Мичел Докер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мичел Докер
Мичел Докер на Е3 Харелбеке 2015
Лични податоци
Цело имеМичел Докер
Роден2 октомври 1986 (1986-10-02) (35 г.)
Мелбурн, Австралија Австралија
Висина1,80 м
Маса73 кг
Податоци за клубот
Мом. клубЕФ Едукејшн-ИзиПост
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за класици
Професионални клубови
2009–2011
2012–2017
2018-
Скил-Шимано
ГринЕЏ
ЕФ Едукејшн Фирст-Драпак
Значајни победи
Големи трки
Џиро д’Италија
1 ТТТ етапа (2014)
Последна промена
3 февруари 2019

Мичел Докер (англиски: Mitchell Docker; р. 2 октомври 1986 во Мелбурн) — австралиски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата ЕФ Едукејшн-ИзиПост.[1]

Му се приклучил на австралискиот друмски јуниорски тим во 2003 и на Драпак Порше во 2006. Му се приклучил на ГринЕЏ за сезоната 2012,[2] и возел таму до 2017 година.[3] За 2018 година, Докер се приклучил на ЕФ Едукејшн Фирст-Драпак.[4]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2005
8. Краен пласман Хералд Сан Тур
2007
1. Етапа 3 Трка околу Хокаидо
2008
1. Етапа 5 Трка околу Источна Јава
2. Дри Зустерстеден
6. Краен пласман Тур де Лангкави
2009
2. Хале-Ингоигем
5. Трка околу Нирнберг
2010
1. Етапа 3 Рут ду Суд
4. Краен пласман Делта Тур Зеланд
1. Етапа 1
5. Краен пласман Три дена Западна Фландрија
2011
6. Гент-Вевелгем
2013
1. Беј Класик, Вилијамстаун
2014
1. Етапа 1 (ТТТ) Џиро д’Италија
2017
4. Велотон Хонгконг
9. Дварс дор Вландерен

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018
Jersey pink.svg Џиро СО 131
Jersey yellow.svg Тур
Jersey red.svg Вуелта 166 135 147 СО 151

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „EF Education First Pro Cycling“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Архивирано од изворникот на 2 јануари 2019. Посетено на 2 јануари 2019.
  2. „Докер се приклучи на ГринЕЏ за засилување на составот за класици“. Cycling News. Future Publishing Limited. 27 септември 2011. Посетено на 17 август 2012.
  3. „Орика-ГринЕЏ (OGE) - АВС“. Светска турнеја на UCI. Меѓународен велосипедистички сојуз. Посетено на 3 јануари 2014.
  4. „Docker moves to Slipstream Sports on one-year deal“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 11 октомври 2017. Посетено на 2 јануари 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]