Класик Лондон-Сари 2017

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Класик Лондон-Сари 2017 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание6. Класик Лондон-Сари
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2017 1.UWT
Датум30 јули 2017
Растојание185,9 км
ДржаваGBR Обединето Кралство
ПоаѓалиштеПарк Сент Џејмс
ОдредиштеМол
Екипи21
Возачи на почеток144
Возачи на крај119
Просечна брзина45,397 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникNOR Александер Кристоф (Катјуша-Алпесин) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранDEN Магнус Корт (Орика-Скот) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранAUS Мајкл Метјус (Санвеб) Wikidata-logo S.svg
ПланинскиDEN Мадс Вирц Шмит (Катјуша-Алпесин) Wikidata-logo S.svg
СпринтерскиITA Матео Трентин (Квик-Степ Флорс) Wikidata-logo S.svg
20162018 ▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Класик Лондон-Сари 2017 (позната и како: Класик РајдЛондон-Сари 2017) — 6. издание на велосипедската еднодневна трка Класик Лондон-Сари, која се одржала на 30 јули како дваесет и осми настан во сезоната на Светската турнеја. Првпат била вклучена во календарот на Светската турнеја.[1][2]

Трката била освоена во спринтерска завршница од Норвежанецот Александер Кристоф од Катјуша-Алпесин.[3]

Екипи[уреди | уреди извор]

Како нов настан на Светската турнеја, сите UCI World Tour екипи биле поканети на трката, но не биле обврзани да учествуваат. Поради тоа, четиринаесет од осумнаесетте екипи настапиле на трката. Дополнително, осум професионални континентални екипи се натпреварувале, со што главната била составена од 22 екипи.[4]

Екипи од Светската турнеја на UCI (13)
 1. GER Бора-хансгрое
 2. USA БМЦ Рејсинг
 3. USA Канондејл-Драпак
 4. BEL Лото-Судал
 5. NED Лото НЛ-Џамбо
 6. SUI Катјуша-Алпесин
 7. GBR Скај
 8. BEL Квик-Степ Флорс
 9. GER Санвеб
 10. USA Трек-Сегафредо
 11. UAE ОАЕ Абу Даби
 12. RSA Дименжн Дата
 13. AUS Орика-Скот
Професионални континентални екипи (8)
 1. ITA Андрони Џокатоли
 2. IRL Аква Блу Спорт
 3. POL ЦЦЦ Спранди Полковице
 4. ISR Израелска велосипедска академија
 5. ESP Каха Рурал-Сегурос РГА
 6. BEL Ванти-Груп Гобер
 7. BEL Спорт Вландерен-Балоас
 8. ITA Вилиер Триестина-Селе Италија

Поредок[уреди | уреди извор]

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

[5]

Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. NOR Александер Кристоф Катјуша-Алпесин4ч 05' 41
2. DEN Магнус Корт Орика-Скот+ 0
3. AUS Мајкл Метјус Санвеб+ 0
4. BEL Сеп Ванмарке ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 0
5. NED Ваутер Виперт ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 0
6. LUX Жан Пјер Друкер БМЦ Рејсинг Тим+ 0
7. AUS Зак Демпстер Израелска велосипедска академија+ 0
8. IRL Сем Бенет Бора-Хансгрое+ 0
9. FRA Руди Барбје АГ2Р Ла Мондијал+ 0
10. BEL Оливер Насен АГ2Р Ла Мондијал+ 0
Извор: ProCyclingStats


Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „UCI expands WorldTour to 37 events“. Cycling News. Посетено на 2 октомври 2016.
 2. „The UCI reveals expanded UCI WorldTour calendar for 2017“. UCI. Посетено на 2 октомври 2016.
 3. Кеш, Дејн (30 јули 2017). „Alexander Kristoff wins RideLondon Classic“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Посетено на 30 јули 2017.
 4. „Prudential RideLondon Classic Start List“ (Portable Document Format). Класик Лондон-Сари. London & Surrey Cycling Partnership LLP. Посетено на 29 јули 2017.
 5. „Класик Лондон-Сари 2017“. ProCycling.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]