Скот Твејтс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Скот Твејтс
Твејтс на Ле Самин 2015
Лични податоци
Цело имеСкот Кристофер Твејтс
Роден12 февруари 1990 (1990-02-12) (32 г.)
Барли во Ворфдејл,  Обединето Кралство
Висина1,78 м
Маса69 кг
Податоци за клубот
Мом. клубАлпесин-Декојнинк
Дисциплинадрумски велосипедизам и велокрос
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за класици
Професионални клубови
2010–2012
2013–2016
2017–2018
2019
2020-
Ендура Рејсинг
Тим НетАп-Ендура
Тим Дименжн Дата
Витус Про Сајклинг Тим п/б Брадер УК
Алпесин-Феникс
Последна промена
29 ноември 2022

Скот Кристофер Твејтс (англиски: Scott Christopher Thwaites; р. 12 февруари 1990) — британски професионален друмски велосипедист, кој настапува за професионалната континентална екипа Алпесин-Декојнинк.[1]

Ја претставувал Англија на друмската трка на Комонвелтските игри 2014 и го освоил бронзениот медал.

Кариера[уреди | уреди извор]

Твејтс е роден во Барли во Ворфдејл.

НетАп-Ендура (2013–2016)[уреди | уреди извор]

Бил именуван во почетниот состав за Вуелта а Еспања 2016.[2]

Тим Дименжн Дата (2017–2018)[уреди | уреди извор]

Во септември 2016 година, Тим Дименжн Дата потврдиле дека Твејтс ќе им се приклучи за 2017 година.[3] Во неговата прва сезона со екипата завршил меѓу првите десет на Страде Бјанке,[4] а во јуни 2017 година бил именуван во почетниот состав за Тур де Франс 2017.[5] Трката ја завршил на 107. место. Меѓутоа, сезоната во 2018 била нарушена од сериозни повреди кои ги здобил при несреќа на тренинг. Ја напуштил екипата на крајот на годината.

Витус Про Сајклинг (2019)[уреди | уреди извор]

Твејтс се приклучил на Витус Про Сајклинг Тим п/б Брадер УК за сезоната 2019. Во 2019 година имал завршници меѓу првите десет на Европските игри и на Тур де Јоркшир.

Алпесин-Феникс[уреди | уреди извор]

Во декември 2019 година било објавено дека Твејтс ќе се приклучи на Корендон-Циркус, подоцна преименуван како Алпесин-Феникс, со првичен едногодишен договор за 2020 година.[4]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2005
3. Национално јуниорско друмско првенство
2006
2. Национално јуниорско друмско првенство
2007
2. Национално јуниорско друмско првенство
2. Национално јуниорско велокрос првенство
2009
1. MaillotReinoUnido.PNG Државно првенство во планински велосипедизам под 23 години
2010
6. Тур Резервоар
2011
1. MaillotReinoUnido.PNG Национално друмско првенство под 23 години
1. Критериум Отли
1. Линколн ГП
1. Коло 5 - Стоук на Трент, Тур Серија
2012
1. MaillotReinoUnido.PNG Национално критериум првенство
1. Премиер Календар
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Тур Резервоар
Тур Серија
1. Коло 1 - Киркалди
1. Коло 3 - Оксфорд
3. Краен пласман Тур Дун Хејм
1. Етапа 2
5. Гран при де ла Вил де Лил
2013
5. Класик Хандзаме
7. Ле Самин
8. Меѓународно првенство Филаделфија
2014
2. Ронде ван Дренте
3. Bronze medal blank.svg Друмска трка на Комонвелтските игри
6. Нокере Курсе
2015
3. Нокере Курсе
5. Национално друмско првенство
5. Ронде ван Дренте
5. Дварс дор Дренте
2016
2. Ле Самин
5. Национално друмско првенство
7. Трофео Поленка-Порт де Андрат
8. Дварс дор Вландерен
10. Курне-Брисел-Курне
2017
10. Страде Бјанке
2019
7. Друмска трка на Европските игри
8. Краен пласман Тур де Јоркшир
10. Рутланд-Мелтон Класик

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2016 2017 2018 2019 2020 2021
Jersey pink.svg Џиро
Jersey yellow.svg Тур 107
Jersey red.svg Вуелта 116 134

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Alpecin-Fenix“. UCI.org. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот на 3 January 2021. Посетено на 3 January 2021.
  2. „71st Vuelta a España“. ProCyclingStats. Посетено на 20 август 2016.
  3. О’Ши, Садб (29 септември 2016). „King, Thwaites and Morton join Dimension Data for 2017“. cyclingnews.com. Посетено на 29 септември 2016.
  4. 4,0 4,1 Rogers, Owen (9 December 2019). „Scott Thwaites signs for Pro Continental squad Corendon-Circus“. Cycling Weekly. Посетено на 9 December 2019.
  5. „2017: 104th Tour de France: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 28 јуни 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]