Прејди на содржината

Волта а Каталуња 2017

Од Википедија — слободната енциклопедија
Волта а Каталуња 2017
Детали за трката
Издание97. Волта а Каталуња
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2017 2.UWT
Етапи7
Датуми20 – 26 март
Растојание1.113,2 км
ДржаваESP Шпанија
ПоаѓалиштеКалеља
ОдредиштеБарселона
Екипи25
Возачи на почеток199
Возачи на крај107
Просечна брзина43,733 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникESP Алехандро Валверде (Мовистар)
ВторопласиранESP Алберто Контадор (Трек-Сегафредо)
ТретопласиранESP Марк Солер (Мовистар)
ПланинскиESP Алехандро Валверде (Мовистар)
СпринтерскиFRA Пјер Ролан (ЕФ Едукејшн-ИзиПост)
МладинскиESP Марк Солер (Мовистар)
ЕкипенESP Мовистар
◀20162018▶
Документација

Волта а Каталуња 2017 (позната и како Трка околу Каталонија 2017) — 97. издание на велосипедската етапна трка Волта а Каталуња, која се одржала помеѓу 20 и 26 март како деветти настан во сезоната на Светската турнеја.[1][2]

Трката била освоена по вторпат од возачот на Мовистар Тим, Алехандро Валверде, кој – како сите негови колеги добил едноминутна казна на екипниот хронометар на трката – освоил три етапи, планинскиот пласман, како и крајниот генерален пласман.[3] Валверде завршил над една минута пред најблискиот соперник; Алберто Контадор завршил втор за Трек-Сегафредо, 63 секунда зад Валверде.[3] Подиумот бил заокружен од колегата на Валверде Марк Солер – освојувајќи го и пласманот за млад возач – дополнителни 13 секунди зад Контадор.[3] Во другите пласмани, резултатите на Валверде и Солер биле доволно добри за Мовистар Тим да го освои екипниот пласман,[3] додека возачот на Канондејл-Драпак, Пјер Ролан го освоил пласманот за средни спринтови.[3]

Бидејќи Волта а Каталуња е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[4] Седум професионални континентални екипи биле дополнително поканети, со што се заокружила групата од 25 екипи.[5][6] Две од професионалните екипи, Тим Манзана Постобон и Сул Бразил Про Сајклинг, го имале својот прв настан во Светската турнеја.

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)Професионални континентални екипи (7)

Целата рута на Волта а Каталуња била објавена на 9 март 2017 година.[7] Трката имала екипен хронометар по првпат од 2007 година и била најдолга од 1964 година.[8]

Четвртата етапа, првично закажана да биде 194,3 километри и да започне во Љивија, била скратена поради снег.[9]

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)ПобедникCевкупен лидер
1 20 марКалељаКалеља
среднопланинска етапа
среднопланинска етапа
178,9ITA Давиде Чимолаи ITA Давиде Чимолаи
2 21 марБањолес – Бањолес
екипен хронометар
екипен хронометар
41,3USA ССС Team BEL Бен Херманс
3 22 марМатаро – Ла Молина
планинска етапа
планинска етапа
188,3ESP Алехандро Валверде USA Тиџеј ван Гардерен
4 23 марЉивија – Игуалада
ридеста етапа
ридеста етапа
136,1FRA Насер Бухани USA Тиџеј ван Гардерен
5 24 марВалс – Тортоза
планинска етапа
планинска етапа
182ESP Алехандро Валверде ESP Алехандро Валверде
6 25 марТортоза – Реус
среднопланинска етапа
среднопланинска етапа
189,7RSA Дарил Импи ESP Алехандро Валверде
7 26 марБарселонаБарселона
ридеста етапа
ридеста етапа
138,7ESP Алехандро Валверде ESP Алехандро Валверде
Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. ITA Давиде Чимолаи Групама-ФДЖ4ч 28' 21
2. FRA Насер Бухани Кофидис+ 0
3. ITA Кристијан Збараљи Дименжн Дата+ 0
4. NZL Дион Смит Интермарше-Сиркус-Ванти+ 0
5. GER Андре Грајпел Лото-Судал+ 0
6. ESP Хосе Хоакин Рохас Мовистар+ 0
7. RSA Дарил Импи Тим Џејко АИУла+ 0
8. CZE Петр Вакоч Судал Квик-Степ+ 0
9. GER Фил Баухаус Тим ДСМ+ 0
10. ITA Енрико Гаспарото Бахреин Викториус+ 0
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. ITA Давиде Чимолаи бело-зелена маичка за предводникот на генералниот пласманГрупама-ФДЖ4ч 28' 11
2. FRA Насер Бухани Кофидис+ 4
3. ITA Кристијан Збараљи Дименжн Дата+ 6
4. NZL Дион Смит бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачИнтермарше-Сиркус-Ванти+ 10
5. GER Андре Грајпел Лото-Судал+ 10
6. ESP Хосе Хоакин Рохас Мовистар+ 10
7. RSA Дарил Импи Тим Џејко АИУла+ 10
8. CZE Петр Вакоч Судал Квик-Степ+ 10
9. GER Фил Баухаус Тим ДСМ+ 10
10. ITA Енрико Гаспарото Бахреин Викториус+ 10
Извор: ProCyclingStats


Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. БМЦ Рејсинг 2017 48' 57
2. Скај 2017 + 44
3. Мовистар 2017 + 58
4. Трек-Сегафредо 2017 + 1' 13
5. Орика-Скот 2017 + 1' 22
6. ФДЖ 2017 + 1' 42
7. Лото НЛ-Џамбо 2017 + 1' 46
8. Астана 2017 + 2' 03
9. Лото-Судал 2017 + 2' 08
10. Квик-Степ Флорс 2017 + 2' 11
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. BEL Бен Херманс бело-зелена маичка за предводникот на генералниот пласманССС Team5ч 17' 18
2. USA Брент Букволтер ССС Team+ 0
3. USA Тиџеј ван Гардерен ССС Team+ 0
4. AUS Роан Денис ССС Team+ 0
5. SUI Килијан Франкини бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачССС Team+ 0
6. ITA Алесандро Де Марки ССС Team+ 0
7. ESP Самуел Санчес ССС Team+ 0
8. GBR Герајнт Томас Инеос Гренадиерс+ 44
9. GBR Питер Кенох Инеос Гренадиерс+ 44
10. ESP Микел Ниеве Инеос Гренадиерс+ 44
Извор: ProCyclingStats


Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. ESP Алехандро Валверде Мовистар5ч 07' 12
2. IRL Даниел Мартин Судал Квик-Степ+ 0
3. GBR Адам Јејтс Тим Џејко АИУла+ 3
4. FRA Ромен Барде АГ2Р Ситроен Тим+ 3
5. RUS Илнур Закарин Катјуша-Алпесин+ 3
6. GBR Герајнт Томас Инеос Гренадиерс+ 3
7. ESP Алберто Контадор Трек-Сегафредо+ 3
8. USA Тиџеј ван Гардерен ССС Team+ 3
9. CAN Мајкл Вудс ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 8
10. ITA Давиде Формоло ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 8
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. USA Тиџеј ван Гардерен бело-зелена маичка за предводникот на генералниот пласманССС Team10ч 24' 33
2. ESP Самуел Санчес ССС Team+ 41
3. GBR Герајнт Томас Инеос Гренадиерс+ 44
4. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 45
5. GBR Крис Фрум Инеос Гренадиерс+ 49
6. ESP Марк Солер бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачМовистар+ 1' 10
7. ESP Алберто Контадор Трек-Сегафредо+ 1' 13
8. GBR Адам Јејтс Тим Џејко АИУла+ 1' 18
9. NED Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 1' 25
10. COL Харлинсон Пантано Трек-Сегафредо+ 1' 25
Извор: ProCyclingStats


Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. FRA Насер Бухани Кофидис3ч 04' 27
2. ITA Давиде Чимолаи Групама-ФДЖ+ 0
3. RSA Дарил Импи Тим Џејко АИУла+ 0
4. AUS Александер Едмондсон Тим Џејко АИУла+ 0
5. NZL Дион Смит Интермарше-Сиркус-Ванти+ 0
6. BEL Питер Сери Судал Квик-Степ+ 0
7. ITA Енрико Гаспарото Бахреин Викториус+ 0
8. CZE Петр Вакоч Судал Квик-Степ+ 0
9. ESP Хосе Хоакин Рохас Мовистар+ 0
10. NED Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 0
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. USA Тиџеј ван Гардерен бело-зелена маичка за предводникот на генералниот пласманССС Team13ч 29' 00
2. ESP Самуел Санчес ССС Team+ 41
3. GBR Герајнт Томас Инеос Гренадиерс+ 44
4. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 45
5. GBR Крис Фрум Инеос Гренадиерс+ 49
6. ESP Марк Солер бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачМовистар+ 1' 10
7. ESP Алберто Контадор Трек-Сегафредо+ 1' 13
8. GBR Адам Јејтс Тим Џејко АИУла+ 1' 18
9. NED Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 1' 25
10. COL Харлинсон Пантано Трек-Сегафредо+ 1' 25
Извор: ProCyclingStats


Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. ESP Алехандро Валверде Мовистар4ч 14' 52
2. GBR Крис Фрум Инеос Гренадиерс+ 13
3. ESP Алберто Контадор Трек-Сегафредо+ 13
4. ESP Марк Солер бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачМовистар+ 25
5. GBR Адам Јејтс Тим Џејко АИУла+ 32
6. IRL Даниел Мартин Судал Квик-Степ+ 46
7. FRA Давид Годи Групама-ФДЖ+ 58
8. GBR Хју Карти ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 1' 04
9. DEN Јакоб Фуглсанг Астана Казахстан Тим+ 1' 11
10. NED Стевен Краусвајк Џамбо-Висма+ 1' 11
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. ESP Алехандро Валверде бело-зелена маичка за предводникот на генералниот пласманцрвена маичка за предводникот на планинскиот пласманМовистар17ч 44' 27
2. GBR Крис Фрум Инеос Гренадиерс+ 21
3. ESP Алберто Контадор Трек-Сегафредо+ 47
4. ESP Марк Солер бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачМовистар+ 1' 00
5. GBR Адам Јејтс Тим Џејко АИУла+ 1' 15
6. USA Тиџеј ван Гардерен ССС Team+ 1' 18
7. GBR Герајнт Томас Инеос Гренадиерс+ 1' 34
8. ESP Самуел Санчес ССС Team+ 1' 59
9. IRL Даниел Мартин Судал Квик-Степ+ 2' 13
10. NED Стевен Краусвајк Џамбо-Висма+ 2' 40
Извор: ProCyclingStats


Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. RSA Дарил Импи Тим Џејко АИУла4ч 34' 14
2. ESP Алехандро Валверде бело-зелена маичка за предводникот на генералниот пласманцрвена маичка за предводникот на планинскиот пласманМовистар+ 0
3. FRA Артур Вишо Групама-ФДЖ+ 0
4. CZE Петр Вакоч Судал Квик-Степ+ 0
5. ITA Алесандро Де Марки ССС Team+ 0
6. NED Ник ван дер Лејке Ромпот-Недерландсе Лотереј+ 0
7. ITA Дарио Каталдо Астана Казахстан Тим+ 0
8. GER Ленард Кемна Тим ДСМ+ 0
9. FRA Сирил Готје АГ2Р Ситроен Тим+ 0
10. IRL Даниел Мартин Судал Квик-Степ+ 0
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. ESP Алехандро Валверде бело-зелена маичка за предводникот на генералниот пласманцрвена маичка за предводникот на планинскиот пласманМовистар22ч 18' 35
2. ESP Алберто Контадор Трек-Сегафредо+ 53
3. ESP Марк Солер бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачМовистар+ 1' 06
4. GBR Адам Јејтс Тим Џејко АИУла+ 1' 21
5. USA Тиџеј ван Гардерен ССС Team+ 1' 24
6. IRL Даниел Мартин Судал Квик-Степ+ 2' 19
7. NED Стевен Краусвајк Џамбо-Висма+ 2' 46
8. ESP Карлос Верона Тим Џејко АИУла+ 2' 50
9. NZL Џорџ Бенет Џамбо-Висма+ 2' 51
10. FRA Ромен Барде АГ2Р Ситроен Тим+ 2' 55
Извор: ProCyclingStats


Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. ESP Алехандро Валверде бело-зелена маичка за предводникот на генералниот пласманцрвена маичка за предводникот на планинскиот пласманМовистар3ч 08' 50
2. COL Харлинсон Пантано Трек-Сегафредо+ 0
3. FRA Артур Вишо Групама-ФДЖ+ 0
4. POL Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 0
5. IRL Даниел Мартин Судал Квик-Степ+ 0
6. COL Алдемар Рејес Манзана Постобон+ 0
7. FRA Ромен Барде АГ2Р Ситроен Тим+ 0
8. ITA Давиде Формоло ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 0
9. NZL Џорџ Бенет Џамбо-Висма+ 0
10. NED Стевен Краусвајк Џамбо-Висма+ 0
Извор: ProCyclingStats

Завршен пласман

[уреди | уреди извор]
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. ESP Алехандро Валверде бело-зелена маичка за предводникот на генералниот пласманцрвена маичка за предводникот на планинскиот пласманМовистар25ч 27' 15
2. ESP Алберто Контадор Трек-Сегафредо+ 1' 03
3. ESP Марк Солер бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачМовистар+ 1' 16
4. GBR Адам Јејтс Тим Џејко АИУла+ 1' 31
5. USA Тиџеј ван Гардерен ССС Team+ 1' 34
6. IRL Даниел Мартин Судал Квик-Степ+ 2' 29
7. NED Стевен Краусвајк Џамбо-Висма+ 2' 56
8. ESP Карлос Верона Тим Џејко АИУла+ 3' 00
9. NZL Џорџ Бенет Џамбо-Висма+ 3' 01
10. FRA Ромен Барде АГ2Р Ситроен Тим+ 3' 05
Извор: ProCyclingStats


На Волта а Каталуња 2017 се доделувале четири различни маички. За генералниот пласман, пресметуван преку додавање на завршните времиња на секој велосипедист по секоја етапа и временските бонуси на средните спринтови (3, 2 и 1 секунда) и на крајот на етапите (10, 6 и 4 секунди, соодветно за првите тројца велосипедисти), предводникот ја добил бело-зелената маичка. Овој пласман се сметал за најважен на Волта а Каталуња 2017 и победникот на овој пласман се сметал за победник на трката.[10]

Бодови за планинскиот пласман
Место 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Бодови за специјална 30 25 20 16 12 10 8 6 4 3 2 1
Бодови за категорија 1 16 12 10 8 6 4 3 2 1 0
Бодови за категорија 2 10 7 5 3 2 1 0
Бодови за категорија 3 6 4 2 1 0

Дополнително, постоел и спринтерски пласман, кој се наградувал со белата маичка.[10] Во спринтерскиот пласман, велосипедистите добивале бодови доколку завршат на некое од првите 3 места на средните спринтови во текот на секоја етапа; овие средни спринтови исто така нуделе и бонус секунди за генералниот пласман. Исто така, постоел и планински пласман, каде се доделувала црвена маичка. Во планинскиот пласман, бодови се добивале доколку велосипедистите се искачат на некое искачување пред другите велосипедисти, така што повеќе бодови имало на повисоките категоризирани искачувања.[10]

Четвртата маичка го претставувала пласманот за млад возач, обележана со бела „дизајнирана“ маичка.[10] Само возачите родени по 1 јануари 1992 година смееле да се натпреваруваат во овој пласман; најдобриот млад возач во генералниот пласман бил предводник на пласманот за млад возач.[10] Постоел и пласман за екипите, каде времињата на тројцата најдобри велосипедисти по екипа се додавале заедно; водечката екипа на крајот на трката била екипата со најниско вкупно време.[10]

Етапа Победник Генерален пласман
Планински пласман
Спринтерски пласман
Пласман за млад возач
Екипен пласман
1 Давиде Чимолаи Давиде Чимолаи Мурило Афонсо Мурило Афонсо Дион Смит Квик-Степ Флорс
2[11] Ванти-Груп Гобер Бен Херманс Килијан Франкини Ванти-Груп Гобер
3[12] Алехандро Валверде Тиџеј ван Гардерен Паскал Акерман Марк Солер Тим Скај
4[13] Насер Бухани Диего Рубио
5[14] Алехандро Валверде Алехандро Валверде Алехандро Валверде Пјер Ролан Трек-Сегафредо
6[15] Дарил Импи Мовистар Тим
7[3] Алехандро Валверде
На крај[3] Алехандро Валверде Алехандро Валверде Пјер Ролан Марк Солер Мовистар Тим
 1. „UCI expands WorldTour to 37 events“. Cycling News. Посетено на 2 октомври 2016.
 2. „The UCI reveals expanded UCI WorldTour calendar for 2017“. UCI. Посетено на 2 октомври 2016.
 3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 3,5 3,6 „Stage 7, Sunday 26 March 2017: Barcelona (Montjuïc) - Barcelona (Montjuïc) (138.700 Km.)“ (Portable Document Format). Edosof.com (шпански). Edosof Timing Systems. 26 март 2017. Посетено на 26 март 2017.
 4. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
 5. „Three WorldTour teams opt out of Omloop Het Nieuwsblad“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 20 јануари 2017. Посетено на 19 март 2017.
 6. Libro de ruta 2017, стр. 13.
 7. Агилар, Бернат (9 март 2017). „The Tour of Catalunya discovers its 97th edition“. El Nacional (шпански). Grup les Notícies de Catalunya, SLU. Посетено на 19 март 2017.
 8. Фотерингем, Аласдер (17 март 2017). „Froome starts European season at Volta a Catalunya“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Посетено на 19 март 2017.
 9. „Bouhanni wins snow-shortened stage 4 of Volta a Catalunya“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 23 март 2017. Посетено на 23 март 2017.
 10. 10,0 10,1 10,2 10,3 10,4 10,5 Libro de ruta 2017, стр. 89–93.
 11. „Stage 2, Tuesday 21 March 2017: Pla de l'Estany - Pla de l'Estany (Banyoles) T.T.T. (41.300 Km.)“ (Portable Document Format). Edosof.com (шпански). Edosof Timing Systems. 21 март 2017. Посетено на 21 март 2017.
 12. „Stage 3, Wednesday 22 March 2017: Mataró - La Molina (Alp) (188.300 Km.)“ (Portable Document Format). Edosof.com (шпански). Edosof Timing Systems. 22 март 2017. Посетено на 22 март 2017.
 13. „Stage 4, Thursday 23 March 2017: Llívia - Igualada (136.100 Km.)“ (Portable Document Format). Edosof.com (шпански). Edosof Timing Systems. 23 март 2017. Посетено на 23 март 2017.
 14. „Stage 5, Friday 24 March 2017: Valls - Lo Port (Tortosa) (182.000 Km.)“ (Portable Document Format). Edosof.com (шпански). Edosof Timing Systems. 24 март 2017. Посетено на 24 март 2017.
 15. „Stage 6, Saturday 25 March 2017: Tortosa - Reus (189.700 Km.)“ (Portable Document Format). Edosof.com (шпански). Edosof Timing Systems. 25 март 2017. Посетено на 25 март 2017.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]