Волта а Каталуња 2017

Од Википедија — слободната енциклопедија
Волта а Каталуња 2017 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание97. Волта а Каталуња
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2017 2.UWT
Етапи7
Датуми20 – 26 март
Растојание1.113,2 км
ДржаваESP Шпанија
ПоаѓалиштеКалелја
ОдредиштеБарселона
Екипи25
Возачи на почеток199
Возачи на крај107
Просечна брзина43,733 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникESP Алехандро Валверде (Мовистар) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранESP Алберто Контадор (Трек-Сегафредо) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранESP Марк Солер (Мовистар) Wikidata-logo S.svg
ПланинскиESP Алехандро Валверде (Мовистар) Wikidata-logo S.svg
СпринтерскиFRA Пјер Ролан (ЕФ Едукејшн-ИзиПост) Wikidata-logo S.svg
МладинскиESP Марк Солер (Мовистар) Wikidata-logo S.svg
ЕкипенESP Мовистар Wikidata-logo S.svg
◀20162018▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Волта а Каталуња 2017 (позната и како Трка околу Каталонија 2017) — 97. издание на велосипедската етапна трка Волта а Каталуња, која се одржала помеѓу 20 и 26 март како деветти настан во сезоната на Светската турнеја.[1][2]

Трката била освоена по вторпат од возачот на Мовистар Тим, Алехандро Валверде, кој – како сите негови колеги добил едноминутна казна на екипниот хронометар на трката – освоил три етапи, планинскиот пласман, како и крајниот генерален пласман.[3] Валверде завршил над една минута пред најблискиот соперник; Алберто Контадор завршил втор за Трек-Сегафредо, 63 секунда зад Валверде.[3] Подиумот бил заокружен од колегата на Валверде Марк Солер – освојувајќи го и пласманот за млад возач – дополнителни 13 секунди зад Контадор.[3] Во другите пласмани, резултатите на Валверде и Солер биле доволно добри за Мовистар Тим да го освои екипниот пласман,[3] додека возачот на Канондејл-Драпак, Пјер Ролан го освоил пласманот за средни спринтови.[3]

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Волта а Каталуња е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[4] Седум професионални континентални екипи биле дополнително поканети, со што се заокружила групата од 25 екипи.[5][6] Две од професионалните екипи, Тим Манзана Постобон и Сул Бразил Про Сајклинг, го имале својот прв настан во Светската турнеја.

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)Професионални континентални екипи (7)

Рута[уреди | уреди извор]

Целата рута на Волта а Каталуња била објавена на 9 март 2017 година.[7] Трката имала екипен хронометар по првпат од 2007 година и била најдолга од 1964 година.[8]

Четвртата етапа, првично закажана да биде 194,3 километри и да започне во Љивија, била скратена поради снег.[9]

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)ПобедникCевкупен лидер
1 Wikidata-logo S.svg20 марКалелјаКалелја
среднопланинска етапа
178,9ITA Давиде Чимолаи Wikidata-logo S.svgITA Давиде Чимолаи Wikidata-logo S.svg
2 Wikidata-logo S.svg21 марБањолес – Бањолес
екипен хронометар
41,3USA БМЦ Рејсинг Тим Wikidata-logo S.svgBEL Бен Херманс Wikidata-logo S.svg
3 Wikidata-logo S.svg22 марМатаро – Ла Молина
планинска етапа
188,3ESP Алехандро Валверде Wikidata-logo S.svgUSA Тиџеј ван Гардерен Wikidata-logo S.svg
4 Wikidata-logo S.svg23 марЉивија – Игуалада
ридеста етапа
136,1FRA Насер Бухани Wikidata-logo S.svgUSA Тиџеј ван Гардерен Wikidata-logo S.svg
5 Wikidata-logo S.svg24 марВалс – Тортоза
планинска етапа
182ESP Алехандро Валверде Wikidata-logo S.svgESP Алехандро Валверде Wikidata-logo S.svg
6 Wikidata-logo S.svg25 марТортоза – Реус
среднопланинска етапа
189,7RSA Дарил Импи Wikidata-logo S.svgESP Алехандро Валверде Wikidata-logo S.svg
7 Wikidata-logo S.svg26 марБарселонаБарселона
ридеста етапа
138,7ESP Алехандро Валверде Wikidata-logo S.svgESP Алехандро Валверде Wikidata-logo S.svg

Етапи[уреди | уреди извор]

Етапа 1[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. ITA Давиде Чимолаи ФДЖ4ч 28' 21
2. FRA Насер Бухани Кофидис+ 0
3. ITA Кристијан Збараљи Дименжн Дата+ 0
4. NZL Дион Смит Ванти-Груп Гобер+ 0
5. GER Андре Грајпел Лото-Судал+ 0
6. ESP Хосе Хоакин Рохас Мовистар+ 0
7. RSA Дарил Импи Орика-Скот+ 0
8. CZE Петр Вакоч Квик-Степ Флорс+ 0
9. GER Фил Баухаус Санвеб+ 0
10. ITA Енрико Гаспарото Бахреин-Мерида+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. ITA Давиде Чимолаи бело-зелена маичка за предводникот на генералниот пласманФДЖ4ч 28' 11
2. FRA Насер Бухани Кофидис+ 4
3. ITA Кристијан Збараљи Дименжн Дата+ 6
4. NZL Дион Смит бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачВанти-Груп Гобер+ 10
5. GER Андре Грајпел Лото-Судал+ 10
6. ESP Хосе Хоакин Рохас Мовистар+ 10
7. RSA Дарил Импи Орика-Скот+ 10
8. CZE Петр Вакоч Квик-Степ Флорс+ 10
9. GER Фил Баухаус Санвеб+ 10
10. ITA Енрико Гаспарото Бахреин-Мерида+ 10
Извор: ProCyclingStats


Етапа 2[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. БМЦ Рејсинг 2017 48' 57
2. Скај 2017 + 44
3. Мовистар 2017 + 58
4. Трек-Сегафредо 2017 + 1' 13
5. Орика-Скот 2017 + 1' 22
6. ФДЖ 2017 + 1' 42
7. Лото НЛ-Џамбо 2017 + 1' 46
8. Астана 2017 + 2' 03
9. Лото-Судал 2017 + 2' 08
10. Квик-Степ Флорс 2017 + 2' 11
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. BEL Бен Херманс бело-зелена маичка за предводникот на генералниот пласманБМЦ Рејсинг Тим5ч 17' 18
2. USA Брент Букволтер БМЦ Рејсинг Тим+ 0
3. USA Тиџеј ван Гардерен БМЦ Рејсинг Тим+ 0
4. AUS Роан Денис БМЦ Рејсинг Тим+ 0
5. SUI Килијан Франкини бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачБМЦ Рејсинг Тим+ 0
6. ITA Алесандро Де Марки БМЦ Рејсинг Тим+ 0
7. ESP Самуел Санчес БМЦ Рејсинг Тим+ 0
8. GBR Герајнт Томас Тим Скај+ 44
9. GBR Питер Кенох Тим Скај+ 44
10. ESP Микел Ниеве Тим Скај+ 44
Извор: ProCyclingStats


Етапа 3[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. ESP Алехандро Валверде Мовистар5ч 07' 12
2. IRL Даниел Мартин Квик-Степ Флорс+ 0
3. GBR Адам Јејтс Орика-Скот+ 3
4. FRA Ромен Барде АГ2Р Ла Мондијал+ 3
5. RUS Илнур Закарин Катјуша-Алпесин+ 3
6. GBR Герајнт Томас Тим Скај+ 3
7. ESP Алберто Контадор Трек-Сегафредо+ 3
8. USA Тиџеј ван Гардерен БМЦ Рејсинг Тим+ 3
9. CAN Мајкл Вудс ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 8
10. ITA Давиде Формоло ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 8
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. USA Тиџеј ван Гардерен бело-зелена маичка за предводникот на генералниот пласманБМЦ Рејсинг Тим10ч 24' 33
2. ESP Самуел Санчес БМЦ Рејсинг Тим+ 41
3. GBR Герајнт Томас Тим Скај+ 44
4. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 45
5. GBR Крис Фрум Тим Скај+ 49
6. ESP Марк Солер бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачМовистар+ 1' 10
7. ESP Алберто Контадор Трек-Сегафредо+ 1' 13
8. GBR Адам Јејтс Орика-Скот+ 1' 18
9. NED Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 1' 25
10. COL Харлинсон Пантано Трек-Сегафредо+ 1' 25
Извор: ProCyclingStats


Етапа 4[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. FRA Насер Бухани Кофидис3ч 04' 27
2. ITA Давиде Чимолаи ФДЖ+ 0
3. RSA Дарил Импи Орика-Скот+ 0
4. AUS Александер Едмондсон Орика-Скот+ 0
5. NZL Дион Смит Ванти-Груп Гобер+ 0
6. BEL Питер Сери Квик-Степ Флорс+ 0
7. ITA Енрико Гаспарото Бахреин-Мерида+ 0
8. CZE Петр Вакоч Квик-Степ Флорс+ 0
9. ESP Хосе Хоакин Рохас Мовистар+ 0
10. NED Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. USA Тиџеј ван Гардерен бело-зелена маичка за предводникот на генералниот пласманБМЦ Рејсинг Тим13ч 29' 00
2. ESP Самуел Санчес БМЦ Рејсинг Тим+ 41
3. GBR Герајнт Томас Тим Скај+ 44
4. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 45
5. GBR Крис Фрум Тим Скај+ 49
6. ESP Марк Солер бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачМовистар+ 1' 10
7. ESP Алберто Контадор Трек-Сегафредо+ 1' 13
8. GBR Адам Јејтс Орика-Скот+ 1' 18
9. NED Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 1' 25
10. COL Харлинсон Пантано Трек-Сегафредо+ 1' 25
Извор: ProCyclingStats


Етапа 5[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. ESP Алехандро Валверде Мовистар4ч 14' 52
2. GBR Крис Фрум Тим Скај+ 13
3. ESP Алберто Контадор Трек-Сегафредо+ 13
4. ESP Марк Солер бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачМовистар+ 25
5. GBR Адам Јејтс Орика-Скот+ 32
6. IRL Даниел Мартин Квик-Степ Флорс+ 46
7. FRA Давид Годи ФДЖ+ 58
8. GBR Хју Карти ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 1' 04
9. DEN Јакоб Фуглсанг Астана+ 1' 11
10. NED Стевен Краусвајк Лото НЛ-Џамбо+ 1' 11
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. ESP Алехандро Валверде бело-зелена маичка за предводникот на генералниот пласманцрвена маичка за предводникот на планинскиот пласманМовистар17ч 44' 27
2. GBR Крис Фрум Тим Скај+ 21
3. ESP Алберто Контадор Трек-Сегафредо+ 47
4. ESP Марк Солер бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачМовистар+ 1' 00
5. GBR Адам Јејтс Орика-Скот+ 1' 15
6. USA Тиџеј ван Гардерен БМЦ Рејсинг Тим+ 1' 18
7. GBR Герајнт Томас Тим Скај+ 1' 34
8. ESP Самуел Санчес БМЦ Рејсинг Тим+ 1' 59
9. IRL Даниел Мартин Квик-Степ Флорс+ 2' 13
10. NED Стевен Краусвајк Лото НЛ-Џамбо+ 2' 40
Извор: ProCyclingStats


Етапа 6[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. RSA Дарил Импи Орика-Скот4ч 34' 14
2. ESP Алехандро Валверде бело-зелена маичка за предводникот на генералниот пласманцрвена маичка за предводникот на планинскиот пласманМовистар+ 0
3. FRA Артур Вишо ФДЖ+ 0
4. CZE Петр Вакоч Квик-Степ Флорс+ 0
5. ITA Алесандро Де Марки БМЦ Рејсинг Тим+ 0
6. NED Ник ван дер Лејке Ромпот-Недерландсе Лотереј+ 0
7. ITA Дарио Каталдо Астана+ 0
8. GER Ленард Кемна Санвеб+ 0
9. FRA Сирил Готје АГ2Р Ла Мондијал+ 0
10. IRL Даниел Мартин Квик-Степ Флорс+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. ESP Алехандро Валверде бело-зелена маичка за предводникот на генералниот пласманцрвена маичка за предводникот на планинскиот пласманМовистар22ч 18' 35
2. ESP Алберто Контадор Трек-Сегафредо+ 53
3. ESP Марк Солер бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачМовистар+ 1' 06
4. GBR Адам Јејтс Орика-Скот+ 1' 21
5. USA Тиџеј ван Гардерен БМЦ Рејсинг Тим+ 1' 24
6. IRL Даниел Мартин Квик-Степ Флорс+ 2' 19
7. NED Стевен Краусвајк Лото НЛ-Џамбо+ 2' 46
8. ESP Карлос Верона Орика-Скот+ 2' 50
9. NZL Џорџ Бенет Лото НЛ-Џамбо+ 2' 51
10. FRA Ромен Барде АГ2Р Ла Мондијал+ 2' 55
Извор: ProCyclingStats


Етапа 7[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. ESP Алехандро Валверде бело-зелена маичка за предводникот на генералниот пласманцрвена маичка за предводникот на планинскиот пласманМовистар3ч 08' 50
2. COL Харлинсон Пантано Трек-Сегафредо+ 0
3. FRA Артур Вишо ФДЖ+ 0
4. POL Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 0
5. IRL Даниел Мартин Квик-Степ Флорс+ 0
6. COL Алдемар Рејес Манзана Постобон+ 0
7. FRA Ромен Барде АГ2Р Ла Мондијал+ 0
8. ITA Давиде Формоло ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 0
9. NZL Џорџ Бенет Лото НЛ-Џамбо+ 0
10. NED Стевен Краусвајк Лото НЛ-Џамбо+ 0
Извор: ProCyclingStats

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. ESP Алехандро Валверде бело-зелена маичка за предводникот на генералниот пласманцрвена маичка за предводникот на планинскиот пласманМовистар25ч 27' 15
2. ESP Алберто Контадор Трек-Сегафредо+ 1' 03
3. ESP Марк Солер бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачМовистар+ 1' 16
4. GBR Адам Јејтс Орика-Скот+ 1' 31
5. USA Тиџеј ван Гардерен БМЦ Рејсинг Тим+ 1' 34
6. IRL Даниел Мартин Квик-Степ Флорс+ 2' 29
7. NED Стевен Краусвајк Лото НЛ-Џамбо+ 2' 56
8. ESP Карлос Верона Орика-Скот+ 3' 00
9. NZL Џорџ Бенет Лото НЛ-Џамбо+ 3' 01
10. FRA Ромен Барде АГ2Р Ла Мондијал+ 3' 05
Извор: ProCyclingStats


Поредок[уреди | уреди извор]

На Волта а Каталуња 2017 се доделувале четири различни маички. За генералниот пласман, пресметуван преку додавање на завршните времиња на секој велосипедист по секоја етапа и временските бонуси на средните спринтови (3, 2 и 1 секунда) и на крајот на етапите (10, 6 и 4 секунди, соодветно за првите тројца велосипедисти), предводникот ја добил бело-зелената маичка. Овој пласман се сметал за најважен на Волта а Каталуња 2017 и победникот на овој пласман се сметал за победник на трката.[10]

Бодови за планинскиот пласман
Место 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Бодови за специјална 30 25 20 16 12 10 8 6 4 3 2 1
Бодови за категорија 1 16 12 10 8 6 4 3 2 1 0
Бодови за категорија 2 10 7 5 3 2 1 0
Бодови за категорија 3 6 4 2 1 0

Дополнително, постоел и спринтерски пласман, кој се наградувал со белата маичка.[10] Во спринтерскиот пласман, велосипедистите добивале бодови доколку завршат на некое од првите 3 места на средните спринтови во текот на секоја етапа; овие средни спринтови исто така нуделе и бонус секунди за генералниот пласман. Исто така, постоел и планински пласман, каде се доделувала црвена маичка. Во планинскиот пласман, бодови се добивале доколку велосипедистите се искачат на некое искачување пред другите велосипедисти, така што повеќе бодови имало на повисоките категоризирани искачувања.[10]

Четвртата маичка го претставувала пласманот за млад возач, обележана со бела „дизајнирана“ маичка.[10] Само возачите родени по 1 јануари 1992 година смееле да се натпреваруваат во овој пласман; најдобриот млад возач во генералниот пласман бил предводник на пласманот за млад возач.[10] Постоел и пласман за екипите, каде времињата на тројцата најдобри велосипедисти по екипа се додавале заедно; водечката екипа на крајот на трката била екипата со најниско вкупно време.[10]

Етапа Победник Генерален пласман
MaillotVolta.png
Планински пласман
Jersey red.svg
Спринтерски пласман
Soccer Jersey White-Black (borders).png
Пласман за млад возач
Jersey white.svg
Екипен пласман
1 Давиде Чимолаи Давиде Чимолаи Мурило Афонсо Мурило Афонсо Дион Смит Квик-Степ Флорс
2[11] БМЦ Рејсинг Тим Бен Херманс Килијан Франкини БМЦ Рејсинг Тим
3[12] Алехандро Валверде Тиџеј ван Гардерен Паскал Акерман Марк Солер Тим Скај
4[13] Насер Бухани Диего Рубио
5[14] Алехандро Валверде Алехандро Валверде Алехандро Валверде Пјер Ролан Трек-Сегафредо
6[15] Дарил Импи Мовистар Тим
7[3] Алехандро Валверде
На крај[3] Алехандро Валверде Алехандро Валверде Пјер Ролан Марк Солер Мовистар Тим

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „UCI expands WorldTour to 37 events“. Cycling News. Посетено на 2 октомври 2016.
 2. „The UCI reveals expanded UCI WorldTour calendar for 2017“. UCI. Посетено на 2 октомври 2016.
 3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 3,5 3,6 „Stage 7, Sunday 26 March 2017: Barcelona (Montjuïc) - Barcelona (Montjuïc) (138.700 Km.)“ (Portable Document Format). Edosof.com (шпански). Edosof Timing Systems. 26 март 2017. Посетено на 26 март 2017.
 4. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
 5. „Three WorldTour teams opt out of Omloop Het Nieuwsblad“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 20 јануари 2017. Посетено на 19 март 2017.
 6. Libro de ruta 2017, стр. 13.
 7. Агилар, Бернат (9 март 2017). „The Tour of Catalunya discovers its 97th edition“. El Nacional (шпански). Grup les Notícies de Catalunya, SLU. Посетено на 19 март 2017.
 8. Фотерингем, Аласдер (17 март 2017). „Froome starts European season at Volta a Catalunya“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Посетено на 19 март 2017.
 9. „Bouhanni wins snow-shortened stage 4 of Volta a Catalunya“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 23 март 2017. Посетено на 23 март 2017.
 10. 10,0 10,1 10,2 10,3 10,4 10,5 Libro de ruta 2017, стр. 89–93.
 11. „Stage 2, Tuesday 21 March 2017: Pla de l'Estany - Pla de l'Estany (Banyoles) T.T.T. (41.300 Km.)“ (Portable Document Format). Edosof.com (шпански). Edosof Timing Systems. 21 март 2017. Посетено на 21 март 2017.
 12. „Stage 3, Wednesday 22 March 2017: Mataró - La Molina (Alp) (188.300 Km.)“ (Portable Document Format). Edosof.com (шпански). Edosof Timing Systems. 22 март 2017. Посетено на 22 март 2017.
 13. „Stage 4, Thursday 23 March 2017: Llívia - Igualada (136.100 Km.)“ (Portable Document Format). Edosof.com (шпански). Edosof Timing Systems. 23 март 2017. Посетено на 23 март 2017.
 14. „Stage 5, Friday 24 March 2017: Valls - Lo Port (Tortosa) (182.000 Km.)“ (Portable Document Format). Edosof.com (шпански). Edosof Timing Systems. 24 март 2017. Посетено на 24 март 2017.
 15. „Stage 6, Saturday 25 March 2017: Tortosa - Reus (189.700 Km.)“ (Portable Document Format). Edosof.com (шпански). Edosof Timing Systems. 25 март 2017. Посетено на 25 март 2017.

Извори[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]