Џиро ди Ломбардија 2011

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џиро ди Ломбардија
Светска турнеја на UCI 2011, трка 26 од 26
Детали за трката
Date 15 октомври
Растојание 241 км
Време 6ч 20' 02" (23.643 км/ч)
Добитници на наградите
Победник  Оливер Цауг (Швајцарија) (Леопард Трек)
Втор  Даниел Мартин (Ирска) (Гармин-Сервело)
Трет  Хоаким Родригес (Шпанија) (Катјуша)
2010
2012

Џиро ди Ломбардија 2011 — 105. издание на еднодневната велосипедска трка Џиро ди Ломбардија, често наречена како Трка на паѓачките лисја. Била одржана на 15 октомври 2011 година на растојание од 241 километар, започнувајќи во Милано и завршувајќи во Леко по првпат.[1] Претставувала 26. и последна трка во сезоната на Светската турнеја.[1]

Возачот на Леопард Трек Оливер Цауг ја освоил трката, напаѓајќи на последното искачување Салита ди Ело и се одржал до крајот, освојувајќи ја трката по првпат во неговата професионална кариера.[2] Преостанатите места на подиумот биле одредени — осум секунди зад Цауг — во спринт помеѓу петорица, кога возачот на Гармин-Сервело Даниел Мартин го победил Хоаким Родригес од Катјуша за второто место. Двократниот победник и бранителот на титулата и предводник во Светската турнеја Филип Жилбер завршил на осмото место, 16 секунди зад Цауг.[3]

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи трката е дел од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да испратат екипа. Биле доделени седум специјални покани — Аква & Сапоне, Андрони Џокатоли, Колнаго-ЦСФ Инокс, Фарнезе Вини-Нери Сотоли, ФДЖ, Геокс-ТМЦ и Тим Јуропкар — со што се создала група од 25 екипи.[4]

Резултати[уреди | уреди извор]

Велосипедист Екипа Време Бодови за
Светската турнеја
1  Оливер Цауг (ШВА) Леопард Трек 6ч 20' 02" 100
2  Даниел Мартин (ИРС) Гармин-Сервело + 8" 80
3  Хоаким Родригес (ШПА) Катјуша + 8" 70
4  Иван Басо (ИТА) Ликвигас-Канондејл + 8" 60
5  Пшемислав Њемјец (ПОЛ) Лампре-ИСД + 8" 50
6  Доменико Поцовиво (ИТА) Колнаго-ЦСФ Инокс + 8"
7  Џовани Висконти (ИТА) Фарнезе Вини-Нери Сотоли + 16"
8  Филип Жилбер (БЕЛ) Омега Парма-Лото + 16" 20
9  Карлос Бетанкур (КОЛ) Аква & Сапоне + 16"
10  Рикардо Кјарини (ИТА) Андрони Џокатоли + 16"

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Рајан, Бери (12 октомври 2011). „Gilbert the man to beat as chapter closes for Tour of Lombardy“. Cycling News. Future Publishing Limited. Архивирано од изворникот на 2011-10-17. Посетено на 15 октомври 2011.
  2. „Цауг победи во Ломбардија“. Yahoo! Eurosport. TF1 Group. Reuters. 15 октомври 2011. Посетено на 15 октомври 2011.
  3. „Il Lombardia 2011: Ordine d'arrivo / Ordre d'arrivee / Order of arrival“ (PDF). Џиро ди Ломбардија. RCS MediaGroup. 15 октомври 2011. Посетено на 15 октомври 2011.
  4. „Објавени екипите за Џиро ди Ломбардија“. Cycling News. Future Publishing Limited. 5 август 2011. Посетено на 15 октомври 2011.