Бора-Хансгрое

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бора-Хансгрое
Bora–Hansgrohe logo.png
Инфомации за тимот
UCI кодBOH
ЛоциранГерманија
Основан2010 (2010)
СтатусПрофесионална континентална екипа (2010–2016)
UCI World Tour екипа (2017–)
ВелосипедиФокус (2010)
Симплон (2011–2012)
Фуџи (2013–2014)[1]
Аргон 18 (2015-2016)
Спешалајзд (2017-)
Клучни кадри
Спортски директорРалф Денк
Историја на тимското име
2010–2012
2013–2014
2015–2016
2017–
Тим НетАп (APP)
Тим НетАп-Ендура (TNE)
Бора-Аргон 18 (BOA)
Бора-Хансгрое
Дрес на Бора-Хансгрое

Дрес

Бора-Хансгрое (германски: Bora-Hansgrohe; кратенка според UCI: BOH) — германска професионална велосипедска друмска екипа, која настапува во рамките на Светската турнеја од 2017 година.

До 2016 година настапувала како професионална континентална велосипедска екипа. Била основана во Германија во 2010 година.

Кон крајот на јуни 2016 година, неколку дена пред Тур де Франс 2016, екипата објавила дека од 2017 година, екипата ќе го промени своето име во Бора-Хансгрое.[2] Хансгрое е производител за бањи, кој претходно спонзорирал екипи во велокрос.[3]

Состав на екипата[уреди | уреди извор]

2015[уреди | уреди извор]

Велосипедисти во рамки на екипата се следниве:

Велосипедист Датум на раѓање
 Шејн Арчболд (НЗЛ) 2 февруари 1989 (1989-02-02) (34 г.)
 Јан Барта (ЧЕШ) 7 декември 1984 (1984-12-07) (38 г.)
 Фил Баухаус (ГЕР) 8 јули 1994 (1994-07-08) (28 г.)
 Чезаре Бенедети (ИТА) 3 август 1987 (1987-08-03) (35 г.)
 Сем Бенет (ИРС) 16 октомври 1990 (1990-10-16) (32 г.)
 Емануел Бухман (ГЕР) 18 ноември 1992 (1992-11-18) (30 г.)
 Зек Демпстер (АВС) 27 септември 1987 (1987-09-27) (35 г.)
 Патрик Конрад (АВТ) 13 октомври 1991 (1991-10-13) (31 г.)
 Ралф Мацка (ГЕР) 24 август 1989 (1989-08-24) (33 г.)
 Жозе Мендес (ПОР) 24 април 1985 (1985-04-24) (37 г.)
Велосипедист Датум на раѓање
 Доминик Нерц (ГЕР) 25 август 1989 (1989-08-25) (33 г.)
 Кристоф Пфингстен (ГЕР) 20 ноември 1987 (1987-11-20) (35 г.)
 Кристијано Салерно (ИТА) 18 февруари 1985 (1985-02-18) (38 г.)
 Скот Твејтс (ВБР) 12 февруари 1990 (1990-02-12) (33 г.)
 Бјерн Турау (ГЕР) 23 јули 1988 (1988-07-23) (34 г.)
 Паул Фос (ГЕР) 26 март 1986 (1986-03-26) (36 г.)
 Бартош Хузарски (ПОЛ) 27 октомври 1980 (1980-10-27) (42 г.)
 Михаел Шварцман (ГЕР) 7 јануари 1991 (1991-01-07) (32 г.)
 Андреас Шилингер (ГЕР) 13 јули 1983 (1983-07-13) (39 г.)
 Даниел Шорн (АВТ) 21 октомври 1988 (1988-10-21) (34 г.)

2016[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgСостав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
NZL Шејн АрчболдWikidata-logo S.svg2 февруари 1989An Post-ChainReaction (2014)
CZE Јан БартаWikidata-logo S.svg7 декември 1984Arbö-Gebrüder Weiss-Oberndorfer (2009)
GER Фил БаухаусWikidata-logo S.svg8 јули 1994Штелтинг Сервис Груп (2014)
ITA Чезаре Бенедети Wikidata-logo S.svg3 август 1987Team Colpack Ballan (2009)
IRL Сем Бенет Wikidata-logo S.svg16 октомври 1990An Post-ChainReaction (2013)
GER Емануел БухманWikidata-logo S.svg18 ноември 1992Rad-Net Oßwald (2014)
AUS Зак ДемпстерWikidata-logo S.svg27 септември 1987Endura Racing (2012)
GER Зилвио ХерклоцWikidata-logo S.svg6 мај 1994Штелтинг Сервис Груп (2015)
POL Бартош ХузарскиWikidata-logo S.svg27 октомври 1980Вини Забу (2010)
AUT Патрик КонрадWikidata-logo S.svg13 октомври 1991Felbermayr Simplon Wels (2014)
GER Ралф МацкаWikidata-logo S.svg24 август 1989Thüringer Energie (2012)
POR Жозе МендесWikidata-logo S.svg24 април 1985LA Alumínios–LA Sport (2012)
AUT Грегор МилбергерWikidata-logo S.svg4 април 1994Felbermayr Simplon Wels (2015)
GER Доминик НерцWikidata-logo S.svg25 август 1989БМЦ Рејсинг Тим (2014)
GER Кристоф ПфингстенWikidata-logo S.svg20 ноември 1987Delta Cycling Rotterdam (2014)
AUT Лукас ПестлбергерWikidata-logo S.svg10 јануари 1992Tirol-KTM Cycling Team (2015)
GER Андреас ШилингерWikidata-logo S.svg13 јули 1983Nutrixxion-Abus (2009)
GER Михаел ШварцманWikidata-logo S.svg7 јануари 1991
GER Ридигер ЗелигWikidata-logo S.svg19 февруари 1989Катјуша (2015)
GBR Скот ТвејтсWikidata-logo S.svg12 февруари 1990Endura Racing (2012)
GER Паул ФосWikidata-logo S.svg26 март 1986Endura Racing (2012)
Извор: UCI

2017[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgСостав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
GER Паскал АкерманWikidata-logo S.svg17 јануари 1994Rad-Net Oßwald (2016)
NZL Шејн АрчболдWikidata-logo S.svg2 февруари 1989An Post-ChainReaction (2014)
CZE Јан БартаWikidata-logo S.svg7 декември 1984Arbö-Gebrüder Weiss-Oberndorfer (2009)
SVK Ерик БашкаWikidata-logo S.svg12 јануари 1994Тинкоф (2016)
ITA Чезаре Бенедети Wikidata-logo S.svg3 август 1987Team Colpack Ballan (2009)
IRL Сем Бенет Wikidata-logo S.svg16 октомври 1990An Post-ChainReaction (2013)
POL Маќеј БоднарWikidata-logo S.svg7 март 1985Тинкоф (2016)
GER Емануел БухманWikidata-logo S.svg18 ноември 1992Rad-Net Oßwald (2014)
GER Маркус БургхартWikidata-logo S.svg30 јуни 1983БМЦ Рејсинг Тим (2016)
GER Зилвио ХерклоцWikidata-logo S.svg6 мај 1994Штелтинг Сервис Груп (2015)
SVK Михаел КоларжWikidata-logo S.svg21 декември 1992Тинкоф (2016)
CZE Леополд КенигWikidata-logo S.svg15 ноември 1987Тим Скај (2016)
AUT Патрик КонрадWikidata-logo S.svg13 октомври 1991Felbermayr Simplon Wels (2014)
POL Рафал МајкаWikidata-logo S.svg12 септември 1989Тинкоф (2016)
AUS Џеј МекартиWikidata-logo S.svg8 септември 1992Тинкоф (2016)
POR Жозе МендесWikidata-logo S.svg24 април 1985LA Alumínios–LA Sport (2012)
AUT Грегор МилбергерWikidata-logo S.svg4 април 1994Felbermayr Simplon Wels (2015)
ITA Матео ПелукиWikidata-logo S.svg21 јануари 1989ИАМ (2016)
GER Кристоф ПфингстенWikidata-logo S.svg20 ноември 1987Delta Cycling Rotterdam (2014)
POL Павел ПолјањскиWikidata-logo S.svg6 мај 1990Тинкоф (2016)
AUT Лукас ПестлбергерWikidata-logo S.svg10 јануари 1992Tirol-KTM Cycling Team (2015)
SVK Јурај СаганWikidata-logo S.svg23 декември 1988Тинкоф (2016)
SVK Петер СаганWikidata-logo S.svg26 јануари 1990Тинкоф (2016)
LAT Алексејс СарамотинсWikidata-logo S.svg8 април 1982ИАМ (2016)
GER Андреас ШилингерWikidata-logo S.svg13 јули 1983Nutrixxion-Abus (2009)
GER Михаел ШварцманWikidata-logo S.svg7 јануари 1991
GER Ридигер ЗелигWikidata-logo S.svg19 февруари 1989Катјуша (2015)
Извор: UCI

2018[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgСостав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
ITA Давиде ФормолоWikidata-logo S.svg25 октомври 1992ЕФ Едукејшн-ИзиПост (2017)
GER Паскал АкерманWikidata-logo S.svg17 јануари 1994Rad-Net Oßwald (2016)
SVK Ерик БашкаWikidata-logo S.svg12 јануари 1994Тинкоф (2016)
ITA Чезаре Бенедети Wikidata-logo S.svg3 август 1987Team Colpack Ballan (2009)
IRL Сем Бенет Wikidata-logo S.svg16 октомври 1990An Post-ChainReaction (2013)
POL Маќеј БоднарWikidata-logo S.svg7 март 1985Тинкоф (2016)
GER Емануел БухманWikidata-logo S.svg18 ноември 1992Rad-Net Oßwald (2014)
GER Маркус БургхартWikidata-logo S.svg30 јуни 1983БМЦ Рејсинг Тим (2016)
AUT Феликс ГросшартнерWikidata-logo S.svg23 декември 1993ЦЦЦ Спранди Полковице (2017)
GBR Питер КенохWikidata-logo S.svg15 јуни 1989Тим Скај (2017)
SVK Михаел КоларжWikidata-logo S.svg21 декември 1992Тинкоф (2016)
CZE Леополд КенигWikidata-logo S.svg15 ноември 1987Тим Скај (2016)
AUT Патрик КонрадWikidata-logo S.svg13 октомври 1991Felbermayr Simplon Wels (2014)
POL Рафал МајкаWikidata-logo S.svg12 септември 1989Тинкоф (2016)
AUS Џеј МекартиWikidata-logo S.svg8 септември 1992Тинкоф (2016)
AUT Грегор МилбергерWikidata-logo S.svg4 април 1994Felbermayr Simplon Wels (2015)
ITA Даниел ОсWikidata-logo S.svg13 јануари 1987БМЦ Рејсинг Тим (2017)
ITA Матео ПелукиWikidata-logo S.svg21 јануари 1989ИАМ (2016)
GER Кристоф ПфингстенWikidata-logo S.svg20 ноември 1987Delta Cycling Rotterdam (2014)
POL Павел ПолјањскиWikidata-logo S.svg6 мај 1990Тинкоф (2016)
AUT Лукас ПестлбергерWikidata-logo S.svg10 јануари 1992Tirol-KTM Cycling Team (2015)
SVK Јурај СаганWikidata-logo S.svg23 декември 1988Тинкоф (2016)
SVK Петер СаганWikidata-logo S.svg26 јануари 1990Тинкоф (2016)
LAT Алексејс СарамотинсWikidata-logo S.svg8 април 1982ИАМ (2016)
GER Андреас ШилингерWikidata-logo S.svg13 јули 1983Nutrixxion-Abus (2009)
GER Михаел ШварцманWikidata-logo S.svg7 јануари 1991
GER Ридигер ЗелигWikidata-logo S.svg19 февруари 1989Катјуша (2015)
Извор: UCI

2019[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgСостав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
GER Паскал АкерманWikidata-logo S.svg17 јануари 1994Rad-Net Oßwald (2016)
SVK Ерик БашкаWikidata-logo S.svg12 јануари 1994Тинкоф (2016)
ITA Чезаре Бенедети Wikidata-logo S.svg3 август 1987Team Colpack Ballan (2009)
IRL Сем Бенет Wikidata-logo S.svg16 октомври 1990An Post-ChainReaction (2013)
POL Маќеј БоднарWikidata-logo S.svg7 март 1985Тинкоф (2016)
GER Емануел БухманWikidata-logo S.svg18 ноември 1992Rad-Net Oßwald (2014)
GER Маркус БургхартWikidata-logo S.svg30 јуни 1983БМЦ Рејсинг Тим (2016)
LUX Жан Пјер ДрукерWikidata-logo S.svg3 септември 1986БМЦ Рејсинг Тим (2018)
ITA Давиде ФормолоWikidata-logo S.svg25 октомври 1992ЕФ Едукејшн-ИзиПост (2017)
ITA Оскар ГатоWikidata-logo S.svg1 јануари 1985Астана (2018)
AUT Феликс ГросшартнерWikidata-logo S.svg23 декември 1993ЦЦЦ Спранди Полковице (2017)
GBR Питер КенохWikidata-logo S.svg15 јуни 1989Тим Скај (2017)
CZE Леополд КенигWikidata-logo S.svg15 ноември 1987Тим Скај (2016)
AUT Патрик КонрадWikidata-logo S.svg13 октомври 1991Felbermayr Simplon Wels (2014)
POL Рафал МајкаWikidata-logo S.svg12 септември 1989Тинкоф (2016)
AUS Џеј МекартиWikidata-logo S.svg8 септември 1992Тинкоф (2016)
AUT Грегор МилбергерWikidata-logo S.svg4 април 1994Felbermayr Simplon Wels (2015)
ITA Даниел ОсWikidata-logo S.svg13 јануари 1987БМЦ Рејсинг Тим (2017)
GER Кристоф ПфингстенWikidata-logo S.svg20 ноември 1987Delta Cycling Rotterdam (2014)
POL Павел ПолјањскиWikidata-logo S.svg6 мај 1990Тинкоф (2016)
AUT Лукас ПестлбергерWikidata-logo S.svg10 јануари 1992Tirol-KTM Cycling Team (2015)
SVK Јурај СаганWikidata-logo S.svg23 декември 1988Тинкоф (2016)
SVK Петер СаганWikidata-logo S.svg26 јануари 1990Тинкоф (2016)
GER Максимилијан ШахманWikidata-logo S.svg9 јануари 1994Квик-Степ Флорс (2018)
GER Андреас ШилингерWikidata-logo S.svg13 јули 1983Nutrixxion-Abus (2009)
GER Михаел ШварцманWikidata-logo S.svg7 јануари 1991
GER Ридигер ЗелигWikidata-logo S.svg19 февруари 1989Катјуша (2015)
Извор: UCI

2020[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgСостав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
GER Паскал АкерманWikidata-logo S.svg17 јануари 1994Rad-Net Oßwald (2016)
SVK Ерик БашкаWikidata-logo S.svg12 јануари 1994Тинкоф (2016)
ITA Чезаре Бенедети Wikidata-logo S.svg3 август 1987Team Colpack Ballan (2009)
POL Маќеј БоднарWikidata-logo S.svg7 март 1985Тинкоф (2016)
GER Емануел БухманWikidata-logo S.svg18 ноември 1992Rad-Net Oßwald (2014)
GER Маркус БургхартWikidata-logo S.svg30 јуни 1983БМЦ Рејсинг Тим (2016)
LUX Жан Пјер ДрукерWikidata-logo S.svg3 септември 1986БМЦ Рејсинг Тим (2018)
ITA Матео ФаброWikidata-logo S.svg10 април 1995Катјуша-Алпесин (2019)
AUT Патрик ГамперWikidata-logo S.svg18 февруари 1997Еоло-Комета (2019)
ITA Оскар ГатоWikidata-logo S.svg1 јануари 1985Астана (2018)
AUT Феликс ГросшартнерWikidata-logo S.svg23 декември 1993ЦЦЦ Спранди Полковице (2017)
GER Ленард КемнаWikidata-logo S.svg9 септември 1996Санвеб (2019)
AUT Патрик КонрадWikidata-logo S.svg13 октомври 1991Felbermayr Simplon Wels (2014)
EST Мартин ЛасWikidata-logo S.svg15 септември 1993Illuminate (2019)
POL Рафал МајкаWikidata-logo S.svg12 септември 1989Тинкоф (2016)
AUS Џеј МекартиWikidata-logo S.svg8 септември 1992Тинкоф (2016)
AUT Грегор МилбергерWikidata-logo S.svg4 април 1994Felbermayr Simplon Wels (2015)
ITA Даниел ОсWikidata-logo S.svg13 јануари 1987БМЦ Рејсинг Тим (2017)
POL Павел ПолјањскиWikidata-logo S.svg6 мај 1990Тинкоф (2016)
AUT Лукас ПестлбергерWikidata-logo S.svg10 јануари 1992Tirol-KTM Cycling Team (2015)
SVK Јурај СаганWikidata-logo S.svg23 декември 1988Тинкоф (2016)
SVK Петер СаганWikidata-logo S.svg26 јануари 1990Тинкоф (2016)
GER Максимилијан ШахманWikidata-logo S.svg9 јануари 1994Квик-Степ Флорс (2018)
NED Иде СхелингWikidata-logo S.svg6 февруари 1998SEG Racing Academy (2019)
GER Андреас ШилингерWikidata-logo S.svg13 јули 1983Nutrixxion-Abus (2009)
GER Михаел ШварцманWikidata-logo S.svg7 јануари 1991
GER Ридигер ЗелигWikidata-logo S.svg19 февруари 1989Катјуша (2015)
Извор: UCI

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „NetApp extends sponsorship, Endura Racing merges“. VeloNation. VeloNation LLC. 6 септември 2012. Посетено на 1 јануари 2013.
  2. „Report: Bora-Argon 18 to sign Sagan and add Hansgrohe as naming rights sponsor“.
  3. „Bora-Argon 18: Sagan is too big a rider for us“.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]