Прејди на содржината

Гент-Вевелгем 2011

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гент-Вевелгем 2011
Светска турнеја на UCI 2011, трка 6 од 27
Том Бонен вози на Кемелберг
Детали за трката
Date 27 март
Растојание 219 км
Време 4ч 35' 00" ( км/ч)
Добитници на наградите
Победник  Том Бонен (БЕЛ) (Квик Степ)
Втор  Даниеле Бенати (ИТА) (Леопард Трек)
Трет  Тајлер Фарар (САД) (Гармин-Сервело)
2010
2012

Гент-Вевелгем 2011 — 73. издание на еднодневната велосипедска трка Гент-Вевелгем, која се одржала на 27 март 2011 година. Возачот на Квик Степ Том Бонен ја освоил трката во спринтерска завршница пред возачот на Леопард Трек Даниеле Бенати и Тајлер Фарар од Гармин-Сервело.[1]

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Гент-Вевелгем е дел од Светската турнеја, сите UCI World Tour екипи биле автоматски повикани и се обврзани да испратат екипа. Покрај тоа, биле доделени седум специјални покани на други професионални континентални екипи. Секоја од 25. екипи имала право на осум возачи.[2]

  • Професионални континентални екипи поканети со специјална покана.

Резултати[уреди | уреди извор]

Велосипедист Екипа Време Бодови за
Светската турнеја
1  Том Бонен (БЕЛ) Квик Степ 4ч 35' 00" 80
2  Даниеле Бенати (ИТА) Леопард Трек и.в. 60
3  Тајлер Фарар (САД) Гармин-Сервело и.в. 50
4  Андре Грајпел (ГЕР) Омега Парма-Лото и.в. 40
5  Лојд Мондори (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал и.в. 30
6  Мичел Докер (АВС) Скил-Шимано и.в.
7  Бернхард Ајзел (АВТ) ХТЦ-Хајроад и.в. 14
8  Кристоф Годерт (БЕЛ) Аг2р-Ла Мондијал и.в. 10
9  Ларс Бом (ХОЛ) Рабобанк и.в. 6
10  Баден Кук (АВС) Саксо Банк-СанГард и.в. 2

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Бонен спринташе за победа“. Cycling News. Future Publishing Limited. 27 март 2011. Посетено на 5 април 2011.
  2. „Гент-Вевелгем“. gent-wevelgem.be. 1 март 2011. Архивирано од изворникот на 2011-07-06. Посетено на 1 март 2011.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]