Брет Ланкастер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Брет Ланкастер
Ланкастер на Брабантсе Пејл 2015
Лични податоци
Цело имеБрет Даниел Ланкастер
ПрекарБурт
Роден15 ноември 1979(1979-11-15)(44 г.)
Шепартон, Австралија
Висина1,89 м
Маса80 кг
Податоци за клубот
Мом. клубИнеос Гренадиерс
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за пролози
Професионални клубови
2003–2005
2006–2008
2009–2010
2011
2012–2015
Керамиче Панарија-Фјордо
Тим Милрам
Сервело ТестТим
Гармин-Сервело
ГринЕЏ
Менаџер на клубови
2016–Тим Скај
Значајни победи
Гранд Тур
Џиро д’Италија
1 поединечна етапа (2005) + 1 ТТТ (2014)
Еднодневни трки и класици
Светски првак во екипна потера (2002, 2003)

Брет Ланкастер (англиски: Brett Lancaster; р. 15 ноември 1979 во Шепартон, Викторија) — поранешен професионален велосипедист од Австралија, кој професионално настапувал во периодот 2003-2015 година.

Започнал со велосипедизам на 14 години во 1993. Поминал четири години возејќи за екипата Керамиче Панарија-Фјордо, пред да се премести во Тим Милрам во јули 2006. Во 2009 и 2010 возел за Сервело ТестТим,[1] и возел за Гармин-Сервело во 2011.[2]

Негови најголеми успеси како друмски велосипедисти е првото место на прологот во 2005 на Џиро д’Италиа и така ја носел водечката розова маичка наредната етапа. Тој поставил време од 1 минути и 20 секунди на трка од 1.150 метри, најкраткиот пролог во 88-годишната историја на настанот. Брет Ланкастер е првиот член на италијанска регистрирана екипа, Керамике Панарија, кој ја носел розовата маичка.

Тој го освоил златниот медал на Летните олимписки игри 2004 во Атина, како член на екипниот пласман (со Греам Браун, Бредли Мекги и Лук Робертс) со светски рекорд од 3:58.233.

Во 2005 година му бил доделен медалот на Редот на Австралија (OAM).[3] Бил корисник на стипендија од Австралискиот институт за спорт.[4]

Ланкастер се повлекол од велосипедизам по сезоната 2015 и станал спортски директор за Тим Скај во 2016 година.[5]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

1996
1. Австралиски првак Критериум под 19 години
1997
1. Светски првак во екипна потера под 19 години
1. Австралиски првак во поединечна потера под 19 години
1. Австралиски првак во хронометар под 19 години
1. Австралиски првак во друмски хронометар под 19 години
2. Австралиски првак Критериум под 19 години
2. Австралиски првак екипна потера под 19 години
2. Австралиски првак во спринт под 19 години
1998
1. Екипна потера Комонвелтски игри 1998
1. Светски куп во екипна потера
1999
1. Светски куп во екипна потера
2. Светски првак во екипна потера
2. Австралиски првак во поединечна потера
2000
2. Австралиски првак во поединечна потера
2. Австралиски првак во екипна потера
2001
2. Австралиски првак во екипна потера
2002
1. Светски првак во екипна потера
2003
1. Светски првак во екипна потера
2. Пролог Трка околу Родос
2. Австралиски медисон првак
2004
1. Екипна потера Летни олимписки игри 2004
1. Етапа 3 Тур де Лангкави
2. Етапа 2 Волта а Португал
2005
1. Пролог Џиро д’Италија
2. Париз-Камемберт Лепетит
2008
1. Пролог Трка околу Германија
Ја носел водечката маичка на етапата 1
9. Фиренца-Пистоја
2009
2. Краен пласман Тур ду Поату-Шарент
2010
1. Етапа 2 Трка околу Калифорнија
2013
1. Етапа 4 (ТТТ) Тур де Франс
Трка околу Словенија
1. Бодовен пласман
1. Етапа 4
2. Светско првенство во екипен хронометар
2014
1. Етапа 1 (ТТТ) Џиро д’Италија
8. Вуелта а Ла Риоха
2015
1. Етапа 1 (ТТТ) Џиро д’Италија

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Геранс надвор, Ланкастер именуван да му помогне на Састре во одбрана на титулата
  2. Ryan, Barry (1 септември 2010). „Гармин потврдил шест нови членови за Сервело за 2011“. Cycling News. Future Publishing Limited. Посетено на 1 јануари 2012.
  3. „It's an honour“. Архивирано од изворникот на 2012-10-01. Посетено на 2012-05-09.
  4. Спортисти на Олимпијада AIS
  5. „Brett Lancaster retires from racing, joins Sky as sport director“. VeloNews.com. Архивирано од изворникот на 20 December 2015. Посетено на 24 April 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]