Патрик Конрад

Од Википедија — слободната енциклопедија
Патрик Конрад
Конрад на Гран при де Фурмје 2015
Лични податоци
Цело имеПатрик Конрад
Роден13 октомври 1991 (1991-10-13) (31 г.)
Медлинг,  Австрија
Висина1,80 м[1]
Маса65 кг[1]
Податоци за клубот
Мом. клубБора-Хансгрое
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за искачување
Професионални клубови
2010–2011
2012
2013
2014
2014
2015-
Тирол-Тим Радланд Тирол
Тим Предарлска
Етикс ИХНед
РК Гурметфајн Велс
Тим НетАп-Ендура (стажант)
Бора-Аргон 18
Значајни победи
Голема трка
Тур де Франс
1 поединечна етапа (2021)

Еднодневни трки и класици

MaillotAustria.PNG Национален друмски првак (2019, 2021)
Последна промена
1 ноември 2022

Патрик Конрад (германски: Patrick Konrad; р. 13 октомври 1991) — австриски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Бора-Хансгрое.[2]

Кариера[уреди | уреди извор]

Завршил четврти на Трката околу Австрија 2014 за РК Гурметфајн Велс, освојувајќи го пласманот за млад возач. Станал дел од Бора-Аргон 18 за сезоната 2015,[3] и бил именуван во почетниот состав за Тур де Франс 2016[4] и за Џиро д’Италија 2017.[5] Во 2018 година го освоил планинскиот пласман на Трката околу Полска[6] и завршил седми во генералниот пласман на Џиро д’Италија.[7] Во 2019 година го освоил националното друмско првенство и завршил трет на Тур де Свис.[8] На Џиро д’Италија 2020, одржана во октомври наместо мај поради пандемијата на КОВИД-19 во Италија, завршил на осмото место во генералниот пласман.[9]

Во 2021 година, Конрад ја освоил својата прва етапа на некоја голема трка, освојувајќи ја ридската етапа 16 на Тур де Франс; исто така ја освоил наградата за борбеност на етапата.[10] Како последица на тоа станал трет австриски возач кој освоил етапа на Тур де Франс, по Макс Була во 1931 година и Георг Точниг во 2005 година.[11]

Личен живот[уреди | уреди извор]

Тој е син на организаторот на Виенскиот маратон и поранешен трчач на средни растојанија Волфганг Конрад.[12]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2009
3. Краен пласман Трка околу Горна Австрија (јуниори)
1. Етапа 2
4. Национално јуниорско хронометарско првенство
2011
4. Национално друмско првенство
4. Велосипедски класик Тобаго
2012
5. Трка околу Франкфурт под 23 години
7. Краен пласман Тоскана-Тера ди Сиклисмо
9. Краен пласман Тур де л’Авенир
2013
3. Краен пласман Тур де л’Авенир
5. ГП Јужна Корушка
7. Краен пласман Мировна трка под 23 години
10. Светско друмско првенство под 23 години
10. Пухар Уздровиск Карпакич
2014
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Трка околу Горна Австрија
1. Jersey black.svg Пласман на австриски возачи
2. ГП Рајфајзен
4. Краен пласман Трка околу Австрија
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
4. Краен пласман Триптих де Мон е Шато
1. Етапа 2б
4. ГП Јужна Корушка
6. Краен пласман Трка Рона-Алпи Изер
1. Jersey red.svg Пласман за борбеност
10. Хрватска-Словенија
2015
1. Етапа 1 (ТТТ) Џиро дел Трентино
5. Краен пласман Трка околу Данска
9. Краен пласман Тур де л’Ен
10. Краен пласман Трка околу Оман
10. Краен пласман Трка Абу Даби
2016
5. Краен пласман Џиро дел Трентино
6. Трка Руди Алтиг
2017
3. Вуелта а Мурсија
7. Краен пласман Трка околу Баскија
10. Краен пласман Трка Абу Даби
1. Jersey black.svg Спринтерски пласман
2018
1. Jersey violet.svg Планински пласман Трка околу Полска
5. ГП Квебек
6. Трофео Сера де Трамунтана
7. Краен пласман Џиро д’Италија
7. Краен пласман Париз-Ница
9. ГП Монтреал
10. Краен пласман Трка околу Баскија
10. Флеш Валон
2019
Национални првенства
1. MaillotAustria.PNG Друмска трка
3. Хронометар
3. Краен пласман Тур де Свис
4. Краен пласман Вуелта а Мурсија
6. Класика де Сан Себастијан
7. Флеш Валон
7. Трофео Кампос, Поререс, Феланит, Сес Салинес
9. Краен пласман Трка околу Баскија
2020
2. Краен пласман Велосипедска трка Сибиу
7. Флеш Валон
8. Краен пласман Џиро д’Италија
2021
1. MaillotAustria.PNG Национално друмско првенство
Тур де Франс
1. Етапа 16
Jersey red number.svg Награда за борбеност на етапа 16
5. Краен пласман Тур де ла Прованс
7. Гран при де Валони
2022
4. Национално друмско првенство
5. Класик БЕМЕР
8. Краен пласман Трка околу Унгарија

Распоред на резултатите[уреди | уреди извор]

Распоред на резултатите на големите трки
Голема трка 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022
Jersey pink.svg Џиро 16 7 8
Jersey yellow.svg Тур 65 35 27 16
Jersey red.svg Вуелта 96
Распоред на резултатите на поважните етапни трки
Етапна трка 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022
Jersey yellow.svg Париз-Ница 26 7 36 34
Jersey blue.svg Тирено-Адријатико 72 43 33 27
MaillotVolta.png Волта а Каталуња НСО
Jersey yellow.svg Трка околу Баскија 7 10 9 36
Jersey yellow.svg Тур де Романди 73
Jersey yellow-bluebar.svg Критериум ди Дофине 59 12 12
Jersey yellow.svg Тур де Свис 13 74 3 НСО

— = не учествувал; СО = се откажал; НСО = не се одржала

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 „BORA - hansgrohe“. Посетено на 7 July 2019.
 2. „Bora - Hansgrohe“. UCI.org. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот на 1 January 2021. Посетено на 1 January 2021.
 3. Wynn, Nigel (14 November 2014). „NetApp-Endura renamed as Bora–Argon 18 for 2015“. Cycling Weekly. TI Media. Посетено на 11 September 2021.
 4. „2016 > 103rd Tour de France > Startlist“. ProCyclingStats. Посетено на 30 јуни 2016.
 5. „2017: 100th Giro d'Italia: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 2 мај 2017.
 6. „Michal Kwiatkowski is the winner of the 2018 Tour de Pologne“. Трка околу Полска. Lang Team. 10 August 2018. Посетено на 11 September 2021. Austrian Patrick Konrad (Bora-hansgrohe) today conquered the Tauron magenta jersey as best climber.
 7. „Austrian champion Konrad forced to put Giro d'Italia goal on backburner“. Cyclingnews.com. Future plc. 6 April 2020. Посетено на 11 September 2021. Konrad was set to be one of the Bora-Hansgrohe leaders for the race, having taken seventh place overall at the 2018 edition.
 8. Ryan, Barry (23 June 2019). „Tour de Suisse: Bernal secures overall victory“. Cyclingnews.com. Future plc. Посетено на 11 September 2021.
 9. Puddicombe, Stephen (26 October 2020). „Giro d'Italia 2020 ratings: how did each team perform?“. Cycling Weekly. Future plc. Посетено на 11 September 2021.
 10. Fletcher, Patrick (13 July 2021). „Tour de France: Konrad solos to victory on stage 16“. Cyclingnews.com. Future plc. Посетено на 11 September 2021.
 11. Pretot, Julien (13 July 2021). „Cycling-Konrad soloes to Tour stage win as top guns keep powder dry“. Reuters. Thomson Reuters. Посетено на 11 September 2021.
 12. Reiter, Barbara (7 March 2019). „Bora-Kapitän Konrad: "Es war ein Problem, dass ich nur Rad fahre" [Bora captain Konrad: "It was a problem that I only ride a bike"]. Kurier (германски). Посетено на 14 July 2021.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]