Прејди на содржината

Гент-Вевелгем 2023

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гент-Вевелгем 2023
Детали за трката
Издание85. Гент-Вевелгем
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2023 1.UWT
Датум26 март 2023
Растојание260,9 км
ДржаваBEL Белгија
ПоаѓалиштеИпр
ОдредиштеВевелгем
Екипи25
Возачи на почеток174
Возачи на крај98
Просечна брзина44,77 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникFRA Кристоф Лапорт (Џамбо-Висма)
ВторопласиранBEL Ваут ван Ерт (Џамбо-Висма)
ТретопласиранBEL Сеп Ванмарке (Израел-Премиер Тек)
◀20222024
Документација

Гент-Вевелгем 2023 — 85. издание на велосипедската еднодневна трка Гент-Вевелгем, која се одржала на 26 март како 12. настан во сезоната на Светската турнеја.[1]

Бидејќи Гент-Вевелгем е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[2] Седум професионални континентални екипи биле дополнително поканети, заокружувајќи ја главната група од 25 екипи.[3]

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)ProTeams (7)

Завршен пласман

[уреди | уреди извор]

[4]

Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. FRA Кристоф Лапорт Џамбо-Висма5ч 49' 39
2. BEL Ваут ван Ерт Џамбо-Висма+ 0
3. BEL Сеп Ванмарке Израел-Премиер Тек+ 1' 56
4. BEL Фредерик Фрисон Лото Дстни+ 1' 56
5. DEN Мадс Педерсен Трек-Сегафредо+ 1' 56
6. DEN Микел Бјерг ОАЕ Емирати+ 1' 56
7. FRA Алексис Ренар Кофидис+ 2' 04
8. NED Олав Коеј Џамбо-Висма+ 2' 04
9. NED Дани ван Попел Бора-Хансгрое+ 2' 04
10. GBR Даниел Меклеј Аркеа-Самсик+ 2' 04
Извор: ProCyclingStats


Список на учесници

[уреди | уреди извор]
  1. „UCI World Tour Races“. procyclingstats.com. Посетено на 19 December 2022.
  2. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
  3. „Startlist for Gent–Wevelgem in Flanders Fields ME 2023“. ProCyclingStats. Посетено на 25 March 2023.
  4. „Гент-Вевелгем 2023“. ProCycling.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]