмаселес до Валс, 178,7 км[14]
Резултат од етапа 6
Возач Екипа Време
1  Сајмон Геранс (АВС) Орика-ГринЕЏ 3ч 55' 46"
2  Џани Мерсман (БЕЛ) Омега Парма-Квик Степ и.в.
3  Самуел Димулен (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал и.в.
4  Даниеле Рато (ИТА) Канондејл и.в.
5  Данило Вис (ШВА) Аксент Џобс-Ванти и.в.
6  Жилјен Симон (ФРА) Сожасен и.в.
7  Даниел Морено (ШПА) Катјуша и.в.
8  Хоаким Родригес (ШПА) Катјуша и.в.
9  Јакоб Фуглсанг (ДАН) Астана и.в.
10  Ригоберто Уран (КОЛ) Тим Скај и.в.
Генерален пласман по етапата 6
Возач Екипа Време
1  Даниел Мартин (ИРС) Гармин-Шарп 26ч 16' 22"
2  Хоаким Родригес (ШПА) Катјуша + 17"
3  Наиро Кинтана (КОЛ) Мовистар Тим + 45"
4  Бредли Вигинс (ВБР) Тим Скај + 54"
5  Микеле Скарпони (ИТА) Лампре-Мерида + 55"
6  Роберт Гесинк (ХОЛ) Бланко Про Сајклинг + 1' 07"
7  Пшемислав Њемјец (ПОЛ) Лампре-Мерида + 1' 18"
8  Тибо Пино (ФРА) ФДЖ + 1' 26"
9  Јурген ван ден Брук (БЕЛ) Лото-Белисол + 1' 28"
10  Питер Стетина (САД) Гармин-Шарп + 1' 30"

Етапа 7[уреди | уреди извор]

24 март 2013 - Ел Вендрел до БарселонаМонжуик, 122,2 км[14]
Резултат од етапа 7
Возач Екипа Време
1  Томас де Гент (БЕЛ) Вакансолел-ДКМ 2ч 45' 42"
2  Давид Лопес (ШПА) Тим Скај и.в.
3  Роберт Кишерловски (ХРВ) РадиоШек-Леопард и.в.
4  Микеле Скарпони (ИТА) Лампре-Мерида и.в.
5  Самуел Димулен (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 21"
6  Жилјен Симон (ФРА) Сожасен + 21"
7  Мануеле Мори (ИТА) Лампре-Мерида + 21"
8  Травис Мајер (АВС) Орика-ГринЕЏ + 21"
9  Џанлука Брамбила (ИТА) Омега Парма-Квик Степ + 21"
10  Јакоб Фуглсанг (ДАН) Астана + 21"
Краен генерален пласман
Возач Екипа Време
1  Даниел Мартин (ИРС) Гармин-Шарп 29ч 02' 25"
2  Хоаким Родригес (ШПА) Катјуша + 17"
3  Микеле Скарпони (ИТА) Лампре-Мерида + 34"
4  Наиро Кинтана (КОЛ) Мовистар Тим + 45"
5  Бредли Вигинс (ВБР) Тим Скај + 54"
6  Роберт Гесинк (ХОЛ) Бланко Про Сајклинг + 1' 07"
7  Пшемислав Њемјец (ПОЛ) Лампре-Мерида + 1' 18"
8  Тибо Пино (ФРА) ФДЖ + 1' 26"
9  Јурген ван ден Брук (БЕЛ) Лото-Белисол + 1' 28"
10  Том Даниелсон (САД) Гармин-Шарп + 1' 41"

Поредок[уреди | уреди извор]

Етапа Победник Генерален пласман
Планински пласман
Црвена маичка
Спринтерски пласман
Сина маичка
Специјален спринтерски пласман
Екипен пласман
1 Џани Мерсман Џани Мерсман Кристијано Салерно Кристијан Мајер Кристијан Мајер Тим Скај
2 Џани Мерсман
3 Наиро Кинтана Алехандро Валверде
4 Даниел Мартин Даниел Мартин Гармин-Шарп
5 Франсоа Паризјен
6 Сајмон Геранс
7 Томас де Гент
На крај Даниел Мартин Кристијано Салерно Кристијан Мајер Кристијан Мајер Гармин-Шарп

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „93ª Volta a Catalunya: General Individual“. Edosof (шпански). AS&A. 24 март 2013. Архивирано од изворникот на 2013-04-10. Посетено на 24 март 2013.
 2. Николсон, Енди (24 март 2013). „Ден Мартин се одржа пред Хоаким Родригес за победа на Волта а Каталуња“. The Guardian. Guardian Media Group. Посетено на 24 март 2013.
 3. „Мартин победи на Волта а Каталуња додека Де Гент ја освои последната етапа“. Yahoo! Eurosport. TF1 Group. Reuters. 24 март 2013. Посетено на 24 март 2013.
 4. „Ирецот Ден Мартин се одбрани пред Хоаким Родригес за победа во Барселона“. The Daily Telegraph. Telegraph Media Group. 24 март 2013. Посетено на 24 март 2013.
 5. „Хоаким Родригес е втор во завршниот поредок“. Катјуша. Katusha Management SA. 24 март 2013. Архивирано од изворникот на 2013-04-11. Посетено на 24 март 2013.
 6. „Одличен Скарпони: 3. место!“. Лампре-Мерида. New Master SRL. 24 март 2013. Архивирано од изворникот на 2013-05-08. Посетено на 24 март 2013.
 7. „93ª Volta a Catalunya: General Mountains“. Edosof (шпански). AS&A. 24 март 2013. Архивирано од изворникот на 2013-04-10. Посетено на 24 март 2013.
 8. „Кристијан Мајер ги заработи обете спринтерски маички на Волта а Каталуња“. Орика-ГринЕЏ. GreenEDGE Cycling. 24 март 2013. Архивирано од изворникот на 2013-04-06. Посетено на 24 март 2013.
 9. „93ª Volta a Catalunya: General Teams“. Edosof (шпански). AS&A. 24 март 2013. Архивирано од изворникот на 2013-04-10. Посетено на 24 март 2013.
 10. „CAS нареди доделување на лиценца за Светската турнеја за Катјуша“. Cycling News. Future Publishing Limited. 15 февруари 2013. Посетено на 18 март 2013.
 11. „UCI потврди 19 World Tour екипи за 2013“. Cycling News. Future Publishing Limited. 18 февруари 2013. Посетено на 18 март 2013.
 12. „Почетна листа за Волта а Каталуња 2012“. Cycling News. Future Publishing Limited. Посетено на 18 март 2013.
 13. „Volta a Catalunya: Classifications Overview: 1st Stage“ (PDF). Edosof (шпански). AS&A. 18 март 2013. Посетено на 18 март 2013.[мртва врска]
 14. 14,0 14,1 14,2 14,3 14,4 14,5 „Сер Бредли Вигинс оди на првата победа на етапна трка во сезоната“. Sky Sports. BSkyB. 18 март 2013. Посетено на 18 март 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]