Зак Демпстер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Зак Демпстер
Демпстер на Даун Андер Класик 2013
Лични податоци
Цело имеЗакари Демпстер
Роден27 септември 1987(1987-09-27)(36 г.)
Кастлмејн, Викторија, Австралија Австралија
Висина1,90 м
Маса77 кг
Податоци за клубот
Мом. клубпензиониран
Дисциплинадрумски и велосипедски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспринтер/Специјалист за класици
Аматерски клубови
2009 Клуб Бургас
Професионални клубови
2006
2007–2008
2009
2010-2011
01.08.2011
2012
2013-2016
2017-2019
Драпак-Порше
SouthAustralia.com –АИС
Драпак Порше Саклинг
Рафа Кондор-Шарп
ХТЦ-Хајроад (стажант)
Ендура Рејсинг
Тим НетАп-Ендура
Израелска велосипедска академија
Менаџер на клубови
2020–Израелска велосипедска академија

Закари Демпстер (англиски: Zakkari Dempster; р. 27 септември 1987) — поранешен австралиски професионален велодромски и друмски велосипедист, кој професионално настапувал во периодот 2006-2019.[1] Демпстер сега работи како спортски директор за Израелска велосипедска академија, развојната екипа на UCI World Tour екипата Израел-Премиер Тек.[2]

Бил избран за Тур де Франс 2014, при што ја завршил трката на 151. место во генералниот пласман. Покрај велосипедизмот, Демпстер бил тренер на клубот Карлтон во австралиски фудбал при летото на јужната полутопка во периодот 2010-2013.[3]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2003
3. Национално младинско првенство во екипна потера
3. Национално младинско хронометарско првенство
2004
Комонвелт младински игри
1. Поединечна потера
1. Скреч
2. Бодовна трка
1. Национално јуниорско првенство во екипна потера
3. Државно првенство во екипна потера
2005
Национални јуниорски велодромски првенства
1. Поединечна потера
1. Бодовна трка
2. Екипна потера
2. Медисон
2. Краен пласман Национална јуниорска хронометарска серија
3. Светско јуниорско првенство во екипна потера
2006
1. Бендиго медисон (со Мичел Докер)
2. Државно првенство во екипна потера
3. Океанско велодромско првенство - бодовна трка
3. Океанско првенство - хронометар
2007
Океански велодромски првенства
1. Екипна потера
2. Скреч
2. Бодовна трка
1. Национално друмско првенство под 23 години
Национални велодромски првенства
1. Скреч
1. Екипна потера
2. Поединечна потера
3. Бодовна трка
1. Краен пласман Трка Гипсланд
1. Етапа 5
3. Светски куп коло 1 Сиднеј - екипна потера
2008
1. Етапа 1 Трка околу Јапонија
1. Класик Мелбурн-Варнамбул
3. Државно првенство во поединечна потера
2009
1. Океанско велодромско првенство - екипна потера
5. Краен пласман Тур де Хокаидо
2011
1. Класик Рутланд-Мелтон
1. Краен пласман Тур Дун Хејм
1. Трка Северн Бриџ
5. Краен пласман Ронд де л’Оас
1. Етапа 1
2012
1. Етапа Чешка велосипедска трка
4. ГП Тарту
9. Трофео Палма де Мајорка
2013
6. Класик Лондон-Сари
2014
1. Етапа 1 Заливска класична серија
2016
6. ГП ди кантон д’Аржови
2017
7. Класик Лондон-Сари
2018
4. Ронде ван Дренте
7. Нокере Курсе
2019
1. Класик Венендал-Венендал
8. Омлоп Мандел-Леје-Схелде
9. Схал Селс

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2013 2014 2015 2016 2017 2018
Џиро 126
Тур 151 СО
Вуелта 133

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Frattini, Kirsten (27 October 2019). „Zak Dempster moves into management role at Israel Cycling Academy“. Cyclingnews.com. Посетено на 2 January 2020.
  2. „Israel Cycling Academy“. UCI.org. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот на 5 April 2020. Посетено на 5 April 2020.
  3. Хамфри, Рис (27 јуни 2014). „Zak Dempster, 27, to become Australia's latest Tour de France debutant“. PerthNow. Посетено на 30 јуни 2014.[мртва врска]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]