Кристијано Салерно

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кристијано Салерно
Салерно (во средина) на Гран при Квебек 2011.
Лични податоци
Цело имеКристијано Салерно
Роден18 февруари 1985 (1985-02-18) (38 г.)
Империја, Италија
Висина1,81 м
Маса63 кг
Податоци за клубот
Мом. клубПовлечен
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за искачување
Професионални клубови
2006–2007
2008–2009
2010
2011–2014
2015
Тенакс
ЛРП Бракес-Балан
Де Роса-Стак Пластик
Ликвигас-Канондејл
Бора-Аргон 18
Последна промена
9 април 2016

Кристијано Салерно (италијански: Cristiano Salerno; р. 18 февруари 1985) — поранешен италијански професионален друмски велосипедист, кој бил професионален возач во периодот од 2006 до 2015 година.

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2005
3. Краен пласман Џиро дела Вале д’Аоста
2009
7. Тре Вали Варезине
10. Трофео Мелинда
2010
7. Краен пласман Џиро дела Провинција ди Реџо Калабрија
9. Џиро ди Сардења
5. Краен пласман Трка околу Турција
1. Краен пласман Трка околу Јапонија
1. Етапа 2
1. Етапа 5
2013
1. Jersey red.svg Планински пласман Волта а Каталуња

Распоред на резултатите на Гранд Тур[уреди | уреди извор]

Гранд Тур 2011 2012 2013 2014 2015
Jersey pink.svg Џиро 56 105 86
Jersey yellow.svg Тур
Jersey red.svg Вуелта 49

СО = се откажал; — = не учествувал

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Commons-logo.svg Кристијано Салерно на Ризницата ?
  • „Достигнувања на Кристијано Салерно“. Cycling Archives.
  • „Достигнувања на Кристијано Салерно“. Cycling Quotient.
  • „Достигнувања на Кристијано Салерно“. ProCycling.